Kuolinpesän postin kääntäminen toisaalle

Postin.kääntäminen

Kuolinpesän postin kääntäminen toiseen osoitteeseen ei postissa olekaan ihan yksinkertaista. Nykyään kun suurin osa posteista on asiamiesposteja mm. kauppojen yhteydessä niin siellä ei osata tehdä asialle mitään, vaan pyysivät tekemään osoitteenmuuttoilmoituksen verkossa. No sehän ei oikein onnistu, koska tuota lomaketta ei ole tehty vainajan postiosoitteen "Matti Meikälänen kuolinpesä" postin siirtoa varten.

Verohallintoon voi tehdä kuolinpesän muuttoilmoituksen joka tehdään kirjallisena ja jossa on oltava kaikkien kuolinpesän osakkaiden nimikirjoitukset tai verotoimistossa asioivalla valtuutetulla kaikkien osakkaiden allekirjoittama valtakirja mukana.

17

36351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarkennusta

      Miten kuolinpesän postin kääntäminen merkitään postin osoitetietoon.

      Matti Meikäläinen kuolinpesä, tuleeko sen jälkeen c/o osoitteessa asuvan nimi ja osoite. Vai pelkkä kuolinpesän nimi?

      • verotoimistossa

        Kuolinpesän osoitteenmuutos tehdään Verohallinnossa, siis verotoimistossa. Se pitää jättää kirjallisena. Sitä tekemässä pitää olla ainakin yksi pesän osakas, jolla on mukana kaikkien muiden osakkaiden allekirjoittama valtakirja sekä vainajan sukumuotoinen virkatodistus.

        Osoite on muotoa:

        Marja Hämäläinen kuolinpesä
        c/o Annikki Aalto
        Pökkelökuja 17 D 5
        00100 HELSINKI

        https://fi.m.wikipedia.org/wiki/C/o

        Postilla ei ole kuolinpesän osoitteenmuutokseen lomaketta, eikä asiamiespostien asiakaspalvelijan usein ehdottama normaali muuttoilmoituslomake tai sähköinen muuttoilmoituslomake sisällä tarvittavia kohtia, se kun on tarkoitettu henkilön uuteen osoitteeseen muuttamista varten.


    • PaperiLomakeOk

      Ainakin 2013 tuo onnistui vielä sillä Postin tavallisella osoitemuutoslomakkeella. Uusi osoite kirjoitettiin siihen, kuten tuossa edellisessä on esitetty. Muutos oli ilmainen ja homma pelasi kertalaakista.

      Valmista lomaketta nimenomaan kp.n osoitemuutokselle ei ollut eli lomakkeen täyttö piti vähä niinku tehdä kimpassa virkailijan kanssa siinä tiskillä..

      • Kuinka..pian

        Nopeastiko tulee voimaan postissa tehtävä kuilinpesän osoitteenmuutos. Käsitelläänkö siinä postissa jossa kirjoitan lomakkeen, vai lähteekö lomake jonnekin muualle?


    • Lomaketta

      Lyhyt lainaus
      https://www.minilex.fi/a/kuolinpesän-osoitteenmuutos

      "Kuolinpesän osoitetietojen tulee olla ajan tasalla, jotta siihen saadaan tarvittaessa yhteys esimerkiksi tiedoksiantojen toimittamista varten. Onkin tärkeää, että kuolinpesän osoitteen muuttuessa siitä ilmoitetaan tarvittaville tahoille. Käytännössä ilmoitus tehdään Verohallinnolle.

      Osoitteenmuutosilmoitus on tehtävä kirjallisesti ja kaikkien kuolinpesän osakkaiden on se hyväksyttävä. Osakkaat voivat antaa hyväksyntänsä joko allekirjoittamalla osoitteenmuutosilmoituksen tai antamalla osoitteenmuutoksen ilmoittajalle valtakirjan".

      ...

      Millaisessa muodossa tuo kirjallisena toimitettava kuolinpesän osoitteenmuutos pitää olla, olisiko mallia antaa? Kuolleen posti pitäisi siirtää pikaisesti kuolinpesän osoitteeseen ettei laskuja, sopimuspapereita ym. huku partnerin hoteisiin. Postiin on jo tehty, mutta Verohallintoon pitää vielä tehdä.

    • PaperiLomakeOk

      Postille tehty ilmoitus leviää aika monelle viralliselle taholle. Muistaakseni jo noin viikon kuluttua ilmoituksesta 99% postista osui uuteen osoitteeseen.

    • Tänäänpostiinjättänyt

      Ilmoitus tehdään muuttoilmoituslomakkeella. Lomakkeita saa posteista. Lomakkeessa ei ole mitään mainintaa kuolinpesästä joten täyttäkään soveltuvin osin maalaisjärjen mukaan. Valtakirjaa perikunnalta ei tarvita mukaan eikä virkatodistusta. Liitteitä ei laiteta kuoreen koska se menee optiseen lukupalveluun. Allekirjoitat lomakkeen itse.

      Netissä voi tehdä muuton vain itselleen ja samassa taloudessa asuville henkilöille. Edesmenneen henkilön osoitteenmuutoksesta lähetetään vahvistuskirje ja tarjous muuttopostipalvelusta (12kk ja maksullinen). Muuttopostipalvelun voi helpoiten tilata suoraan osoitteenmuutoksen yhteydessä lomakkeella. Tavallinen osoitteenmuutos ei maksa mitään.

      Näitä ohjeita oli vaikea löytää netistä mutta löytää vähän vaikeasti Postin nettisivuilta.
      Varatkaa vähintään 5 arkipäivää että homma alkaa varmasti toimia. Toivottavasti tästä on apua.

      • Neuvosta_kiitollinen

        Hei,
        Kiitos neuvoistasi. Täytitkö postin lomakkeelle sekä postin että maistraatin osion?


    • Mielisairaiden.yhteisö

      Toivotaan että tämä sairas systeemi tuhoutuu pian. Jopa ihmisen kuolemasta tehdään viranomaisvainon kohde. Äärimmäisen ahdistavaa kuolleen sukulaisen byrokraattista vainoamista.
      Miksi hautarauha on niin tärkeä mutta ihmisen "olemassaloa" ei haluta jättää rauhaan. Miksi viranomaisilla on suuuremmat valtuudet ja oikeudet jonkun perheen omaiseen kuin itse omaisilla.

      Tällainen pahuus täytyy olla lähtöisin itse saatanasta.

      • Anonyymi

        Anonyymille: just näin. Onko hullumpaa kuin osoitteen muutosvaikeus.
        Vai antaako tulleen postin homehtua postilaatikossa ??????


    • Anonyymi

      Aivan perseestä tämä kuolinpesän osoitteenmuutos!

      • Anonyymi

        Eipä tarvinnut edes persettä penkkiin laittamisen vuoksi vaan ihan seisaaltaan täytin osoitteenmuutosilmoituksen asiamiespostissa josta sain myös neuvoa. Maistraatin kohdan jätin tyhjäksi ja osoitteeksi laitoin c/o [nimi ja osoite]. Hyvin on toiminut yhtä kirjettä lukuunottamatta jo 3 kk.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eipä tarvinnut edes persettä penkkiin laittamisen vuoksi vaan ihan seisaaltaan täytin osoitteenmuutosilmoituksen asiamiespostissa josta sain myös neuvoa. Maistraatin kohdan jätin tyhjäksi ja osoitteeksi laitoin c/o [nimi ja osoite]. Hyvin on toiminut yhtä kirjettä lukuunottamatta jo 3 kk.

        Hienoa. Itsellä erilainen kokemus asiasta. Tein osoitteenmuutoksen asiamiespostissa 2pv omaisen kuoleman jälkeen. Postia tulvi kuitenkin vainajan osoitteeseen. Tiedustelin postilta tästä ja he lupasivat selvittää asian sekä ilmoittaa siitä sähköpostilla. Nyt ~5vkoa myöhemmin tuli jo s.posti jossa ilmoittivat ettei alkuperäinen osoitteenmuutosilmoitus ole kirjautunut heidän järjestelmäänsä, alkaa jo v******maan koko postin touhu. phoittelivat kuitenkin asiaa. Taidanpa ottaa maksullisen muutoksen, sitähän he ilmeisesti haluavat.


    • Anonyymi

      Maalaisjärjen käyttö on sallittu.Itse tein kuoleen henkilön os muutoksen siten,että hain postista osoitteenmuutoslomakkeen,josta täytin postille jäävän osa,johon kirjoitin kuolleen henkilön tiedot,ja lisäsin että kuollut ja kuolinpäivä,ja osoite mihin kuolinepesän postit jaetaan,kun asuntossa on uusi akukas,täytyyhän ne asiat jonkun hoitaa,ja ovat hoituneet,kuolleen postit kulkevat antamani tietojen mukaan!Maistraatillehan kuolintieto meneekin automaattisesti.

    • Anonyymi

      Kuolinpesän posti pitäisi kääntää pesänhoitajalle onko näin

      • Anonyymi

        Kyllä näin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2622
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      330
      2315
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      32
      2032
    4. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1656
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1655
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1539
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1409
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1389
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1335
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1126
    Aihe