Siinä se on meidän kanavat nyt,
1
2
3
4
ja yle teema/fem
Tänään lähti ava kanava ja muutama viikko sitten useampi kanava kuten sub jne.
Kyllä on ankea linkki tuo digita ,ihmiset on pakotettu lähes 1980 luvun tasolle,mitään ei juuri enään iltaisin ole kuin uutiset.
Nyt vielä pakkomaksatetaan ihmisiltä joita meitäkin tässä torpassa on kaksi ihmistä.
Tämä digita on nyt mennyt liian pitkälle tuossa huippu tarjonassaan haravaanteeneihin,ostimma vielä tässä taanoin 1500euron huippu tv;että olisi illoiksi jotain mukavaa laadukasta katsoa ,nyt sitten piti ottaa kanavia merkittävästi pois.
Kyllä maalla on mukavaa kun vettä sataa ulkona ja ilmat kohtuu viileitä ja aikaisee tv:n ja monipuolisen kanavatarjonnan.
1
2
3
4
ja yle teema/fem
Tänään lähti ava kanava ja muutama viikko sitten useampi kanava kuten sub jne.
Kyllä on ankea linkki tuo digita ,ihmiset on pakotettu lähes 1980 luvun tasolle,mitään ei juuri enään iltaisin ole kuin uutiset.
Nyt vielä pakkomaksatetaan ihmisiltä joita meitäkin tässä torpassa on kaksi ihmistä.
Tämä digita on nyt mennyt liian pitkälle tuossa huippu tarjonassaan haravaanteeneihin,ostimma vielä tässä taanoin 1500euron huippu tv;että olisi illoiksi jotain mukavaa laadukasta katsoa ,nyt sitten piti ottaa kanavia merkittävästi pois.
Kyllä maalla on mukavaa kun vettä sataa ulkona ja ilmat kohtuu viileitä ja aikaisee tv:n ja monipuolisen kanavatarjonnan.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Samaisen linkin lähetykset vielä hyppivät, on kuin kuunteleisi huoloa hyppivää LP levyä. Katselin tuossa mihin valitella Digitan tai viestintäviraston sivuja, eipä sellaista paikkaa löytynyt. Sama kun vanhan ajan puhelinlangat, niillekkään ei löydy omistajia. Pitää varmaan joku onnettomuus sattua, että roikkuviin lankoihin joku taho rupeaa ottamaan kantaa.
Oskolan seudulla puhelinlangat kuuluvat nykyään joko Telialle (entinen Posti- ja Lennätin- / Telelaitos, Sonera, TeliaSonera ym. ) tai Elisalle.
Mikäli langat ainoastaan häiritsevät, ota yhteyttä mainittujen yritysten vikapalveluun, jos ne ovat vaaraksi, suoraan hätäkeskukseen.
Saattaa tosin toisinaan olla, että lankojen ripeä poistaminen edellyttää näyttävää lehtijuttua tilanteesta...
Minun mielestäni ja ymmärtääkseni niin Digitan kuin Viestintäviraston sivuilla on yhteystiedot merkitty hyvinkin selvästi! Voi tietysti olla ettei ne siellä Oskolassa näy samalla tavoin kuin muualla, mutta sillehän ei ole paljoa tehtävissä.
http://www.digita.fi/yhteystiedot
https://www.viestintavirasto.fi/asioikanssamme/yhteydenotto.html
Joo tuolta näköjään löytyy, ei mulle avautunut tuollaisia sivuja googlettaissa. Tuonneppa siis valittamaan. Kiitos.
Joo Elisalle kuuluvat, mutta eivät tiedä koko lankoloista mitään. Pilkka hintaan ostivat Telekarelian ja sen jälkeen sulkivat lankapuhelimet, mutta parempi olla langoista tietämätön. Varmaan kallista korjata langat ja ongelmajäte pylväät pois. Ei tuo linjasto kuulunut viestintävirastollekaan. Hmmm. Karjalaiseen voisikin jutun kirjoittaa kesän mittaan.
Noihin digitan numeroihin soittamisen ei tuottanut mitään.ensimmäiseen numeroon soitettaessa tyyttää eikä palvelua ole.
Toiseta numerosta alkaa nauhalta kuulumaan pälätys,ja yhteyttä ei saa,olisin kysynyt mikä on kun kanavat poistuu viikottain tv:stä.
Nyt sain yhteyttä ja nauha kertoo sitten mitä maksaa tämä minuutti taksa odottaa jos he ehkä vastaavat joskus.
Hinta matkapuhelimesta on niin suolaiseksi tehty etten jää odottamaan milloin sieltä joku vastaa jos vastaa.
Täyttä huijausta on tuo digita,pitäskö kuluttajien nyt maksaa siitä että heille voi antaa palautetta puhelimella?
yli 17 senttiä minuutti ja muut kulut ,eihän tässä ole mitään järkeä enään.
Voipi olla, että se elisan vikapalvelussa puheluusi vastaava osa-aikaistettu baronalainen ei niistä piuhoista tiedäkään, mutta ei se silti ole mikään peruste hylätä luontoon sinne kuuluvaa rojua.
