Lentokentän positiiviset vaikutukset näkyvät jo!

Nimimerkki_Erkki

Siltakylään rakennetaan uusi S-kauppa.

25

815

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Betonoidi

      Aivan!
      Kouvolassa on neljä kenttää (Utti, Selänpää, Wredeby ja Ummeljoki), ja katsokaa miten suureksi, mahtavaksi ja hyvinvoivaksi se on kehittynyt.

      • rahapossu

        Mutta Pyhtäällä liikkuu rahaa, se ero kuitenkin.


      • Hapiainen

        Liikkuu, liikkuu moottoritietä pitkin, mutta ei poikkea?


      • eipääseostoksille
        Hapiainen kirjoitti:

        Liikkuu, liikkuu moottoritietä pitkin, mutta ei poikkea?

        Ei kai poikkea kun liikekeskuksen tie suljettiin betoniporsailla ja tienviitta teipattiin piiloon.


      • Kapiainen55

        Helsingistä tullessa käännyn jo ABC:n kohdalla, sitten ympyrästä kohti Siltakylän k-markettia.
        Aikaa menee siitä noin 7min, kun olen kaupan pihalla.


    • ONJONÄHTY

      KUOLEVIIN KYLIIN RAKENNETAAN VIIMEISEKSI SALE

    • hhehehehehehehhe

      Onkohan se tietty bätrre folk valittaja jo alkanut inistä...

    • dfggdfgfggdf

      Koska siltakylään saadaan marimekon myymälä.

    • veliarska

      Perskeles oma ALKO pitää saada, ei jaksa kontata rismalle.

      • Heka22

        Oli se harmi kun se perjantainen Alkon Palvelubussi sinne rismaan lopetettiin, piti alkaa kantamaan selkä vääränä sitä kaljaa siltiksestä.


    • ahmettt

      Suur-Moskeja ABC naapuriin lisäisi positiivista vaikutusta.

    • Hihtämään

      Lennättävät hiihtotunneliin Japanialaisia turisteja hihtämään. Toivottavasti niillä on led salamat ettei lumisula kun normmalilla salamalla lämpöä kehittää..

    • perässähiihtäjä

      Lentokenttä , hiihtotunnelli ja Suur-Moskeija nostaa Pyhtää uuteen kukoistukseen.

    • ahmettt

      Pyhtäälle on mahdollisuus saaada Suur-Moskeja ABC naapuriin jos Heksinki torjuu Moskejan.

    • Positiivisesti

      Nyt on Pyhtäällä suunnitteilla uusi kupla; motellinrannan- kunnanvirasto. Ja samanlaiset elkeet kuin naapuri Kotkassa kantasataman osalta. Kun ei muuten saada normaalia markkinavoimaista lähtöä aikaiseksi, keksitään vanhoissa kiinteistöissä olevan sisäilmaongelmia. No, voi niissä ollakin, mutta helpoin tapa olisi vaihtaa aiheuttajat. Ja kun seurakunta jumalallisessa viisaudessaan sanoutuu irti tästä kuplasta, löytyi heti kiinnostuneita yksityisiä tahoja, liekö ateistisia kun ilmaantuivat vasta seurakunnan luovuttua. Luulen että kehitellään joku hauska sopimus, jonka avulla saadaan palatsi ja kunta joutuu lunastamaan vielä muutaman liiketilan, jonka on kiinteistökehitysyhtiölle luvannut täyttyvän.

      • Kehityskunniaan

        Vali vali vali...


      • rånäs

        Tuleeko myös kampus ja spa, niin kuin Kotkaan veronmaksajien rahoilla.


      • Pyttisbo

        Saattaa olla, nythän on varaa kun erikoissairaanhoitoon ei budjetoitu yhtä paljon rahaa kuin viime vuonna kului.


    • KäyrälammenTalvi

      Miten asiakasvirta jakautuu, onko vihreänkortin aktiivikäyttäjät pysyneet S-ryhmän asiakkaina.
      Itse käytän K-kauppaa, mutta joskus piipahdan sutelassa, samalla reissulla käyn Leistillä.

