Kansantaiteilijamme Jösse Järvenpää on saanut syytteen kiihotuksesta kansanryhmää vastaan julkaisemistaan renkutuksista.
Myös Neuvostoliitossa ja DDR:ssä heitettiin taiteilijoita tyrmään heidän arvosteltuaan eliittiä.
Myös Neuvostoliitossa ja DDR:ssä heitettiin taiteilijoita tyrmään heidän arvosteltuaan eliittiä.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hyvin todennäköisesti trubaduuri Jösse Järvenpää laulaa seuraavat biisinsä Turussa Saramäen vankilassa, senverran on mies jo kansaa kiihottanut. Lahtelainen Seppo Lehto kiihotti kansanryhmää vastaan ja ehdoton vankeustuomio oli 2 vuotta 4 kuukautta. Onneksi meillä osataan suhtautua ulkomaalaistaustaisten väkivaltaan suopeasti, kolme somalia potki ja hakkasi Helsingin rautatieaseman edustalla suomalaisen miehen kuoliaaksi, tuomiot ehdollisia vankeustuomioita.
Kun on kysymys ulkomaanelävistä he saavat täällä raiskata ja tappaa mielensä mukaan suvakkipoliisit jahtaavat netissä kansankiihottajia .