Tyypillisesti operaattorit ovat kuitenkin julkisuuskuvastaan sen verran herkkänahkaisia, että mieluummin ottavat tuommoisetkin ilmoitukset vastaan jostakin muualta kuin sanomalehtien otsikoista....
Et sie perkele usko kun mie kirjotin jo aikasemminkin että hankkisit Chromecast:in, niin eipä lopu kanavat kesken!
Jos siulla on tuon verran ollu panna teeveehen rahhaa, niin ei pitäs vajjaa neljäkymmentä euroo tiukkaa tehä!
Rajattomasti viihdettä silloin kun sinulle sopii
Chromecast tarjoaa runsaasti valinnanvaraa. Käytössäsi on tuhansia TV-ohjelmia ja elokuvia, miljoonia kappaleita, radiokanavia, urheilua, pelejä ja paljon muuta. Tutustu satojen eri sovellusten tarjoamaan maksuttomaan, tilattavaan ja maksulliseen sisältöön.
https://urly.fi/MOw
Et sie perkele usko että minä en hanki enään mitään rääsää.
"Chromecastin idea on, että se hakee itse katseltavat sisällöt netistä. Mobiililaite toimii kauko-ohjaimena, joka kertoo mitä noudetaan. Puhelin tai tabletti ei prosessoi Chromecastin näyttämää dataa. "
Usko nyt ettei mitään pilipali virityksiä enään kaivata,että puhelin samalla aikaa päällä,tätä on kyllä tehty kun kotikatua on katsottu nyt jälkeenpäin tai muuta.
Nopeudet pitää olla ja tätä nopeutta ei ole monesti riittävästi vaikka on 4g niin kuuluvuudet on sitä sun tätä,liittymiä on vaihdeltu.
Ei tässä enään huvita pelleillä,kun tv:tä halutaan katsoa alueella missä pitäs toimia ja näkyä mutta tämä on vaan teoria hömppää mitä ihmisille mielikuvina myydään syrjäseuduille.
Etkö sinä perkele käsitä etten minä osta mitään laitetta enään meille,vaikka tuo tv sanoo poks nyt niin en hanki enään noita kusetus tv:tä,heitän raunioon ja annan hermojen levätä.
Yhtään mitään en osta enään keltään kusettajalta.
"SamSunGlasses "
Vaimo sanoi että meillä on tuo,ja piti pilipali systeeminä,ei ollenkaan sama kuin tv:stä katsoo.
Joten katseleppa ja nauhoittele vaan.
Me ei mitään pilipali systeemejä paljon enään noteerata.
Usko nyt .
Et sinä mitään suoria tv lähetyksiä voi katsoa millään Chromecastilla.
Usko nyt hyvällä .
Digita oy on poistanut kanavat joita aikaisemmin täällä syrjemmäs saattoi katsoa,nyt ei katsota käytännössä kuin 1.2.3.4.
"Joo tuolta näköjään löytyy, ei mulle avautunut tuollaisia sivuja googlettaissa."
Ei varmaan niin..
Aika ihmeellistä että kaikille muille käyttäjille kyllä avautuu, mutta sinulle ei!
Mistähän se tuollainen nyt mahtaisikaan johtua?
Sama kun valittaisit ettet löytänyt sitä samaa tietä tai kauppaa omalta asuinpaikkakunnaltasi jota kaikki muut ihmiset käyttävät.
Ettei vain se television näkymättömyyskin johtuisi samanlaisesta ongelmasta.
Mille muille, kun ei kukaan saa yhteyttä. Viat ei kun jatkuvat : D)). Tokkopa johtunee näkymättömyys siitä, jos eivät kanavoita lähetä lähettimestä ja muutoksen jälkeen muutkin kanavat huonontuneetkuvan ja äänen laadultaan. Onkos teillä noita kauppa ja tie ongelmia? Ei meillä täällä ole. Tuo on jo aika vakavaa ; D)).
Nyt oli kyse tästä asiasta:
".. ei mulle avautunut tuollaisia sivuja googlettaissa."
Mitäs sitten laitoit? "Sama kun valittaisit ettet löytänyt sitä samaa tietä tai kauppaa omalta asuinpaikkakunnaltasi jota kaikki muut ihmiset käyttävät.
Ettei vain se television näkymättömyyskin johtuisi samanlaisesta ongelmasta." : D)).
Todellakin on heikko tuo digitan petos linkki,nytkin vaimo kertoo ettei näy teksti,ja nuo kanavat pätkii ja katkoo ja lähetys taso on surkea.
Joukko kanne tuota digita oy:tä vastaan on perustettava tai on otettava valtion haltuun,se on umpimätä paska lahko tuo digita.
Nykyaikana tälläistä 2017 vuonna,on kuin digita eläisi 1980 alun luvun slummi aikaa.
Mistä voi nostaa pakko maksut pois? tämä on digitalta huijaus ihmisiä kohtaan.