tavoitesäästäminen

tavoitteena

Talletimpa tässä jonkun verran tilille ja muutaman kuukauden kuluttua on tosi hyvin asiat ja olen jonkin verran omavaraisempi kuin aiemmin. Säästän tulevaisuutta varten ja minulla on säästötavoite. Säästöt pidän erillisellä ilmaistilillä ja säästöt kestää, enkö käytä niitä, koska olen vakain aikomuksin päättänyt saada kokoon muutaman tonnin. Talletan joka kerta, kun rahaa tulee. Kun talletan, minä saan hyvän mielen ja säästämisestä sain harrastuksen.

3

398

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tilillekö

      Hyvin sulla pullat uunissa. Minä säästelen pikkuisen kerralla, minulla on etupaketti danskebankissa, joten jää sitä jotain kai minullakin. Isoja ei jää, mutta rahaa joka kerta kuun alussa ja sen saan tilille.

    • FiLas

      Niin "erillinen" tili on hyvä kun se juuri erottaa kortin/käyttötilin. Eli tulee säästettyä ja helppo seurata. Voi siirtää rahaa helposti tilien välillä. Rahan käyttö voi tarkentua hieman tuloihin verrattuna.

      Pienillä säästöilläkin, siirroilla sinne ajan mittaan kertyy sen verran että ei tule rahan puutetta niin helposti kun ennen.

      Nettipankissaha toinen tili aukeaa milloin vain kaikissa pankeissa? Minulla on tuo s-pankin tuottotili.

    • hyväjatoimiva

      Minulla on tili suomalaisessa pankissa, ilmainen tili. On ollut helppo tili ja raha pysyy tilillä. Joka kuukausi jotain pientä ja toinen käyttötili, toinen käyttötili säästötilinä. Toisessa pankissa maksan laskut ja pidän isommat rahat. On ollut ihan hyvä systeemi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      90
      3916
    2. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      412
      1432
    3. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      39
      1117
    4. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      228
      940
    5. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      72
      933
    6. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      292
      845
    7. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      812
    8. Sysmä tarvitsee päätöksiä

      Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen
      Sysmä
      25
      737
    9. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      711
    10. Älä katoa elämästäni

      Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan
      Ikävä
      42
      702
    Aihe