Jos asuu aviopuolison kanssa yhteisessä vuokrakämpässä ja käytäntö on se, että toinen maksaa vuokran omalta tililtään ja toinen sitte siirtää sinne oman osuutensa joka kuukausi niin eikai sitä lasketa lahjaksi? Kun se on hänen osuutensa asumisesta.
Lahjaverosta
9
343
Vastaukset
- hohhhohohohhho
No ei lasketa. Miksette vaan maksa vuokraa omilta tileiltänne? Jaatte summan kahtia ja makasatte oman osuuden.
- aloottaja1234
Mulla tulot tulee säännöllisesti tiettynä päivänä. Mieheni tulot tulevat vähän kuinka sattuu riippuen niin monista asioista. Sekä meistä että vuokranantajasta on järkevämpää ja selkeämpää että vuokra maksetaan kokonaisuudessaan tiettynä päivänä, ei niin että toinen osa tulee säännöllisesti ja toinen koska sattuu. Joskus voi olla niin että maksan vuokran kokonaan ja mies maksaa osansa mulle vaikka seuraavassa kuussa vasta....
- KamreeriKolmonen
Kovin kuulostaa kädestä-suuhun elämiseltä, jos ei tilillä ole puskuria edes parin kuukausipalkan verran.
- KamreeriKakkonen
Tai laitatte yhteisen tilin jonne molempien palkka menee. Naimisissahan te kuitenkin olette ja yhteisessä taloudessa.
- Omat_rahat
Sitähän ei tiedä, mikä on asian laita viiden vuoden kuluttua.
- KamreeriYkkönen
Omat_rahat kirjoitti:
Sitähän ei tiedä, mikä on asian laita viiden vuoden kuluttua.
Tasanhan ne kaikki sitten pannaan avioerotilanteessa joka tapauksessa, ellei ole avioehtoa.
- Lawetorder
On verottajan asia osoittaa, että kyseessä on vuoden aikana tehty lahja eikä niin, että summan saaja osoittaa ettei kyse ole lahjasta ja johan tuo summan käyttö, että syy on selkeässä yhteydessä jo sinällään osoittaa selkeästi ettei kyse ole mistään lahjaveron alaisesta lahjasta.
Jos verottaja kuitenkin jotain ukisee, niin näyttövelvollisuus on verottajalla ja te kykenette selkeästi osoittaan ettei ole niin, joten ei mitään huolta ole tuossa asiassa teillä ja jatkakaa samaan malliin vaan.
Hyvin olette asianne ratkaisseet, kun tuohon ei todellakaan moni edes kykene, puskuroinneistaan huolimatta, joten auvoista elämää teille.
Tälle yhdelle puskurirahaston omaavalle sanoisin, että kaikilla ei elämäntilanne ole sama kuin sinulla ja kiitä kädet kyynerpäitä myöten ristissä ettei ole, ainakaan vielä. - Lawetorder
On verottajan asia osoittaa, että kyseessä on vuoden aikana tehty lahja eikä niin, että summan saaja osoittaa ettei kyse ole lahjasta ja johan tuo summan käyttö, että syy on selkeässä yhteydessä ja joka sinällään osoittaa selkeästi ettei kyse ole mistään lahjaveron alaisesta lahjasta.
Jos verottaja kuitenkin jotain ukisee, niin näyttövelvollisuus on verottajalla ja te kykenette selkeästi osoittaan ettei ole niin, joten ei mitään huolta ole tuossa asiassa teillä ja jatkakaa samaan malliin vaan.
Laissa on jotain myöskin aviopuolisoiden keskinäisistä rahansiirroista, jos nyt oikein muistan, kannattaa tarkistaa.
Hyvin olette asianne ratkaisseet, kun tuohon ei todellakaan moni edes kykene, puskuroinneistaan huolimatta, joten auvoista elämää teille.
Tälle yhdelle puskurirahaston omaavalle sanoisin, että kaikilla ei elämäntilanne ole sama kuin sinulla ja kiitä kädet kyynerpäitä myöten ristissä ettei ole, ainakaan vielä. Tilisiirtoon voi kirjoittaa, että puolet vuokrasta maaliskuu jne.
Ei nyt ainakaan, että lahja...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455250Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1301691Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "511680Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151619- 141315
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v41220No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol22114081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171067Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771028Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60867