https://pcpartpicker.com/list/VY9v7h
Mitä mieltä ylläolevasta setistä? Optinen asema ja kovalevyt löytyvät valmiiksi jo omasta takaa. Tarkoituksena on koota pelaamiseen ja yleiskäyttöön soveltuva kone. Alunperin asettamani budjetti oli 600 euroa mutta onnistuin valitsemaan osia 800 euron edestä. Mistä kannattaisi downgradettaa tai vaihtaa kokonaan toiseen osaan? Kiitos etukäteen.
Mitä mieltä ylläolevasta setistä? Optinen asema ja kovalevyt löytyvät valmiiksi jo omasta takaa. Tarkoituksena on koota pelaamiseen ja yleiskäyttöön soveltuva kone. Alunperin asettamani budjetti oli 600 euroa mutta onnistuin valitsemaan osia 800 euron edestä. Mistä kannattaisi downgradettaa tai vaihtaa kokonaan toiseen osaan? Kiitos etukäteen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kannattaa laittaa sen verran rahaa että saa kunnollisen koneen.
kannattaa ostaa pleikkari pelaamiseen ja sitten laittaa ubuntu kaikkeen tärkeään.
Kannattaa ostaa Eu kaupasta jos käyttää euroja.
Paljos oot meinannu käyttää rahaa emolevyyn ja prosessoriin?
Tos olis aika hyvä yhdistelmä ja siit saa 40 euroo cash bäck palautuksen.
Täs pari muuta vaihtoehtoo mitkä vois olla hyviä
https://www.mindfactory.de/product_info.php/Asus-Prime-X370-Pro-AMD-X370-So-AM4-Dual-Channel-DDR4-ATX-Retail_1144068.html
https://www.mindfactory.de/product_info.php/AMD-Ryzen-5-1600X-6x-3-60GHz-So-AM4-WOF_1159709.html
Tollasista vois lähtee miettimään pakettii
Nuohan ovat paljon kalliimpia kuin aloittajan valitsemat osat. Hintaa piti saada alaspäin, ei ylöspäin.
Muropaketissa myydään->komponentit -osastolla on parilla satasella ivy/haswell prossu emo muistit settejä, ja lisää näyttäisi tulevan useampia päivässä. Tällä hetkellä myymättä esim. i7 3770k, asus Maximus V gene, 16gb ddr3.
Hyvin pysyy budjetissa ja säästää pari satasta, kun valitsee tuollaisen pari sukupolvea vanhan, mutta silti riittävän tehokkaan ja täysin käyttökelpoisen setin käytettynä. Enemmän rahaa jää myös tehokkaampaan ja parempaan näytönohjaimeen.
"Crucial - Ballistix Sport LT 8GB (2 x 4GB) DDR4-2400 Memory"
Muistit kannattaa vaihtaa johonkin muuhun. Noissa aika usein on vikaa, vaikka memtest menee läpi, silti kone on epävakaa ja kaatuilee. Korjaantuu vasta kun vaihtaa eri muistikammat.
Myös jos netistä etsit keskusteluita vakausongelmista, usein syynä on juuri nimenomaiset crucialin muistikammat, jotka eivät toimi kovin vakaasti edes normaalikelloilla eikä edes 2133 alikellotettuna, vaikka memtestin mukaan vikaa ei pitäisi olla.
Ihan hyvä kokoonpano muuten, mutta prossu kannattaa vaihtaa i7-7700k.hon, näyttis samoin nvidian 1080ti.hin ja muistitkin vähintään 3000mhz ja valmistaja corsair, gskil tai kingston.