Suomesta sentään löytyy vielä toimittaja, joka antaa hastateltavan puhua, eikä leimaa suinpäinm miksikään hirviöksi:
http://www.city.fi/ilmiot/jussi halla-aho/2921
http://www.city.fi/ilmiot/jussi halla-aho/2921
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Hyvä juttu, mutta asialla onkin todella ammattitaitoinen toimittaja. Muistan tuon Petterssonin aikoinaan sanoneen, että hän antaa haastateltavan puhua, ja lukija saa päättää, onko kyseessä nero vai pöljä.
Voi viddu. Kymmenen vuotta vanha juttu. Kuinka kaukaan te Halla-aho uskovaiset oikein näitä tarinoita kaivatte? Koska saadaan lukea Halla-ahon kastaneen papin kommentti siitä, miltä tuntui kastaa tuleva "mestari"? Tai lastentarhan tädin kertomus kuin Jussi jo pienenä halusi olla Kukkulan kuningas.
Se tuosta jutusta tuli ainakin selville, että Halla-aho ei ole vaihtanut levyä kymmeneen vuoteen. Sama jaaritus, joka on muuten opiskeltu ulkomaisten "vaihtoehtomedioiden" sivulta jatkuu ja jatkuu. Huvittavaa että mies pyrkii suuren puolueen puheenjohtajksi vaikka ei tiedä mikä on alv. Siinä talouspoliittista tietämystä tulevaan hallitukseen.
Kastanut pastori kertoi, että Jussi puri sormeen, kun kastevesi oli liian kylmää. Lastentarhaa Halla-aho ei ole käynyt, mutta tiukkasi peruskoulun eka luokalla, milloin epäeuklidisen geometrian jasuhteellisuusteorian opetus alkaa, kun ynnälaskut kyllästyttivät.
Mielenkiintoista, että Halla-aho itse tällöin oli tätä mieltä: "Maahanmuuttoasian henkilöityminen on vastenmielistä". Nykyisinhän halla-aholaisille kelpaa ainoastaan Halla-aho eikä lähes identtisiä mielipiteitä kannattava Terho.
Terho yrittää kalastella ääniä myötäilemällä miedosti silloin tällöin Halla-ahon ajatuksia. Tyypillistä opprtunismia.
Juttu on kyllä taitavasti tehty, joskin jo vuodelta 2009. Mielipiteet eivät ole juuri muuttuneet, mutta jutusta selviää niiden taustaa.
Minua ainakin pelottaa jos Halla-aho valitaan persujen puheenjohtajaksi, se voi tietää ongelmia sosiaalisen eli ei-työperäisen maahanmuuton kannatukseen, käy niin etteivät kaikki veronmaksajat haluakkaan enää että maamme on globaali sossu jota voi luukuttaa mielensä mukaan.
Koirat haukkuu ja karavaani kulkee. Ei Halla-aho voi maahanmuuttokysymyksessä muuta kuin louskuttaa leukojaan.
On hienoa huomata, että Suomen poliittisessa eliitissä on otettu oppia monikulttuurisuudesta ja rauhan uskonnosta, kun mies pystyy elämään usean naisen kanssa parisuhteessa samaan aikaan.
Kirjoittaja on ollut Halla-ahon oppilas suorittessaan kirkkoslaavin kurssin venäjän opinnoissaan. Vaikuttaisiko jutun sympaattiseen sävyyn? Kirjoitti Hesariin myös hyvin myöstäsukaisen jutun Maria Lohelasta, joka ainakin aikaisemmin laskettiin Halla-ahon klaaniin kuuluvaksi.
http://www.hs.fi/sunnuntai/art-2000002832577.html
Nythän kirjoittaja on demarimepin avustajana Brysselissä, joten mikä lienee puoluekannaltaan? Ainakin pesee jonkun Turkkilan toimittajan taidoissa menen tullen.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Maria_Pettersson
Enpä usko, että opettaja-oppilas -suhde on vaikuttanut. Juttuhan on erinomaista tomitustyötä. Pettersson on niin kovan luokan journalisti, ettei kuulemma ole taipunut ottamaan demareidenkaan jäsenkirjaa nykyisestä työpaikastan huolimatta. Myös Homma-foorumilla hänet on ehditty haukkua moneen kertaan. Lienee tavallaan politiikan yläpuolella ja v-ttuilee tasapuolisesti vähän joka suuntaan tarvittaessa.
Halla-aho ja Hakkarainen kovina naistenmiehinä ovat naistoimittajien suosikkeja, varsinkin punavihreiden.