Lahjaverosta

Kysynvaan12345

Jos asuu aviopuolison kanssa yhteisessä vuokrakämpässä ja käytäntö on se, että toinen maksaa vuokran omalta tililtään ja toinen sitte siirtää sinne oman osuutensa joka kuukausi niin eikai sitä lasketa lahjaksi? Kun se on hänen osuutensa asumisesta.

9

352

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hohhhohohohhho

      No ei lasketa. Miksette vaan maksa vuokraa omilta tileiltänne? Jaatte summan kahtia ja makasatte oman osuuden.

      • aloottaja1234

        Mulla tulot tulee säännöllisesti tiettynä päivänä. Mieheni tulot tulevat vähän kuinka sattuu riippuen niin monista asioista. Sekä meistä että vuokranantajasta on järkevämpää ja selkeämpää että vuokra maksetaan kokonaisuudessaan tiettynä päivänä, ei niin että toinen osa tulee säännöllisesti ja toinen koska sattuu. Joskus voi olla niin että maksan vuokran kokonaan ja mies maksaa osansa mulle vaikka seuraavassa kuussa vasta....


      • KamreeriKolmonen

        Kovin kuulostaa kädestä-suuhun elämiseltä, jos ei tilillä ole puskuria edes parin kuukausipalkan verran.


    • KamreeriKakkonen

      Tai laitatte yhteisen tilin jonne molempien palkka menee. Naimisissahan te kuitenkin olette ja yhteisessä taloudessa.

      • Omat_rahat

        Sitähän ei tiedä, mikä on asian laita viiden vuoden kuluttua.


      • KamreeriYkkönen
        Omat_rahat kirjoitti:

        Sitähän ei tiedä, mikä on asian laita viiden vuoden kuluttua.

        Tasanhan ne kaikki sitten pannaan avioerotilanteessa joka tapauksessa, ellei ole avioehtoa.


    • Lawetorder

      On verottajan asia osoittaa, että kyseessä on vuoden aikana tehty lahja eikä niin, että summan saaja osoittaa ettei kyse ole lahjasta ja johan tuo summan käyttö, että syy on selkeässä yhteydessä jo sinällään osoittaa selkeästi ettei kyse ole mistään lahjaveron alaisesta lahjasta.

      Jos verottaja kuitenkin jotain ukisee, niin näyttövelvollisuus on verottajalla ja te kykenette selkeästi osoittaan ettei ole niin, joten ei mitään huolta ole tuossa asiassa teillä ja jatkakaa samaan malliin vaan.

      Hyvin olette asianne ratkaisseet, kun tuohon ei todellakaan moni edes kykene, puskuroinneistaan huolimatta, joten auvoista elämää teille.

      Tälle yhdelle puskurirahaston omaavalle sanoisin, että kaikilla ei elämäntilanne ole sama kuin sinulla ja kiitä kädet kyynerpäitä myöten ristissä ettei ole, ainakaan vielä.

    • Lawetorder

      On verottajan asia osoittaa, että kyseessä on vuoden aikana tehty lahja eikä niin, että summan saaja osoittaa ettei kyse ole lahjasta ja johan tuo summan käyttö, että syy on selkeässä yhteydessä ja joka sinällään osoittaa selkeästi ettei kyse ole mistään lahjaveron alaisesta lahjasta.

      Jos verottaja kuitenkin jotain ukisee, niin näyttövelvollisuus on verottajalla ja te kykenette selkeästi osoittaan ettei ole niin, joten ei mitään huolta ole tuossa asiassa teillä ja jatkakaa samaan malliin vaan.

      Laissa on jotain myöskin aviopuolisoiden keskinäisistä rahansiirroista, jos nyt oikein muistan, kannattaa tarkistaa.

      Hyvin olette asianne ratkaisseet, kun tuohon ei todellakaan moni edes kykene, puskuroinneistaan huolimatta, joten auvoista elämää teille.

      Tälle yhdelle puskurirahaston omaavalle sanoisin, että kaikilla ei elämäntilanne ole sama kuin sinulla ja kiitä kädet kyynerpäitä myöten ristissä ettei ole, ainakaan vielä.

    • Tilisiirtoon voi kirjoittaa, että puolet vuokrasta maaliskuu jne.
      Ei nyt ainakaan, että lahja...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      310
      6136
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      62
      3989
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      41
      3332
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      77
      3244
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      83
      3168
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      180
      3089
    7. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      102
      2556
    8. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      52
      2281
    9. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      213
      2217
    10. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      78
      2103
    Aihe