Onko tiedossa jonkinlaista kaaviota, miten nuo kytkimet, siis lisäkatkaisijat joilla saadaan kompressorit pois päältä, tulee kytkeä.
Vastaanotetaan myös ohjeita/ajatuksia, mikä voisi olla vikana, kun eivät tunnu kytkeytyvän päälle.
Volvo KAMD 44 kompressorien kytkimet.
30
3250
Vastaukset
- NimbusMan
Minun KAD 44 B-P EDC koneessa ei saanut toimimaan samanlaista kompuran ohitusta, joka toimii 42 ja 43 malleissa. EDC-moduuli ohjaa kompuran toimintaa ja viritys aiheutti vikakoodin.
Tein uuden ohjainboxin Volvon EDC boxin tilalle. Siinä on nyt optiona kompuran ohitus. Saan myös kaiken moottoridatan Raymarinen näytölle. Tarkasta sulakkeet ja kompuran magneettikytkin ellei kompura kytkeydy.- Hiljaista.konehuoneessa
Tarkoitatko sulakkeilla niitä siinä ohjausboxin alla,/kyljessä olevia?
Onko tuo boxien tekeminen sellaiselle joka sen hallitsee, isokin homma ?
- Kad44owner
Vaihda rusetti jos kompura käy väärään aikaan. Kompura käy vain plaaniin noustessa jos kone ja vene sopivat yhteen. Muuten sinulla on suurempi ongelma tulossa...
- Hiljaista.konehuoneessa
Ovat oilleet 16 vuotta koneet veneessä, joten nähtävästikin toimivat, minulla vene toista kesää ja sitä niputellaan, amerikan sivuilla kyllä kertoilevat, että KAD/KAMD EDC-moottoreissa tuo kompressorien kytkentä toimii eri tavalla ja toimivatkin laajemmala "toiminataperiaatteella", eli voivat "jelpata" moottoria myös korkeammilla kierroksilla.
Vikakoodeja eivät valot vilkuta, nämä ovat erillisillä releillä toimivat, tai siis pitäisi toimia. 44;ssahan kompressorien pitäisi kylmäkäynnistyksessä olla mukana, kunnes moottori lämpeää . . . kai ? - NimbusMan
Kyllä. 44:ssa kompura pitää ahdon n. 0,7 barissa kylmäkäynnistyksessä. 60 C lämpöön nousuun asti. Savutus on pienempi. Boxi ei ohjaa kompuraa päälle isoilla kierroksilla. Hihnat/ kompura ei kestä tätä.
Kun paikalta lähdettäessä työnnät kahvat nopeasti eteen, kompura pysyy hiukan kauemmin päällä. Normaalsti mulla putoaa kompura pois 2400RPM:n kohdalla ja 2600 RPM:ssä kick startilla.
Joissakin veneissä on "ropattu" kompressori pois käytöstä hajoamisen jälkeen. En tiedä tätä vippaskonstia. Tiedän yhden Targan, jossa näin on tehty.
Kuten aiemmin sanoin, omaan boxiini lisäsin tuon pois kytkentä option.
Kysyit tuossa aiemmin boxin tekemisestä. Kyllä se oli iso työ, mutta tuolloin ei ollut muuta vaihtoehtoa, koska Volvo ei kyennyt toimittamaan uutta boxia. Boxi on hyvin identtinen orggis boxin kanssa. Tietyt komponentit ovat uusittu nykyversioilla, prosessori on tehokkaampi ja muistia on enemmän. ESD suojaus on parempi ja datakeruu yhteensopiva nykyisten navigaatiojärjestelmien kanssa. - Hiljaista.konehuoneessa
NimbusMan kirjoitti:
Kyllä. 44:ssa kompura pitää ahdon n. 0,7 barissa kylmäkäynnistyksessä. 60 C lämpöön nousuun asti. Savutus on pienempi. Boxi ei ohjaa kompuraa päälle isoilla kierroksilla. Hihnat/ kompura ei kestä tätä.
Kun paikalta lähdettäessä työnnät kahvat nopeasti eteen, kompura pysyy hiukan kauemmin päällä. Normaalsti mulla putoaa kompura pois 2400RPM:n kohdalla ja 2600 RPM:ssä kick startilla.
Joissakin veneissä on "ropattu" kompressori pois käytöstä hajoamisen jälkeen. En tiedä tätä vippaskonstia. Tiedän yhden Targan, jossa näin on tehty.
Kuten aiemmin sanoin, omaan boxiini lisäsin tuon pois kytkentä option.
Kysyit tuossa aiemmin boxin tekemisestä. Kyllä se oli iso työ, mutta tuolloin ei ollut muuta vaihtoehtoa, koska Volvo ei kyennyt toimittamaan uutta boxia. Boxi on hyvin identtinen orggis boxin kanssa. Tietyt komponentit ovat uusittu nykyversioilla, prosessori on tehokkaampi ja muistia on enemmän. ESD suojaus on parempi ja datakeruu yhteensopiva nykyisten navigaatiojärjestelmien kanssa.Ihan heittona, ilman mitään sitoumuksia ;D Mitä arvioisit tuollaisen boxin rakentamisen kustannuksista, osineen ja tarvikkeineen ulkopuoliselle maksavan. Omaan käyttöön ja tarpeeseenhan ei kustannuksia lasketa ;D
Tuo savutus kyllä koneissani voisi kertoa, etteivät komressorit kytkeytyisi päälle käynnistettäessä, sen lisäksi että plaaniinlähtö on takkuista. - kuuhunsuksija
Kai sä nyt kuuleT / näet onko kompressori päällä vai ei ?? Koneluukku auki ja katsomaan...
- NimbusMan
Osat ei näytä olevan se ongelma. Softapuoli vaatii hiukan jumppaa, koska kone on KAMD. Ilmeiseto 63 laatikoilla? Talvella vois olla aikaa puuhastella. Viimeksi tein niitä 10 kpl.
Volvon boxi näyttää maksavan 3000 euroa, Heh.- Hiljaista.konehuoneessa
Juuuh - 63 laatikoilla ovat.
- Kad44owner
Taitaa olla turbossa vikaa, katso paineet Volvon diagnostiikka softalla kun nostat veneen liukuun ja ajat siitä täydelle kasulle.
- Hiljaista.konehuoneessa
Pakokaasuturbot tarkisettu ja hyviksi todettu 2015 syksyllä ennen ylös nostoa. Viime kesänä ei plaaniin venettä nostettu/saatu kertaakaan (vain muutama yrityskin) käyntitunnit n. 30 tuntia.
- FrankZane
No pyöriikö ne kompressorit ?? Milloin viimeksi vaihdettu ilmanputsarit ? Ilmeisesti et saa kierroksia nostettua niin paljoa, että pakokaasuahtimet lähtisivät mukaan, muutenhan saisit veneen liukuunkin ?
- Hiljaista.konehuoneessa
En ole ehtinyt viellä niitä kompressoreita tarkastelemaan. Ilmanputsarit vaihdettu edellis syksynä. 30 tunnin moottorin käynttötunnin jälkeen ei ollut aihetta niitä vaihtaa, tarkistettu siis ja Ok!.
Veneen saa siis plaaniin, kun painaa trimmit täysin alas, ja "uruttelee", siis kestää pitkään ja on hankalan oloista,huomattavasti raskaampaa ja hankalampaa kuin se oli 2015 syksyllä, jolloin vene hankittiin.
Moottorit ottavat täydet kierrokset, siis ajossa n. 3900 kierrosta.
Ongelma on siis plaaniin nostossa, joka tuntuu todella hankalalta, ajatellen sitä, että vene n. 6000 kg, ja tehot 2 x 260 hp. luulisi siis riittävän "kiukkuisempaan" lähtöön :D
Siksi ajatus kompressorien "puuttumisesta" on tullut mieleen, ja kun on nuo "prkleen" napit noihin kompressoreihin väliin laitettu omilla releillä.
- FrankZane
Jos huippukierrokset on 3900, niin potkurit on varmaankin sopivat, eli niissä vika ei piile. Kompuran tilanne on tosiaan helposti selvitetty, voit vaikka laiturissa testata, koneluukku auki ja lisäät kierroksia pikkuhiljaa, niin kyllä sen jo äänestäkin kuulee kun lähtevät pyörimään. Yksi mahdollinen ongelma voi olla dieselbakteeri, joka ainakin itselläni teki sen, että vene ei enää lopulta lähtenyt liukuun lainkaan. Vaihda kaikki suodattimet ja ota tankille menevä putki pois ja tarkista putken päässä oleva sihti. Jos putki ei tankista pois tule, niin kova puhallus putkee voi auttaa. Lopuksi kaada tankkiin StarBriten levänestoainetta. Jos nämäkään ei auta, tai ongelma uusiutuu, niin koko tankin puhdistus tulee eteen. Usko tai älä, niin kyse voi hyvinkin olla tästä. Dieselbakteeria voi epäillä jo siitä, jos esisuodattimen lasikupissa näkyy vähänkään mustia hiutaleita lillumassa.
