Volkkari on ruostumaton

Ajellaan me Volkkaristit ruostumattomilla laatuautoilla. On se niin huoletonta kun ei ruosteet vaivaa. Toista se nipponmerkit ja korea-autot joilla ruostuminen on pahin ongelma.
195656
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Toki ymmärrän että sun viesti oli provokaatio koska ruostumatonta autoa ei olekaan ja sitäpaitsi oon nähny todella törkeesti ruostuneita volkkareita vaikka ikää ei ollu paria vuotta enempää...et se siitä

Äänestä
  • Etkä ymmärrä, koska provosoiduit vastaamaan!

    Äänestä

  • Provoa pukkaa kirjoitti:

    Etkä ymmärrä, koska provosoiduit vastaamaan!

    Minähän ymmärrän kaikesta kaiken muttä tälle "palstalle" kirjoittavat eivät näköjään juurikaan mitään.

    Äänestä

  • Totta toinen puoli ;-) Parissa vuodessa ei Volkkaria saa ruostumaan muuta kuin kolaroimalla ja jättämällä peltien korjaukset sikseen.
    Ruostesuojaus on oikeasti hyvä, siitä mulla on kuuden vuoden ikäisestä ajopelistä vankka näkemys. Vaikka lisäsuojausta ei ole tehty, niin alustanpesu kahdesti vuodessa paljastaa, että ruostetta alustasta saa hakea. Katsastusmiehen kanssa asia todetaan mysö vuosittain.

    Kolaroiduista/puretuista Volkkareista on todettu myös kotelosuojauksien hyvä taso jo aikoja sitten.

    Äänestä

  • VAG-suojaus kirjoitti:

    Totta toinen puoli ;-) Parissa vuodessa ei Volkkaria saa ruostumaan muuta kuin kolaroimalla ja jättämällä peltien korjaukset sikseen.
    Ruostesuojaus on oikeasti hyvä, siitä mulla on kuuden vuoden ikäisestä ajopelistä vankka näkemys. Vaikka lisäsuojausta ei ole tehty, niin alustanpesu kahdesti vuodessa paljastaa, että ruostetta alustasta saa hakea. Katsastusmiehen kanssa asia todetaan mysö vuosittain.

    Kolaroiduista/puretuista Volkkareista on todettu myös kotelosuojauksien hyvä taso jo aikoja sitten.

    "Parissa vuodessa ei Volkkaria saa ruostumaan.."

    Et saa normaalilla pidolla yhtäkään uutta autoa ruostumaan parissa vuodessa sellaiseen kuntoon, että ruoste pistäisi silmään.

    Totta tässä ketjussa on lähinnä se, että VAG-autojen omistajat, tai henkilöt jotka kuvittelevat omistavansa VAG-auton, pitävät siitä ruostumisesta kovinta meteliä. On se Volkkarimiehellä raskasta tuo arki, kun koko ajan pitää olla aukomassa päätään toisten merkkien ruosteongelmista.

    Itse ajelen tunnetusti ruosteherkällä merkillä, mutta eipä ole kertaakaan ruosteet vaivanneet. Ja jos sitä ruostetta joskus ilmaantuu, ei se vaivaa silloinkaan, korjataan pois!

    Äänestä

Eihän kalsaritkaan ruostu. Eihän - edes teräsmiehillä.

Äänestä
  • Katos, ne siellä kalsonkin takamuksessa ovat jarrutusjälkiä, hätäjarrutus nääs.

    Äänestä

  • Noinhanse on, kun vaan et noita värejä sotke kyllä ruoste ei housuja raiskaa

    Äänestä

Ajattelin ensi kesäksi hioa ruman punaisen maalin kokonaan pois ja kiillottaa volkkarini rosterikorin kauniin metallinväriseksi ja sen jälkeen pyöröhioa siihen kiiltävään ruostumattomaan teräspintaan sellaisia hienoja pyörrejälkiä. Kyllä sitten nipponi- ja korelaisten ajokkien omistajia kyrsii!

Äänestä

Oma kokemus on valkoisesta 3,5 vuotiaasta 40 000 km ajetusta Borasta: ovissa kukki n. kymmenkunta ruosteläikkää talven jälkeen. Eivät lähteneet enää kokonaan pois. Hyvin on Volkkari maalattu.

Äänestä
  • Kiveniskemien korjaus, pesut uutaman viikon välein ja vahaus pari kertaa vuodessa auttaa. Ei kuki ruosteläiskät vielä 10 vuoden jälkeenkään. Vahaus estää ruostumisen alkua vaikka ei heti paikkamaalia laittaiskaan. Keväällä voi putsata juuri etuovien alaosat kunnon liuottimella ennen pesua ja vahausta.

    Äänestä

ja kaiken lisäksi saa olla korjaamolla jatkuvasti, koneet ei kestä,joka vuosi pyöränlaakerit vaihettava, vaihelaatikot hajoo, parhaimmat alle 100 tkm jatkuvasti pikkuviat lisäksi harmina, nokkahihnat katkee, ym ym listaa vois jatkaa loputtomiin, ei paljo naurata vaikka kori kestäisi ja takuuta vain 1 vuosi, jos ei valmistaja luota autoon niin miten kuluttaja voi luottaa, heh japseissa takuu 3 vuotta ja korealaisissa 5 vuotta tietävät mitä tekevät et sillee

Äänestä
  • Ja, missä ihmeessä ovat ne läpimädät japsit, kun nyt lasketaan keskustelusta 15-25- vuotiaat autovanhukset pois?
    Keskusteluja jos uskoisi, minunkin 8 vuotta vanha autoni olisi jo ruosteessa.
    Eikä kuitenkaan ole, sen totesi katsastajakin aivan muutama viikko sitten.
    Kaikki autothan ruostuvat joskus,mutta kohtuullisen lujia ovat kuitenkin.
    Toki poikkeuksiakin on.

