Tinnitus, mielenterveys ja kannabis

Voiko kannabiksen käyttö lisätä tinnitusta ja kuuluuko se pään sisällä oleva ääni myös pään ulkopuolella?
2172
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Minulla alkoi tinnitus n.7 vuotta sitten. Olin aika meluisassa työpaikassa ja ajattelin sen johtuvan kuulovauriosta. Kävin useilla eri lääkäreillä, minulta otettiin kaikki mahdolliset testit mutta mitään kuulovaurioon tai edes kuulon alenemiseen viittaavaa ei löytynyt. Eli lääkärit vain levittelivät käsiään ja totesivat että ei voi tehdä mitään, tinnituksen kanssa on vain opittava elämään.
Rupesin käymään erilaisilla hierojilla, akupunktiossa, lenkillä, punttisalilla ja kokeilin myös eri ruokavalioita ja ihmeparantajia mutta tinnitus ei vaan häipynyt. Hieman ehkä väheni välillä mutta ei kadonnut missään vaiheessa kokonaan.
Noin vuosi sitten olin eräällä kaverillani käymässä ja hän kysyi että haluaisinko polttaa pilveä?
Olin joskus nuorempana kyllä kokeillut, mutta ei se ollut koskaan tehnyt suurempaa vaikutusta. Mutta ajattelin että mikäpä siinä, sehän voi olla ihan hauskaa.
Poltimme siinä sitten puoliksi yhden sätkän ja alkoi olla aika rento fiilis päällä kun huomasin jossain vaiheessa että tinnitus oli kadonnut.
Myöhemmin illalla könysin kotiin ja menin nukkumaan, tinnituksesta ei ollut edelleenkään tietoakaan. Eikä ollut sen jälkeen moneen päivään, ainakaan viikkoon!
En tiedä mistä se johtui ja onko kellään muulla samanlaisia kokemuksia? Onko tuota asiaa tutkittu missään päin maailmaa?
Pari kertaa on tullut poltettua sen jälkeenkin ja aina sama juttu.
En tiedä kehtaako tätä asiaa lääkäreiltä ruveta edes kyselemään, soittavat varmaan poliisit paikalle. :/
Sattuisiko täältä löytymään ketään jolle olisi käynyt samoin?

Äänestä

Minä myös olin mieleltäni terve vielä 7 vuotta sitten. Sitten menin kerran kaverillani polttamaan kannabissätkän ja sen jälkeen ei ole ollut mielenterveydestä tietoakaan.
En tiedä mistä se johtuu ja onko kellään muulla samanlaisia kokemuksia? Onko tuota asiaa tutkittu missään päin maailmaa?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Coppier_orig kirjoitti:

Voiko kannabiksen käyttö lisätä tinnitusta ja kuuluuko se pään sisällä oleva ääni myös pään ulkopuolella?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu