Uusi Swift koeajettu.

nipaniilo

Pitkä n 100km lnkki tänään uudella swiftillä jaolipa positiivinen kokemus. Ei pienintäkään viitettä huonosta ajotuntumasta, joista s cross ja varsinkin vitara kärsii. Auto meni suoraan, kuin juna, vaikka oli tuulinen sää. Kertakaikkiaan loistava ajettava. Suorituskyky riittävä ja todella varteenotettava vaihtoehto seuraavaksi autoksi. Vitara velipojalla ja sekin on hyvin pelanut, mutta ohjaustuntuma on aivan pe...stä.

8

365

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keideke
    • Grabededel

      Miten VAKKARI toimi koeajamassasi Swiftissä?

    • Uskottavuusvaje

      "Jokuseen ketjuun olenkin jo kommentoinut, mutta laitetaanpa näin kootusti kokemuksia omasta Vitarastamme. Auto on ollut meillä nyt vuoden, ajokilometrejä noin 22000km. Autolla ajaa pääasiassa minä tai vaimo. Myös poika (22v) ja tyttö (19v) ajelevat sillä jonkun verran.

      Ajosta noin puolet on kaupunki- ja taajama-ajoa. Loput valtatiellä sekä erilaisilla metsäteillä metsästysreissuilla yms. Pisin yhdellä kertaa ajettu reissu oli noin 450km yhteensuuntaan, seuraavana päivänä sama takaisin. Tästä suurin osa oli moottoritietä.

      Ajettavuus erinomainen, täälläkin paljon ITKETYSTÄ ohjausongelmasta ei tietoakaan."


      Kuten sanottu, paljon porua (ohjattavuudesta) ja vain vähän villoja. Noita höpöjuttuja on riittänyt.

      • Swiftkuski

        Kuskeja on monenlaisia, auto on ehkä sinusta ja perheenjäsenisäsi hyvä ajettavuudeltaan ja sittenhän asiat ovat hyvin. On paljon kuskeja, joiden mielestä vitara on huono ajettavuudeltaan ja ohjattavuudeltaan, miksi ihmeessä pidät näitä kommentteja itketyksinä? Yhtä hyvin nuo sinun perheesi kommentit ovat itketystä ja höpöjuttuja.
        Parikymppiset kakarat eivät tiedä auton ajettavuudesta tuon taivaallista ja jos sanoisivat isukin auton olevan huono ajettava, niin isukkipa sanoisi, ettei sillä tarvitse ajaa. Samoin vaimollakin saattaa olla eri käsitys isännän rakkaan auton ajettavuudesta, mitä hän isännälle kertoo, mutta on vaan isännän mieliksi isännän kanssa samaa mieltä, koska näin vaan on parempi. Isäntä itse myös saattaa olla päättänyt autonsa olevan hyvä ajaa, koska sen on ostanut ja omaa autoahan ei morkata. Hiljaa hän saattaa hetkittäin katua epäonnistunutta autovalintaansa......


      • Lähdekritiikki

        " On paljon kuskeja, joiden mielestä vitara on huono ajettavuudeltaan

        Aikamoista yleistämistä tuo väitteesi ja mihin väite ylipäätään perustuu? Tämän palstan feikkikirjoitteluun ehkä?

        Luehan tuolta: https://fi.wikipedia.org/wiki/Lähdekritiikki


    • opetttaja

      Luetunymmärtäminen on toisille kovin haastavaa. Tämä keskustelu koski swiftiä.

      • ripurapurallaa

        näinikkääkö oli? luepa itse avaus uudestaan


    • Renault_Clio

      Suzukilla ajaminen tuntuu samalta, kuin moposkootterilla vastatuuleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      71
      1128
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1084
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      953
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      67
      933
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      880
    6. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      129
      828
    7. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      20
      820
    8. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      58
      785
    9. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      27
      751
    10. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      686
    11. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      683
    12. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      46
      671
    13. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      632
    14. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      627
    15. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      128
      621
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      48
      620
    17. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      48
      604
    18. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      602
    19. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      600
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      12
      589
    Aihe