Psyykkinen ongelma/murrosikä

Haastettaon

Olemme eronneet jo vuosia sitten. Tyttö 13v asuu isällään. Sulkeutunut, ongelmia ystävyyssuhteissa. Tuntuu, että kaikki ystävyyssuhteet menevät poikki - lapsi on erittäin epäsosiaalinen käytökseltään. Tämä tarkoittaa sitä, että töksäyttelee asioita, ei osaa ottaa toista huomioon (antaa positiivista palautetta), mielialat vaihtelevat sekunnissa puolelta toiselle... Lisäksi hän ei ole millään tavoin rohkea.

Tyttö asuu isällään, koska isä on jo erotessamme niin halunnut. Käy toki luonani, mutta sulkeutuu helposti kommunikoinnista omaan huoneeseensa. Olen yrittänyt kaikkeni...keskustella, kehua, keksiä yhteistä menemistä/touhuamista (mihin hän ei ikinä lähde mukaan). Yrittäessäni soittaa lapselle kysyäkseni kuulumisia, tyttö ei suostu juttelemaan, vaan haluaa lopettaa heti puhelun.

Olen hakenut apua perheneuvolasta ja koulun psykologilta. Lapsi ei suostu puhumaan, vaan (ainoastaan) siellä hymyilee, ja sanoo, ettei mitään ongelmaa ole.

Huoli masentuneisuudesta/epäsosiaalisuudesta on suuri.

Vinkkejä?

0

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Muovikassikartelli

        Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
        Talousrikokset
        34
        2176
      2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

        Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
        Maailman menoa
        49
        1767
      3. Hallintooikeus..

        "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
        Pyhäjärvi
        117
        1603
      4. Olen rakastunut

        varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
        Ikävä
        104
        1326
      5. Teit yllättävän siirron

        Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
        Ikävä
        51
        1028
      6. Jos se joskus oli molemminpuolista

        niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
        Ikävä
        76
        1008
      7. Mikä on kaivattusi

        ammatti?
        Ikävä
        59
        915
      8. Laita nyt se viesti

        Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
        Ikävä
        54
        827
      9. Kaipaatko nainen

        Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
        Ikävä
        102
        801
      10. Nähdäänkö me ensi

        Viikolla jossain?
        Ikävä
        61
        793
      Aihe