ROISTO-SIPILÄN KAVERILLE VANKEUSTUOMIO

Helsingin käräjäoikeus tuomitsi perjantaina Talvivaaran toimitusjohtajan ja hallituksen jäsenen Roisto-Sipilän kaverin Pekka Perän ehdolliseen vankeuteen tiedottamisrikoksista. Lisäksi Perä määrättiin maksamaan 40 päiväsakkoa eli yhteensä 8 880 euroa. Tiedottamisrikokset tapahtuivat vuosien 2011 ja 2013 välisenä aikana.

Rangaistus tuli kolmesta arvopaperimarkkinoita koskevasta tiedottamisrikoksesta.
18181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Sellainen äijä millaiset kaverit...

Äänestä

Eli kaikki Antti Rinteen kaverit ovat petosmiehiä ja huoripukkeja!

Äänestä
  • Näinhän ei ole. Antti Rinne on kunnon mies toisin kuin Roisto-Sipilä.

    Äänestä

  • Lapsellisempaa, oikeastaan sairaampaa tyyppiä kuin tämä Rinne-traumasta käsrsivä puutappi palstalla, ei juurikaan voi olla. Asiallista kommenttia häneltä tulee niin harvoin, että voisi yhtä hyvin pysyä kokonaan pois.
    Tuo tyyppihän ilmestyy aina, siis tuo nikki, kun kepu on saanut turpaansa pidempään.
    Kuvittelee raukka paska, että suoltamalla valheita muisdta puolueista, saisi sympatioita kepulle ja Sipilälle hölmöilyjen ymmärtämiseen.
    Ei kyllä toimi, mutta kertoo millaista on Sipilän kannattajakunta. Valehtelevia mulkkuja.

    Äänestä

  • ex-keskustalainen kirjoitti:

    Näinhän ei ole. Antti Rinne on kunnon mies toisin kuin Roisto-Sipilä.

    Sinusta siis taloyhtiön väeltä kavaltaminen on kunnon miehen työtä. Saati jatkuva aviopuolison pettäminen?????

    Äänestä

mikä rangaistus muoto ehdollinen sama kun heiluttaa sormea ja sanoo soo soo ei saa olla tuhma muuten kaikki tekee noin

Äänestä
  • Ei aivan noinkaan. Ehdollisessa vankeusrangaistuksessa on koeaika, joka on vähintää vuosi ja enintään kolme vuotta. Jos tuomittu syyllistyy tuona aikana rikokseen, ehdollinen rangaistus pannaan täytäntöön ehdottomana. Eli rikollinen joutuu vankeuteen.

    Antti Kaikkonen (kepu) sai myös vankeustuomion luottamusmiesaseman väärinkäyttämisestä. Tuomio annettiin ehdollisena.

    Äänestä

  • oikeus.voittaa kirjoitti:

    Ei aivan noinkaan. Ehdollisessa vankeusrangaistuksessa on koeaika, joka on vähintää vuosi ja enintään kolme vuotta. Jos tuomittu syyllistyy tuona aikana rikokseen, ehdollinen rangaistus pannaan täytäntöön ehdottomana. Eli rikollinen joutuu vankeuteen.

    Antti Kaikkonen (kepu) sai myös vankeustuomion luottamusmiesaseman väärinkäyttämisestä. Tuomio annettiin ehdollisena.

    Aivan. Ehdollinen tuomio on itseasiassa aika haastava rikollisuuteen taipuvaiselle luonteelle.
    Pitäisi kyetä pysymään kaidalla polulla tietty aika, ettei ehdollinen tuomio muutu ehdottomaksi! Tai ainakin rötöstellä sen verran varovasti, ettei jää kiinni.

    Äänestä

Avaus on jo poliisilla kunnian loukkaus on vaka asia.va netissäkin

Äänestä
  • Mikä pelle oletkaan. Avauksessa on vain puhdasta asiaa. Sitäpaitsi "kunnianloukkaus" on yhdyssana. Sinulle voisi tuomita vankeutta äidinkielen raiskauksesta.

    Äänestä

Kepulaista kunniaa loukattu.Yhyy yhyy ja ihan julkista tietoa.Onneksi Atte jii sai potkut perseelle.

Äänestä

Sipilän oma asema alkaa olla jo vaikea. Maa alkaa polttaa jalkojen alla...

Äänestä

Kuulostaa hyvin vähäiseltä tuomiolta Kainuun luonnon TUHOAMISESTA

Äänestä
  • Ei se tuomio tullut ympäristön tuhoamisesta, vaan niin kuin aloittaja sanoi arvopaperimarkkinoita koskevasta tiedottamisesta.

    Äänestä

Kiska on Roisto-Sipilällä pallo jalassa?

Äänestä

Juha Sipilä on pian pääministerikauden jälkeen vankilassa.

Äänestä
  • Tämä on täysin mahdollista...

    Äänestä

Petos-Juhan jalkojen alla on alkanut maa poltella...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


tässä.mennään kirjoitti:

Helsingin käräjäoikeus tuomitsi perjantaina Talvivaaran toimitusjohtajan ja hallituksen jäsenen Roisto-Sipilän kaverin Pekka Perän ehdolliseen vankeuteen tiedottamisrikoksista. Lisäksi Perä määrättiin maksamaan 40 päiväsakkoa eli yhteensä 8 880 euroa. Tiedottamisrikokset tapahtuivat vuosien 2011 ja 2013 välisenä aikana.

Rangaistus tuli kolmesta arvopaperimarkkinoita koskevasta tiedottamisrikoksesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu