Jos asuu aviopuolison kanssa yhteisessä vuokrakämpässä ja käytäntö on se, että toinen maksaa vuokran omalta tililtään ja toinen sitte siirtää sinne oman osuutensa joka kuukausi niin eikai sitä lasketa lahjaksi? Kun se on hänen osuutensa asumisesta.
Lahjaverosta
9
365
Vastaukset
- hohhhohohohhho
No ei lasketa. Miksette vaan maksa vuokraa omilta tileiltänne? Jaatte summan kahtia ja makasatte oman osuuden.
- aloottaja1234
Mulla tulot tulee säännöllisesti tiettynä päivänä. Mieheni tulot tulevat vähän kuinka sattuu riippuen niin monista asioista. Sekä meistä että vuokranantajasta on järkevämpää ja selkeämpää että vuokra maksetaan kokonaisuudessaan tiettynä päivänä, ei niin että toinen osa tulee säännöllisesti ja toinen koska sattuu. Joskus voi olla niin että maksan vuokran kokonaan ja mies maksaa osansa mulle vaikka seuraavassa kuussa vasta....
- KamreeriKolmonen
Kovin kuulostaa kädestä-suuhun elämiseltä, jos ei tilillä ole puskuria edes parin kuukausipalkan verran.
- KamreeriKakkonen
Tai laitatte yhteisen tilin jonne molempien palkka menee. Naimisissahan te kuitenkin olette ja yhteisessä taloudessa.
- Omat_rahat
Sitähän ei tiedä, mikä on asian laita viiden vuoden kuluttua.
- KamreeriYkkönen
Omat_rahat kirjoitti:
Sitähän ei tiedä, mikä on asian laita viiden vuoden kuluttua.
Tasanhan ne kaikki sitten pannaan avioerotilanteessa joka tapauksessa, ellei ole avioehtoa.
- Lawetorder
On verottajan asia osoittaa, että kyseessä on vuoden aikana tehty lahja eikä niin, että summan saaja osoittaa ettei kyse ole lahjasta ja johan tuo summan käyttö, että syy on selkeässä yhteydessä jo sinällään osoittaa selkeästi ettei kyse ole mistään lahjaveron alaisesta lahjasta.
Jos verottaja kuitenkin jotain ukisee, niin näyttövelvollisuus on verottajalla ja te kykenette selkeästi osoittaan ettei ole niin, joten ei mitään huolta ole tuossa asiassa teillä ja jatkakaa samaan malliin vaan.
Hyvin olette asianne ratkaisseet, kun tuohon ei todellakaan moni edes kykene, puskuroinneistaan huolimatta, joten auvoista elämää teille.
Tälle yhdelle puskurirahaston omaavalle sanoisin, että kaikilla ei elämäntilanne ole sama kuin sinulla ja kiitä kädet kyynerpäitä myöten ristissä ettei ole, ainakaan vielä. - Lawetorder
On verottajan asia osoittaa, että kyseessä on vuoden aikana tehty lahja eikä niin, että summan saaja osoittaa ettei kyse ole lahjasta ja johan tuo summan käyttö, että syy on selkeässä yhteydessä ja joka sinällään osoittaa selkeästi ettei kyse ole mistään lahjaveron alaisesta lahjasta.
Jos verottaja kuitenkin jotain ukisee, niin näyttövelvollisuus on verottajalla ja te kykenette selkeästi osoittaan ettei ole niin, joten ei mitään huolta ole tuossa asiassa teillä ja jatkakaa samaan malliin vaan.
Laissa on jotain myöskin aviopuolisoiden keskinäisistä rahansiirroista, jos nyt oikein muistan, kannattaa tarkistaa.
Hyvin olette asianne ratkaisseet, kun tuohon ei todellakaan moni edes kykene, puskuroinneistaan huolimatta, joten auvoista elämää teille.
Tälle yhdelle puskurirahaston omaavalle sanoisin, että kaikilla ei elämäntilanne ole sama kuin sinulla ja kiitä kädet kyynerpäitä myöten ristissä ettei ole, ainakaan vielä. Tilisiirtoon voi kirjoittaa, että puolet vuokrasta maaliskuu jne.
Ei nyt ainakaan, että lahja...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama615324Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä824305Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve983847Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732771Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1642633Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta722463Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?292437Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl812228- 1741950
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko421616