Lahjaverosta

Kysynvaan12345

Jos asuu aviopuolison kanssa yhteisessä vuokrakämpässä ja käytäntö on se, että toinen maksaa vuokran omalta tililtään ja toinen sitte siirtää sinne oman osuutensa joka kuukausi niin eikai sitä lasketa lahjaksi? Kun se on hänen osuutensa asumisesta.

9

316

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hohhhohohohhho

      No ei lasketa. Miksette vaan maksa vuokraa omilta tileiltänne? Jaatte summan kahtia ja makasatte oman osuuden.

      • aloottaja1234

        Mulla tulot tulee säännöllisesti tiettynä päivänä. Mieheni tulot tulevat vähän kuinka sattuu riippuen niin monista asioista. Sekä meistä että vuokranantajasta on järkevämpää ja selkeämpää että vuokra maksetaan kokonaisuudessaan tiettynä päivänä, ei niin että toinen osa tulee säännöllisesti ja toinen koska sattuu. Joskus voi olla niin että maksan vuokran kokonaan ja mies maksaa osansa mulle vaikka seuraavassa kuussa vasta....


      • KamreeriKolmonen

        Kovin kuulostaa kädestä-suuhun elämiseltä, jos ei tilillä ole puskuria edes parin kuukausipalkan verran.


    • KamreeriKakkonen

      Tai laitatte yhteisen tilin jonne molempien palkka menee. Naimisissahan te kuitenkin olette ja yhteisessä taloudessa.

      • Omat_rahat

        Sitähän ei tiedä, mikä on asian laita viiden vuoden kuluttua.


      • KamreeriYkkönen
        Omat_rahat kirjoitti:

        Sitähän ei tiedä, mikä on asian laita viiden vuoden kuluttua.

        Tasanhan ne kaikki sitten pannaan avioerotilanteessa joka tapauksessa, ellei ole avioehtoa.


    • Lawetorder

      On verottajan asia osoittaa, että kyseessä on vuoden aikana tehty lahja eikä niin, että summan saaja osoittaa ettei kyse ole lahjasta ja johan tuo summan käyttö, että syy on selkeässä yhteydessä jo sinällään osoittaa selkeästi ettei kyse ole mistään lahjaveron alaisesta lahjasta.

      Jos verottaja kuitenkin jotain ukisee, niin näyttövelvollisuus on verottajalla ja te kykenette selkeästi osoittaan ettei ole niin, joten ei mitään huolta ole tuossa asiassa teillä ja jatkakaa samaan malliin vaan.

      Hyvin olette asianne ratkaisseet, kun tuohon ei todellakaan moni edes kykene, puskuroinneistaan huolimatta, joten auvoista elämää teille.

      Tälle yhdelle puskurirahaston omaavalle sanoisin, että kaikilla ei elämäntilanne ole sama kuin sinulla ja kiitä kädet kyynerpäitä myöten ristissä ettei ole, ainakaan vielä.

    • Lawetorder

      On verottajan asia osoittaa, että kyseessä on vuoden aikana tehty lahja eikä niin, että summan saaja osoittaa ettei kyse ole lahjasta ja johan tuo summan käyttö, että syy on selkeässä yhteydessä ja joka sinällään osoittaa selkeästi ettei kyse ole mistään lahjaveron alaisesta lahjasta.

      Jos verottaja kuitenkin jotain ukisee, niin näyttövelvollisuus on verottajalla ja te kykenette selkeästi osoittaan ettei ole niin, joten ei mitään huolta ole tuossa asiassa teillä ja jatkakaa samaan malliin vaan.

      Laissa on jotain myöskin aviopuolisoiden keskinäisistä rahansiirroista, jos nyt oikein muistan, kannattaa tarkistaa.

      Hyvin olette asianne ratkaisseet, kun tuohon ei todellakaan moni edes kykene, puskuroinneistaan huolimatta, joten auvoista elämää teille.

      Tälle yhdelle puskurirahaston omaavalle sanoisin, että kaikilla ei elämäntilanne ole sama kuin sinulla ja kiitä kädet kyynerpäitä myöten ristissä ettei ole, ainakaan vielä.

    • Tilisiirtoon voi kirjoittaa, että puolet vuokrasta maaliskuu jne.
      Ei nyt ainakaan, että lahja...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      38
      5476
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      88
      4853
    3. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      314
      3820
    4. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      124
      3187
    5. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      47
      2709
    6. 25
      2048
    7. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      106
      1932
    8. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      10
      1877
    9. Mikä on pahinta

      Mitä kaivattusi voisi tehdä sinulle?
      Ikävä
      248
      1832
    10. Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista

      Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell
      Ikävä
      76
      1757
    Aihe