SUOMEN TELEMONOPOLIT NOSTAVAT ROAMING MAKSUJA

POIKKEUSLUVILLA

• Sähköposti
EU:n 15. kesäkuuta voimaan astuva roaming-linjaus määrää, että mobiililiittymän eduista saa nauttia kaikissa jäsenmaissa ilman lisämaksua. Tämä koskee myös mobiilidatan käyttöä, eli kallis roaming-lisämaksu poistuu.
Elisa, Telia ja DNA ovat kuitenkin kaikki hakeneet poikkeuslupaa EU:lta kerätä asiakkailtaan roaming-lisämaksuja jatkossakin. Hakemusta on perusteltu sillä, että yhtiöt tekisivät roaming-muutoksen jälkeen tappiota.
Tiedotteensa mukaan AinaCom ei tällaista poikkeuslupaa ole hakenut – eikä aiokaan hakea. Yhtiö sitoutuu siihen, että niin voimassaolevat kuin uudetkin liittymät toimivat EU- ja ETA-maissa lisämaksutta, kuten EU on tarkoittanutkin.
AinaComin toimitusjohtaja Tomi Saarion mielestä poikkeusluvan hakeminen kuvastaa ”vanhakantaista telemonopoliajattelua”.
”Tässä siirretään kulut asiakkaille sen sijaan, että mietittäisiin miten pärjätään uudessa tilanteessa. Tilanteessa tulee hyvin esiin Suomen telemarkkinoiden triopoli-asetelma”, Saario kommentoi.

8

442

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tämä tuli jo Sonera Telialta


      Liittymäsi käyttö ulkomailla uudistuu

      Moikka

      tulevan EU-lakimuutoksen myötä Telian liittymien käyttö ulkomailla uudistuu 14.6.2017. Uudistus koskee vain vanhoja Soneran ja Tele Finlandin liittymiä. Jos ehdit jo päivittämään uuden Telia Yhteys -liittymän, tämä viesti ei kosketa sinua.


      Nyt sinulla on kaksi vaihtoehtoa:

      Päivitä liittymäsi. Näin homma on kerralla kunnossa ja saat paremmat matkailijan edut.
      (JA HINTAKIN NOUSI HETI)Kirjaudu osoitteeseen telia.fi/paivita, tule Telia Kauppaan tai soita 020 690 400 (mpm/pvm) arkisin klo 8–18 ja arkilauantaisin 9–16.30.
      Pidä nykyinen liittymäsi ja jatka lukemista.


      Kotimaassa rajoitetun netin lisäpaketin hinta muuttuu 12.7.2017. Uusi hinta on 6 €, jolla saat rajattoman kotimaan netin laskutuskauden loppuun saakka. Lisäpaketti maksaa nyt
      2 €, jolla voi käyttää nettiä liittymästä riippuen 2 Gt tai 10 Gt.

    • Mitä-vittua--

      "Elisa, Telia ja DNA ovat kuitenkin kaikki hakeneet poikkeuslupaa EU:lta kerätä asiakkailtaan roaming-lisämaksuja jatkossakin. Hakemusta on perusteltu sillä, että yhtiöt tekisivät roaming-muutoksen jälkeen tappiota."

      ?????????????????????????????????????????????????????

      Onko sinulla esittää minkäänlaista lähdettä tämän täysin älyttömän väitteen tueksi?

      "Hakeneet poikkeuslupaa"?? Et selvästi ymmärrä EU-lainsäädännöstä yhtään mitään. Ei tuohon pysty hakemaan mitään "poikkeuslupaa"!!

      Miksi olet levittänyt tätä paskatekstiä eri palstoille

      • Kestävyysmekanismi

        Googlaa: kestävyysmekanismi. Kyseessä on EU:n mahdollistama poikkeuslupa, jonka myöntää siis määräajaksi Suomessa Viestintävirasto.


    • AinaPullistelemassa

      Koko soppahan johtuu nimenomaan siitä, että Suomessa on datamääriin verrattuna ylivoimaisesti halvimmat liittymät, mikä on kovan kilpailun ja suomalaisten operaattorien, etunenässä Elisan ansiota. Elisa toi edelläkävijänä kiinteähintaiset mobiililaajakaistat ensimmäisenä markkinoille reilut 10 vuotta sitten.

      Voi kysyä, miksi ulkomaiset operaattorit vaativat suomalaisilta operaattoreilta tukkuhintana satoja euroja tietyltä datamäärältä, kun Suomessa saa saman datamäärän siirtää parilla kympillä. Onko ulkomaiset verkot epätehokkaita?

      AinaCom markkinoi näköjään liittymiä vain yrityksille. Jos AinaComin mielestä operaattorit hoitavat homman huonosti niin saa ihan vapaasti tarjota liittymiä kuluttajillekin (mitä AinaCom ei tietenkään tee). Kannattaa kuitenkin varoa ettei Telia suutu AinaComin kritisoinnista ja nosta AinaComin Telialle maksamia verkkovuokria...

    • tieto-telia

      Kuluttajansuoja suorastaan HAISEE. Nimittäin Telialta tuli postilaatikkooni 15.6.2017 kirje, jossa kerrotaan, että liittymäsi lakkasi toimimasta ulkomailla 14.6.2017. Siis edellisenä päivänä!! Suorastaan upean NOPEAA ENNAKKOtiedottamista, vai mitä kuluttajaviranomaiset? Kirjeessä on sentään yksi maksuton vaihtoehto: pidä nykyinen liittymäsi (joka ei siis toimi enää ulkomailla). Ja toinen päivitysvaihtoehto, joka tietenkin tulisi maksamaan nyt lähes 7 ja jatkossa lähes 13 e/kk.
      MUTTA: en olekaan ikinä eläessäni saanut tämän kaltaista kirjettä: ähäkutti, liittymäsi lakkasi juuri eilen toimimasta ulkomailla!!!!! UPEAA kusetusta!!!!!!!!

      • dippadaadappadii

        Missä päin maailmaa olit, kun tuon huomasit?


    • Tyytyväinen_Globetisti

      Suosittelen vaihtamaan Globetelin liittymään ja siihen datapaketti 7€/kk. Puhe ja datapaketti yhteensä n. 14€ kuussa.
      Datapaketilla voi käyttää mobiilidataa ilman ylimääräisiä kustannuksia lähes kaikissa Euroopan maissa.
      Oli mukavaa käydä Espanjassa ja unohtaa wifien metsästyksen.

      https://globetel.fi/liittymät

      • GloGloGlo

        Tai oikeammin puheliittymä "mini" 7,90 ja siihen datapaketti 7,90 = 15,80 kuussa. Ihan hyvä hinta tämäkin. Kannattaa huomata, että tämä hinnasto kattaa käytännössä Euroopan maat, ei eksoottisempia kohteita. Globetel elää tiukasti markkinoiden mukaan, muutokset hinnoittelussa ovat hyvinkin mahdollisia. Kannattaa seurata sähköpostia ja lukea mitä Globetel sinulle kertoo.

        Globetel käyttää Telian verkkoa eli infrastruktuuri on kunnossa. Pientä haloota on aina silloin tällöin kuulunut datayhteyksien nopeudesta. Eli ollaanko sitä nyt G3-, LTE- vai "aidossa" G4-verkossa. Globetel ei hirveästi asiasta kertoile...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      245
      14091
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      60
      7187
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      199
      6872
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      101
      4749
    5. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      25
      4728
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      74
      4667
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      74
      4347
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4122
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      101
      3911
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3711
    Aihe