viivästyskorko 63 senttiä, 600 euron perintälasku

ZXrose

Kuka enää luottaa lakiin, oikeuteen ja kuluttajan suojaan? Saisiko jostain näiden tietoja niin voisi välttää niitä (perintä) yrityksiä jotka tällaista tekevät?

1

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 54474444

      Hohhoijaa. Laitapa vähän tarkempaa tietoa.
      Näin kylmiltäni veikkaisin, että kyseessä on joku lasku tyyliin vuodelta 2010, josta on oikeuden päätös ja joka on ollut ulosotossakin muutaman kerran tässä välissä. Ulosotto palauttaa velan velkojalle varattomuusesteen todettuaan, ja jos siihen on joskus maailman aikaan maksettu esim. perintään siirron jälkeen pääoma ja jätetty kulut avoimeksi, voi lasku näyttää tuolta. Kukaan tai mikään velkoja ei kuitenkaan lyö nollapääomaa perintään, ellei lasku ole kokonaisuudessaan tai osittain avoinna eräpäivän ja muikkarin eräpäivän jälkeenkin. Näillä etenkin velallisten tuki -ryhmässä yritetään aika-ajoin hekumoida ja jossain telkkariohjelmassakin kerran joku perussuomalainen nainen, elämäntapatyötön, mässäili samanlaisella laskulla, josta oli itse maksanut pääoman "vain pari kuukautta myöhässä" omien sanojensa mukaan ja sitten väitti että sille parin sentin korolle oli lyöty parisataa euroa perintäkulua :D Huomaa, että suurin osa perinäkirjeen vastaanottajista on elämämkoululaisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      91
      4788
    2. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      31
      2691
    3. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      34
      2296
    4. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      16
      1795
    5. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      118
      1530
    6. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      12
      1108
    7. Tänään oli

      Noiiiiin 🤏 vähällä ettei tapahtunut jotain mieletöntä. Valitettavasti olosuhteet esti. Odota hetki vielä 😘
      Ikävä
      35
      1103
    8. Ukrainan häviö pitää tunnistaa ja tunnustaa

      Venäjä ei ole vain maa, jolla on suuri hyvin koulutettu ja varusteltu armeija, joka on osoittanut tehokkuutensa Ukraina
      Maailman menoa
      202
      1019
    9. Hukkuu hukkuu

      Mitä houdiineja nämä kun ajaa veteen
      Laitila
      72
      939
    10. Kalevantien rivarin tulipalo

      Onko tuli hypännyt katolle autopalosta ? Onko tuossa seinässä auton lämmityspistokkeen paikka? Ikävä tapaus .
      Suomussalmi
      23
      935
    Aihe