    Äänestä

  • kyllä mun volkkari ainakin ruostuu (-01). niin että täytyy varmaan kohta vaihtaa..

    Äänestä

  • volkkari kirjoitti:

    kyllä mun volkkari ainakin ruostuu (-01). niin että täytyy varmaan kohta vaihtaa..

    Minulta tipui tuulilasi Golfista vm.2004, koska lasin ympärykset olivat ruostuneet muusiksi. Taitaa olla viimeinen kolhvi.

    Äänestä

  • Golf -04 kirjoitti:

    Minulta tipui tuulilasi Golfista vm.2004, koska lasin ympärykset olivat ruostuneet muusiksi. Taitaa olla viimeinen kolhvi.

    täysiä paskoja! autot tehdään ranskassa ja amerikassa. juttu on jämpti!

    Äänestä

Pitää paikkansa että volkkarit ainakin vastustaa ruostetta paremmin kuin japsiautot. Tietenkin hoidollakin on merkitystä. Itselläni on alla 1989-mallin Golf. Ruostetta pinnassa ainoastaan hantin ovessa noin kämmenen kokoinen läiskä, mikä puhkeaa kohta. Hitsihommia tiedossa kesällä.
Omaa Golfia on ilmeisesti ruostesuojattu jälkikäteen. Koteloiden sisällä olevasta ruostetilanteesta en ole selvillä.
Kyllä se laatu näkyy volkkarini suojauksessa. Alustassa on alkujaan elastinen aika paksukin "suojaus". myöskin korin hitsatut kohdat/saumat on tiivistetty kunnolla koska niistä ei ruoste "porsi" autoon on vedetty sitä mustaa perusmassaa ruiskulla jälkikäteen käsittäen helmat pohjan ja pyöräkotelot/iskaritolpat.
Vertailupohjaa on sikäili että aiemmat autoni ovat olleet toyotia. Corolla ruostui pyöräkoteloista ja takaiskaritolpista puhki 12 vuoden ikäisenä. Samaten molemmat takakontin laidat oli pitsiä. Asiaan varmasti vaikuttaa, että ko. corolla oli peräkolarista korjattu.
Carina taas oli monin paikoin alkavassa ruosteessa 15-vuotiaana. Autoa oli siihen ikään mennessä jo hitsailtu sieltä täältä. Tappotuomio carinalle koitti 19 vuoden iässä. Molemmat helmat koko matkalta rapeat, pyöränkoteloissa takana useita reikiä ja lokarinkaaret olisi pitänyt uusia. Paaliin meni.
Siinä olikin tyypilliset ruostekohteet varsinkin japsiautoissa. Japsiautosta löytää ruostetta mistä tahansa kun autolle tulee ikää 10 vuotta. Katselkaa vaikka liikenteessä. Toyotaa ei kovin usein näe 97 vuosimallista alaspäin. Avensiksia on. Ikä vaikuttaa ja ajetut kilometrit myös.
Toki vanhakin auto ajaa asiansa jos ruostesuojaus on pidetty kunnossa eikä päällepäin näy isoja ruostejälkiä. Esim. oma golfini saattaa vielä muutaman vuoden toimia käyttöautona.
Täytyy muistaa että ruostepeikon iskiessä on edessä auton vaihto. Laajamittaisia hitsauksia ei kannata tehdä. Kori kun lahoaa alle ei enää luja uskokaan auta.
Lopuksi täytyy myöntää että japsiautot on kyllä teknisesti laadukkaampia kuin volkkarit.

Äänestä
  • korjailen työkseni autojen ruostevaurioita.kokemusta on alalta n.12v.kyllä ruostuu volkkari siinä missä corollakin tosin hieman hitaammin vahamaisen koteloaineen ja paksun pohjapvc:n ansiosta mutta sitten kun sinne väliin pääsee kosteutta niin hitsarille on töitä.kehottaisin kaikkia volkkaristeja tutkiskelemaan alustansa muovitulppia ja niiden ympäryksiä.tulppien reunuksia ei ole tehtaan toimesta juurikaan suojattu kuin pohjamaalilla ja tuntuu olevan aika herkkä kohta ruostumaan. nyt on työn alla parhaillaa -98 golf josta paikkaan kuskin puolen helmasta 3 tulpanreikää ja vänkärin puolelta apumiehen lattiasta 1 vesireijän joka on alkanut suurentua itsekseen. suosittelisin suojausta kaikille autoille merkistä riippumatta mahdollisimman uutena jos on tarkoitus körötellä samalla pyydyksellä pitempiä aikoja...

    Äänestä

  • Mulla on -92 mitsu ja ruostetta saa autosta etsimällä etsiä... Pohjan olen suojauttanut aikoinaan ja normaalisti olen pessyt. Uudemmissa Golfeissakin olen nähnyt kyllä ruostetta enemmän.

    Muistakaa että japseja on muitakin kuin toyotia ja nissaneita...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Golf 1.6 kirjoitti:

Ajellaan me Volkkaristit ruostumattomilla laatuautoilla. On se niin huoletonta kun ei ruosteet vaivaa. Toista se nipponmerkit ja korea-autot joilla ruostuminen on pahin ongelma.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu