Lotto-potti: Sijoitus vai velat pois?

voitto_tuottamaan

Varsin moni tukevahkon lotto-voiton saaja ajattelee aivan ensiksi asuntovelkojen pois maksamista ja velattomuutta, eli sen jälkeen tulojensa kuluttamista, pitkän aikavälin tuottojen ja vaurastumisen sijaan.

Velattomuus ei itsessään tuota (paitsi ehkä mielenrauhtaa), eikä pelkällä säästämisellä saa luotua vaurautta.

Riippuen velkojen suuruudesta suhteessa tuloihin, niiden koroista (kiinteä vai vaihtuva jne.) ja työpaikan potentiaaliin vakauteen, niin nykykoroilla olisi edullista pitää velka yllä ja olisi järkevää laittaa voittosumma tuottamaan. Tai sitten vain vaihtaa vaihtuvakorkoinen kiinteäkorkoiseen pidemmän aikavälin yllätyksiltä vältyäkseen.

Miksi maksaa halpa velka pois, kun pääoman saa tuottamaan enempi kuin velan kustannukset?

866 000e - http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201705292200170029_u0.shtml

Ajatellaan vaikkapa yllä olevaa varsin mukavaa voittosumma. Mikäli siitä sijottaisi "ajan tappiin saakka" periaatteella vaikka 700 000 euroa maltillisella hajautuksella vakavaraisiin ja kohtuullisen hyvää 4-6%:n osikoa maksaviin pörssiyrityksiin, niin nuo tuo summa tuottaisi 4%:n kesiarvolla noin 28000e / vuosi ja siihen päälle potentiaali pääoman arvonnousu, vaikka tokihan se pitkällä aikavälllä vaihtelisi, josta ei tarvitse olla huolissaan mikäli sijoituskohteet ovat vakavaraisia yrityksiä.

Lisäksi jos nuo osingot pääsääntöisesti sijoittaisi takaisin, niin saisi aikaan korkoa korolle periaatteella varallisuuden ja sen tuoton jatkuvaa kasvua.

Edelleen, sitten mikäli tulisi vastaan muita hankkeita, niin osakkeista on helppo kotiuttaa vaikka osa pääomasta.

Moni kuitenkin tekee juuri sellaisia "perus-jampan" valintoja joilla ei ole riskiä liiemmin vaurastua.

1

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voitto_tuottamaan

      Laitoin avauksen tuonne 'yleistä taloudesta' osiolle, jonne se sopii luontevammin, sillä se tuli ensin vahingossa tälle osiolle.

      Tokihan tällä osiolla varallisuuden tuottamaan laittaminen on lähempänä lähestymistavoissa ;-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      120
      10316
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5030
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2221
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2058
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1924
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1402
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      25
      1010
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      1001
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      977
    Aihe