Psyykkinen ongelma/murrosikä

Haastettaon

Olemme eronneet jo vuosia sitten. Tyttö 13v asuu isällään. Sulkeutunut, ongelmia ystävyyssuhteissa. Tuntuu, että kaikki ystävyyssuhteet menevät poikki - lapsi on erittäin epäsosiaalinen käytökseltään. Tämä tarkoittaa sitä, että töksäyttelee asioita, ei osaa ottaa toista huomioon (antaa positiivista palautetta), mielialat vaihtelevat sekunnissa puolelta toiselle... Lisäksi hän ei ole millään tavoin rohkea.

Tyttö asuu isällään, koska isä on jo erotessamme niin halunnut. Käy toki luonani, mutta sulkeutuu helposti kommunikoinnista omaan huoneeseensa. Olen yrittänyt kaikkeni...keskustella, kehua, keksiä yhteistä menemistä/touhuamista (mihin hän ei ikinä lähde mukaan). Yrittäessäni soittaa lapselle kysyäkseni kuulumisia, tyttö ei suostu juttelemaan, vaan haluaa lopettaa heti puhelun.

Olen hakenut apua perheneuvolasta ja koulun psykologilta. Lapsi ei suostu puhumaan, vaan (ainoastaan) siellä hymyilee, ja sanoo, ettei mitään ongelmaa ole.

Huoli masentuneisuudesta/epäsosiaalisuudesta on suuri.

Vinkkejä?

0

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

        Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
        Maailman menoa
        75
        4537
      2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

        Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
        Maailman menoa
        105
        3769
      3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        142
        3473
      4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        37
        1970
      5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        69
        1921
      6. Mitä on tullut

        Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
        Haapavesi
        89
        1229
      7. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        118
        1035
      8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

        Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
        Vantaa
        129
        950
      9. Minne pyydän sut?

        Jotta saan nähdä 🤨
        Ikävä
        55
        925
      10. Mikä homma?

        https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
        Saarijärvi
        25
        837
      Aihe