Alexandrian houkutus

Jakku

Hei

Pankkiiriliike alexandrialla on seuraavanlainen koukutus. Ensin tarjotaan ns. autocall-tuotetta: Sijoitusneuvoja piirtää taululle porrasgraafin. Seuraavalla tapaamiskerralla hän esittää kuinka hyvin se on tuottanut. Samalla asiakkaalle esitetään samanlainen grafiikka, mutta jätetään pienellä maininnalla että tuotot tulevat vasta viiden vuoden päästä jos silloinkaan.

Jouduin tilanteeseen, jossa oli pakko ottaa rahaa ulos. Saldo oli 3.2% /v noin 3 vuoden sijoituksesta. Tavallisesta pankista olisi saanut tuplatuoton.

T. Jarmo

9

1927

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MulleHetiKaikki

      "Jouduin tilanteeseen, jossa oli pakko ottaa rahaa ulos"

      Mitä vaikeeta on ymmärtää tekemiään sopimuksia?

      Sijoittamisen olemukseen kuuluu fundamenttaali "Jos muu kuin itse sijoittaminen määrää kotiuttamisesta, tulet häviämään pääomaa / tuottoa" Ehkä tämä olisi ollut hyvä ymmärtää sijoitustuotetta hankittaessa"

    • Onko.kallis

      Mitkä on kulut, paljonko on merkintäpalkkio, entä vuotuinen hallinnointipalkkio? Siis kaikki palkkiot.

    • Rahat.pois

      Hölmöiltä rahat pois, se on Alexandrian ja vastaavien toimintaperiaate ja hyvin se toimii.

    • markkinatuotto

      Yksinkertaisesti pitää vaatia että pankkiiriliike kirjaa sijoitussopimukseen kohdan, jossa se sitoutuu takaamaan vähintään tietyn sovitun indeksin tuoton miinus pienen tehokasta indeksirahastoa vastaavan kulun.

      Jos se ei tälläiseen ehtoon sitoudu sehän tarkoittaa, että he eivät usko itsekään omiin tuotteisiinsa riittävästi eikä siihen että pystyvät reilusti ylittämään markkinoiden tuoton. Ja jos he eivät tähän pysty on pelkkää ajan ja rahan haaskausta istua yhtään pidempään sen pankkiiriliikkeen neuvotteluhuoneessa.

      Lopputulos, että luultavasti kukaan ei tähän tule sitoutumaan ja se kertoo riittävästi. Indeksejä on nykyään äärimmäisen vaikea lyödä pidemmällä aikavälillä, koska markkinat ovat useimmiten niin tehokkaat.

      • Finanssineuvos

        Pankkiiriliike voi valita sitten valita sopivan indeksin, vaikka jonkun "turvallisen eurovaltiolainojen indeksin".


    • PrivateBanker

      "Mitkä on kulut, paljonko on merkintäpalkkio, entä vuotuinen hallinnointipalkkio? Siis kaikki palkkiot. "

      Autocall tuotteissa ainut palkkio on 2% merkintäkulu. Se ei ole rahasto, joten hallinnointi tai lunastuspalkkiota tms ei ole. Tuote on tosin kallista kotiuttaa etuajassa ellei ehdot täyty, koska sen jälkimarkkinahinta on hyvin matala. Tätä faktaa ei tosin juuri koskaan mainita näitä myydessä.

      Jakku on saanut loistotuotot tähän nähden, se olisi helposti voinut olla -10% tuossa tilanteessa. Tosin, olisin hyvin utelias kuulemaan mikä "pankin ratkaisu" olisi tuonut tuplatuotot samoilla ehdoilla nollakorkojen aikana? Rahastosijoitus ei ole vertailukelpoinen auto-calliin, koska autocallin mukana tulee osittainen tappiosuoja, kun rahastoissa ei ole mitään suojaa.

      Esim, jos rahastot olisivat -20% tappiolla, Jakun sijoitus olisi -0% (juoksuajan lopussa siis). Useissa Auto-calleissa on suoja kohteen 30-40% arvonlaskua vastaan, mutta pätee vain mikäli arvonlasku ei mene tämän yli. Esim. -30% suojalla saa 100% rahoistaan takaisin, jos arvonlaskua on ollut -30%, mutta vain 69%, jos arvonlaskua on tullut -31%.

    • Nekulut

      Ei sitten tasan ole strukturoiduntuotteen kulut vain tuo 2% merkintäpalkkio. 0.7%-1% strukturointikustannus joka vuodelta ja ihan sama pidätkö vuoden vai viisi, niin koko suunnitellulta juoksuajalta maksat.
      Eli esim. Autocall merkintä 2% ja 5v maksimijuoksuaika on 5 x 1% eli 5%. Tästä saadaan sit yhteensä 7%. Eli jos tuote erääntyy vaikka ensimmäisenä vuonna, niin kustannus oli tuon 7%.

      • Näin.se.vain.on

        Asia on juuri noin kuin kirjoitit. Minulle Alexandriassa tarjottiin "kehittyvä korko 9" nimistä valuuttakorisidonnaista sertifikaattia, strukturoitu sijoitustuote. Tapaamisessa kysyin kuluista, sijoitusneuvoja kertoi että vain kaksi prosenttia. Kotona luin esitteen, siinä ihan selvästi sanottiin että strukturointikustannus on prosentti vuodessa ja se peritään etukäteen. Koska sijoitus viisi vuotta olisi se viisi prosenttia plus merkintäpalkkio eli yhteensä seitsemän prosenttia. Aleksandriasta soittivat, kysyin palkkiosta, valehteli edelleen että vain kaksi prosenttia.

        Valehteli palkkiosta, valehteli tuotosta, valehteli riskeistä, en tietenkään ostanut. Samaa olen kuullut muilta, kannattaa pysyä kaukana tuosta puljusta.

        Tavallisen piensijottajan ei kannata sijoittaa kuin edullisiin indeksirahastoihin tai indeksiosuusrahastoihin. Niin ja käteinen pankkitilillä, muuta ei tarvita.


    • Alexandria_Huijaa

      Älkää ikinä olko missään tekemisissä Alexandrian kanssa. Yrittävät kaikessa huijata ja onnistuvatkin usein. Jos ja kun jäävät kiinni valehtelusta ja asiakkaiden varojen varastamisesta, kyse on vain yksittäisen työntekijän yksittäisestä virheestä. Korvaavat jotain ja homma jatkuu. Itse yritys ja sen omistajat eivät joudu koskaan vastuuseen ja oikeuteen ja vankilaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      11
      833
    2. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      43
      814
    3. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      768
    4. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      750
    5. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      42
      743
    6. 51
      647
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      597
    8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      597
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      566
    10. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      28
      508
    11. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      104
      507
    12. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      495
    13. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      18
      487
    14. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      44
      485
    15. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      32
      469
    16. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      437
    17. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      58
      431
    18. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      17
      420
    19. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      419
    20. Jos kohtaisimme niin

      Olisitko ilkeä ja kostonhaluinen?
      Ikävä
      43
      407
    Aihe