Ruotsi on hieno naapurimaa

Suomi voi olla vain tyytyväinen siihen, että naapurimaamme Ruotsi on yksi maailman parhaista maista. Todella hyvä, että lähes kaikki suomalaiset osaavat onnistujien kieltä ruotsia. Miten onnettomia olisimme Suomessa, jos meillä olisi vain epävakaita naapureita ympärillämme.
10136
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Suomi menee sinne minne sen paras naapuri Ruotsikin menee,,,jos suomi olisi afrikassa,tämä olisi samanlainen kuin naapurinsakin siellä.
Suomi voi ottaa mallia ruotsista ja Norjasta, Venäjän voi pitää rajan takana,mutta Ruotsi ja Norja ja Viro ei tarvi olla minkään rajan takana.

1Äänestä
  • Onnellinen on ihminen, kun ympärillä on hyviä läheisiä. Kaukaisiin ystäviin ei kannata luottaa samalla tavalla. Läheiset kieletkin ovat enemmän tarpeen kuin kaukaiset.

    1Äänestä

  • Viroon on onneksi iso syvä meri ja lahti välissä.

    Äänestä

Valitettavasti siinä lahden toidella itäpuolella olevat ovatkin sitten sitä kasakkojen jälkikasvua joille turkistarhaus, rotuilu ja maataloustuet ovat kaikki kaikessa.

Äänestä
  • Ja tuo jos mikä ottaa SOTE- fennon päähän. Tuethan tulee SOTE- fennolle ilman mitään vastinetta.

    1Äänestä

  • Sote-etoS kirjoitti:

    Ja tuo jos mikä ottaa SOTE- fennon päähän. Tuethan tulee SOTE- fennolle ilman mitään vastinetta.

    Niih mikä ottaa pähän? Rahojen meneminen Riihimäen työeläkeläisille ja Närpiön kasvihuoneisiin? No totta helvetissä ottaa!

    Äänestä

Miksi tyhmät ruottalaiset eivät vetäytyneet täältä poltetulla maalla. Talot jätettiin ryssille, kasakka kävi niissä naimassa ja jalosti herppeksen tomastin nykymuotoonsa.

Äänestä
  • Ruotsi on siitä hyvä maa, että siellä puhutaan ruotsia. Suomi on siitä hyvä maa, että siellä puhutaan suomea ja ruotsia.

    Äänestä

Ei ole Ruotsin kanssa huoltajuuskiistoja, sukupuolitauteja, väkivallalla uhkailua tai muuta mukavaa.

Äänestä

kyllä Norja on Ruotsia parempi naapuri Suomelle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onnellisuustutkija kirjoitti:

Suomi voi olla vain tyytyväinen siihen, että naapurimaamme Ruotsi on yksi maailman parhaista maista. Todella hyvä, että lähes kaikki suomalaiset osaavat onnistujien kieltä ruotsia. Miten onnettomia olisimme Suomessa, jos meillä olisi vain epävakaita naapureita ympärillämme.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu