Varokaa S-Pankkia

K-kauppaonplussaa

S-Pankki pakotti ottamaan oman ryhmänsä pankkikortin, jotta saisin S-ryhmän bonukset.
Sen jälkeen alkoi tulla erilaisia maksuja kortin käytöstä, joten kortin käyttö tuli kalliiksi. Eli maksan siitä että saan bonukset - kiitos - ei kiitos.
Olen tyytyväinen Osuuspankin asiakas ja sillä tiellä jatkan. Irtisanoin suhteeni S-pankkiin ja
sitä myötä myös koko S-ryhmään. Onneksi on ihanat ja viihtyisät K-kaupat ja K-Plussan saa omalle tilille ihan ilmaiseksi. Ässämafia tässä maassa on jo muutenkin liikaa.

11

492

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lhku

      Mitä ihmeen maksuja sinulle on syntynyt siitä, että osuuskaupan asiakasomistajana käytät S-pankin "pankkikorttia" eli Visa Debit -korttia itse hyväksymiesi korttiehtojen mukaisesti?

      No joo, viittauksesi toiseen osuuskuntamuotoiseen pankkiryhmittymään kertoo selkeästi jutun juonen...

      • HalvinOn

        Se on varmaan Otto-automaateilla katsonut tilisaldoja ja nostellut pikkusummia usein. Kaikkien pankkien Otto-automaattinostot maksaa tietyn nostomäärän esim. 4 kerran jälkeen ja tiliotteen ottaminen/katsominen automaatilla maksaa myös. Nostot S-tililtä S-kauppojen kassalla ei maksa, eikä S-pankin Visa Electron tai verkkopankkitunnukset maksa mitään, muissa pankeissa nekin maksavat. Eikä S-pankin tilillä ole kuukausimaksua, esim. Nordea veloittaa jo pankkitilistä 2€/kk ja pankkikortista sekä verkkopankkitunnuksesta molemmista useamman euron kuukaudessa. Menee jo lähes 10€/kk niihin, päälle nostot ja tiliotteen katsominen automaatilla.


    • Mitkä.on.motiivit

      Aloittaja valehtelee. S-pankkikortin käytöstä ei tule mitään maksuja.

    • fdsk

      Ei siellä mitään pakotettu, vasta liityin asiakasomistajaksi itsekin. Ilmaisin selkeästi liittymiskaavakkeen kohdassa, että en halua S-pankin mitään muita toimintoja kuin etukortin, jolla saan bonuksia kerättyä S-pankin tilille.

    • PlussaInfo0

      'Olen tyytyväinen Osuuspankin asiakas ja sillä tiellä jatkan. Irtisanoin suhteeni S-pankkiin ja.sitä myötä myös koko S-ryhmään. Onneksi on ihanat ja viihtyisät K-kaupat ja K-Plussan saa omalle tilille ihan ilmaiseksi. Ässämafia tässä maassa on jo muutenkin liikaa.'.

      Onhan OP kortillesi upotettu Plussa korttikin jo? Plussa pisteet maksetaan nykyään Plussa pääkortille jossa ne voi hyödyntää maksamisen yhteydessä. Suoraan rahana ei saa enään ulos. Wanhat paperiset setelit kannattaa käyttää viellä kun voimassa.

    • Outoa. Mulla on s-pankissa tili ja siihen visa - ei kuluja. Taidat asua Porvoossa?

    • jyleäea

      Minä maksoin juuri google ostoksetn s-pankin luottokortilla. Ostoksen summa 3,69 ja maksettavaa 5,69 euroa. Jokaisessa laskussa tilinhoitopalkkio 2 euroa. No, mutta kortti ei maksa mitään - kunhan muistaa olla käyttämättä. =)

    • 9-7

      Kun maksaa luottokorttilaskun pois enen kuin lasku tulee ei mene tilinhoitopalkkiota

    • torvi-3

      Ex-vapaamuurari Juhani Julin taisi työskennellä koko työuransa S-ryhmässä.
      Onkohan S-ryhmä (Prismat yms) vapaamuurariuden kaupallinen pesäpaikka.

      • buffet

        Joo. Rapparit ovat saaneet sionisteilta opastusta rahan lisääntymiseen (rosvoamiseen). Rapparien monet asiat ovat kopioitu sionisteilta ja talmudista.
        Rapparit ovat sionistien talutusnarussa ja auttavat sinonistien velkaorjuutusasiassa.

        Lopussa sionistit ovat keränneet kaiken rahan ja ojentavat sen saapuvalle messiaalle. Näin he kuvittelevat. Mutta ........ messias tuli jo 2000 vuotta sitten


    • Hyväetmeneehyvin

      Jos nyt tarkoitat sitä asiakasomistaja korttia, mikä maksaa sen 100€? Niin sen saa takaisin siinä vaiheessa, kun suljet tilin.
      Sitten toiseksi meillä on vieressä citymarket, prisma ja lidl ja voin sanoa, että prisma on ylivoimaisesti halvin kauppa, koska saamme kuukausittain vielä bonukset päälle.
      Minä vaihdoin nordean n. 8euron tilistä S-pankin ilmaiseen tiliin, missä voin nostaa ja tallettaa käteistä milloin vain..ei ole ollut valittamista.
      Mutta luovu ihmeessä tilistä ja jatka K-kauppojen asiakkaana..tuskin se on keneltäkään pois, että haluat maksaa enemmän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      158
      1483
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1063
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      702
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      691
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      199
      638
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      605
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      536
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      66
      496
    9. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      30
      474
    10. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      459
    11. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      31
      451
    12. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      440
    13. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      53
      427
    14. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      25
      425
    15. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      37
      422
    16. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      419
    17. Valtiomies puhuu?

      "Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. – 
      Maailman menoa
      77
      394
    18. Onko meillä mies

      Kakki hyvin?🤨
      Ikävä
      27
      390
    19. 19
      384
    20. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      383
    Aihe