    • Kukamikähäh

      Hahahahaa..ei se tee kenestäkään bätrre folkia, että joku sekopää kirjoottelee toisen nimissä..

    • OKKELPUU

      Saako Lentokentän alueella käydä ajelemassa Moottorireellä. Olisi hyvä harjoittelupaikka.
      Olisi ainakin jotain käyttöä kentälle, muuten on tyhjän panttina.

    • KirkDouglasDC-3

      Mistä noita valittajia pyhtäällä oikein sikiää, luulisi olevan tyytyväisiä kun paikkakunnalle tulee lentokenttä ja ja mahdollisesti uusia asukkaita, ainakin se tuo jonkin sortin toimintaa siihen väljähtyneeseen kyläpiiriin, nyt jo vaikka ei kentta ole virallisesti käytössä, huomaa ihmisten kiinnostuksen sitä kohtaan, ei niin paljon enää kytätä naapurin tekemisiä.
      Missä on lukenut että museokone DC-3 tulee pitämään tukikohtaa pyhtäällä ?, minun tietääkseni ei sellaisia keskuteluita ole edes käyty.
      Alkakaa funtsimaan niitä kevätkylvöjä, niistä ymmärrätte enemmän.

    • LöKöre4421

      Jos olisin myymäläpäällikkö, satsaisin ulkomaalaisiin, lentokoneella Siltakylään tuleviin.
      Huutjärvi-keittiöpyyhe, Huutjärvi-tarjotin, Siltakylä-kassi, Kirkonkylä-kortti jne.

      • Pyttisbo

        Juuri tuon takia et ole.


    • tiedoksi

      Purolan lentokentän nettisivuilta poimittua, vuonna 2058:

      Purolan lentokenttä avattiin tilapäisesti vuonna 2017.

      Korpeen raivatusta kentästä on vuosikymmenten saatossa sukeutunut palveluiltaan maailman parhaiden joukkoon kuuluva lentoasema, joka on myös merittävä eurooppalainen lentoliikennekeskus ja Aasian-liikenteen solmukohta.

      Paikka uudelle lentoasemalle löytyi perusteellisten tutkimuksien jälkeen, silloisen Pyhtään kunnan alueelta, Purolaan johtavan tien varrelta. Nykyisin lentokenttä kuuluu Purolan metropoliin, Purola cityn alueella.

      Kotkan, Haminan, Kouvolan ja Pyhtään Yhdistyessä vuonna 2042 Nimi muutettiin Purola metropoliksi.

      Lentoasema valittiin ensimmäisen kerran maailman parhaimpien lentoasemien joukkoon vuonna 2038, josta lähtien se on kuulunut lentokenttien aateliin. 2050-luvulla Purola on noussut merkittävien eurooppalaisten lentoliikennekeskusten eli hubien joukkoon ja on Pohjois-Euroopan johtava kaukoliikenteen asema Aasiaan ja Amerikkaan suuntautuvien reittien määrällä mitattuna.

      Lentoasemalla on 5 kiitotietä. Pää kiitotie on 4580m , muut 3600. 2800, ja lyhyin 50m. Lentoaseman terminaalit sijaitsevat noin 250 metrin päässä toisistaan ja niitä yhdistää käytävä, josta on kulkuyhteys rautatieasemalle. Purolan lentoasemalla on useita ostosalueita. Palvelupisteitä on kaikkiaan Yli sata ja kirpputori.

      Perinteisten ravintoloiden lisäksi on useita erikoisravintoloita. Suosituimpia ovat Pyttis gourmet, jossa tarjoillaan maailmanmaineeseen noussutta aitoa pyhtääläistä kansallisruokaa pyttistä, sekä eksoottista pastaa tarjoava Vaipasta Bistro.

      Lentoasema on metropolin suurin yksityinen työllistäjä. Tällä hetkellä Purolan lentoasema työllistää suoraan tai välillisesti noin 30 000 henkilöä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      172
      4990
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      15
      1600
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1585
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1441
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1253
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      93
      1046
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      48
      1026
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      932
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      178
      889
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      757
    Aihe