Service Pack 2 ongelma ???

jope

Missä vika, kun asennan SP 2, kone jumiutuu käynnistyksen jälkeen ??

Kone HP pavilion a320

12

1842

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mie

      Itelläni oli sama ongelma kun asensin sp2. Käytössäni on Compaq kannettava. Ongelma hävis kun poistin sen sp2:n käytöstä. Sen jälkeen kone toiminut loistavasti.

      • Hoope

        Otsikko paljon kertoo... Jos sp2:sta olisi jotain hyvötyä käyttäjälle, niin sitä ei läheteltäisi ilmaiseksi ihmisille kautta maailman kotiin!!! Hidastava ja suojattu ohjelma antaa vaan microsoftille reitin kyylätä ja valvoa...


      • Jussi
        Hoope kirjoitti:

        Otsikko paljon kertoo... Jos sp2:sta olisi jotain hyvötyä käyttäjälle, niin sitä ei läheteltäisi ilmaiseksi ihmisille kautta maailman kotiin!!! Hidastava ja suojattu ohjelma antaa vaan microsoftille reitin kyylätä ja valvoa...

        Eikö tuo SP2:n mollaaminen riitä! Ei kaikki ongelmat siitä voi johtua vai voiko? Epäilen!!!


    • Jimbo

      ennen sp2 asennusta tarkista virukset, spywaret, siivoa regcleanerilla tms.eheytä ,poista tarpeettomat ohjelmat. Ehkä jopa korjaava asennus tai puhdas sitten Sp2 ja ei ongelmaa .Jos koneella oleva XP ei ole "kunnossa" tulee helposti ongelmia ja HUOM!
      Windows päivitykset kannattaa AINA asentaa.

    • HSS

      Oletko käynyt HP:n sivuilla? Siellä on joitakin päivityksiä, jotka on ehdottomasti asennettava ennen sp2-päivitystä.
      Minulla on Pavilion a320, ja asensin sp2:n onnistuneesti.

    • tässä faktoja

      SP2-päivitys saattaa aiheuttaa ongelmia AINOASTAAN ns.merkkikoneissa joiden käyttöjärjestelmää merkkikoneen valmistaja on muutellut koska saa lisenssin mukana sellaisen CD-rompun jolla voi käyttöjärjestelmää muutella esim. asennella siihen omia ajureitaan,ohjelmiaan ja saavat käyttisten kopioinnin nopeammaksi, ja siksipä niiden mukana saakin vain Rescovery CD-rompun eikä saa alkuperäistä microsoft XP Cd-asennus romppua.
      Syy päivitys yms. ongelmiin on Nimenomaan merkkikoneiden valmistajien eikä microsoftin!!!!!!

      Kun merkkikoneiden itse käyttöjärjestelmää on muuteltu niin juuri siksi microsoft ei anna niihin mitään ilmaista puhelin ym.tukeakaan (alkuperäisiin mikrosoftin käyttiksiin saa täysin ilmaista puhelin ym.tukea!)koska ei edes tiedä miten niitä merkkikoneiden käyttiksiä on muuteltu ja sikis niiden kaikkista tukiasioista vastaakin merkkikoneiden valmistaja/myyjä, merkkokoneiden valmistajien sivustoilla on yleensä ohjeet miten toimia kun asentaa SP2-päivityksen.

      Alkuperäisissä microsoft XP käytöjärjestelmissä joiden CD romput on ostettu irrallisena kaupasta ei sp2-päivityskään aiheuta pienimpiäkään ongelmia.

      • Integroin SP2:n ihan koemielessä HP-kannettavan mukana tulleeseen Xp-Home asennus-cd:n kanssa.

        Toimii ilman ongelmia kun kokeilin asentaa vanhaan pöytäkoneeseen joka ei ollut "merkkikone".

        HP-kannettavan mukana tullut XP-asennus cd eroaa "täysversiosta" mielestäni vain siinä että HP-XP mukana tulee HP työpöydän taustakuvia vakiokuvien lisäksi.

        HP-kannettavan mukana tuli XP-Home asennus-cd:t suomen- ja ruotsinkieliset ja näiden lisäksi tuli vielä Recovery romput (8 kpl).


      • tässä faktoja
        Rakentelija kirjoitti:

        Integroin SP2:n ihan koemielessä HP-kannettavan mukana tulleeseen Xp-Home asennus-cd:n kanssa.

        Toimii ilman ongelmia kun kokeilin asentaa vanhaan pöytäkoneeseen joka ei ollut "merkkikone".

        HP-kannettavan mukana tullut XP-asennus cd eroaa "täysversiosta" mielestäni vain siinä että HP-XP mukana tulee HP työpöydän taustakuvia vakiokuvien lisäksi.

        HP-kannettavan mukana tuli XP-Home asennus-cd:t suomen- ja ruotsinkieliset ja näiden lisäksi tuli vielä Recovery romput (8 kpl).

        >HP-kannettavan mukana tullut XP-asennus cd eroaa "täysversiosta" mielestäni vain siinä että HP-XP mukana tulee HP työpöydän taustakuvia vakiokuvien lisäksi.<
        -Ikävä kyllä se eroaa monella muullakin tavoin aluperäisestä XP Home Editionista.

        >HP-kannettavan mukana tuli XP-Home asennus-cd:t suomen- ja ruotsinkieliset ja näiden lisäksi tuli vielä Recovery romput (8 kpl).<

        -Vain hyvin, hyvin harvojen merkkikoneiden mukana saa alkuperäiset mikrosoft asennus Cd-romput, yleisimmin merkkikoneiden mukana saa pelkästään Rescovery CD-romput ja juuri niissä niitä ongelmia ilmenee joiden mukana saa vain ne Rescovery CD-romput koska niiden käyttöjärjstelmää on muuteltu kaikkein eniten.


    • Nella

      Mulla HP pavilion a 340 ,windows XP home,eikä ole mitään ongelmia tullut SP 2 asennettuani! Mistä johtunee,kun niin moni valittaa et pakko poistaa koneelta se..hyvin on mulla pelannut.

    • Erkki

      Mulla sama ongelma. Käynnistyy helvetin hitaasti.Yhteensopivuus ongelmia. Kone on klooni itse kasatttu, XP ostettu kaupasta.Yritin poistaa sp2:sta vaan eipä paska lähde vaikka siinä on poisto-osio. Jumittuu kesken poiston. No mä joudun formatoimaan kovon. sp2:sta en laita ennen kuin on pakko. Sen verran se aiheutti mulla ongelmia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      125
      1278
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      95
      932
    3. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      924
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      25
      877
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      293
      770
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      95
      748
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      34
      648
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      646
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      50
      581
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      131
      568
    Aihe