- Hiljaista.konehuoneessa
Tulee pahaa jälkeä, jos nostan kierroksia laiturissa ;D, sillä max. kierrokset vapaalla ovat 1500 rpm.
Tankkien puhdistus tehty edellis talvena.
Esisuodattimissa ei lillu mitään, ihan puhdasta tavaraa näkyy kupeissa.
Niin, ja ne koneethan ottavat huippukierrokset, plaaniin lähtö on se ongelma.
- Kadilainenn
No ajossa kaveri mukaan katsomaan nappaako kompura kiinni silloin kuin pitäisi. Nämä on nyt vanhan kad 42 omistajan neuvoja, mut luulis pätevän uudempaankin.
- KAD300
KAD300:ssa kompura lähtee käyntiin kylmästartissa ja lopettaa vähän ajan kuluttua. konetilan luukku auki, käyntiäänestä kyllä kuulee kun katkaisee pois.. orkkiskokoonpano tehtaalta vm 2004 ilman ylimääräisiä katkaisimia.
uteliaisuudesta - jäätkö plaaniin yrityksessä killumaan n.2500-2600 rpm ilman että turbo ehtii mukaan?- Hiljaista.konehuoneessa
Eivät ainakaan näissä pyöri kylmänä mukana.
Koneiden vuosimalli 2001. KAMD P 44-C
Juhannuksena plaaniin päästiin kituliaasti,, sanoisin että kierroksilla n. 2500 rpm selvä piristyminen, kuin olisivat kompurat kytkeytyneet päälle ja siitä normaalisti huipuille n. 3900 rpm.
Käsittääkseni ne pitäisi kytkeytyä alemmilla kierroksilla ? Hiljaista.konehuoneessa kirjoitti:
Eivät ainakaan näissä pyöri kylmänä mukana.
Koneiden vuosimalli 2001. KAMD P 44-C
Juhannuksena plaaniin päästiin kituliaasti,, sanoisin että kierroksilla n. 2500 rpm selvä piristyminen, kuin olisivat kompurat kytkeytyneet päälle ja siitä normaalisti huipuille n. 3900 rpm.
Käsittääkseni ne pitäisi kytkeytyä alemmilla kierroksilla ?jatkoa . . . . .
Häiritsevältä tuntuu kun pitää trimmit painaa ihan alas, ja sitten jurrata kunnes saavutetaan ne n. 2500 rpm. jolloin oikein "kiekaisee" ja sitten mennään, mutta luulisi 2 x 260 hp;n vievän n. 6500 kg;n venettä rivakammin. Mutta mene ja tiedä, kun kokemusta ei ole.- Hiljaista.konehuoneessa
Euronatsin.itkua.taas kirjoitti:
jatkoa . . . . .
Häiritsevältä tuntuu kun pitää trimmit painaa ihan alas, ja sitten jurrata kunnes saavutetaan ne n. 2500 rpm. jolloin oikein "kiekaisee" ja sitten mennään, mutta luulisi 2 x 260 hp;n vievän n. 6500 kg;n venettä rivakammin. Mutta mene ja tiedä, kun kokemusta ei ole.Uups :) tuli tuo politiikka palstan fanaatikkoille piruiluun tarkoitetulla keskustelunikillä :)
- KAD300
Hiljaista.konehuoneessa kirjoitti:
Eivät ainakaan näissä pyöri kylmänä mukana.
Koneiden vuosimalli 2001. KAMD P 44-C
Juhannuksena plaaniin päästiin kituliaasti,, sanoisin että kierroksilla n. 2500 rpm selvä piristyminen, kuin olisivat kompurat kytkeytyneet päälle ja siitä normaalisti huipuille n. 3900 rpm.
Käsittääkseni ne pitäisi kytkeytyä alemmilla kierroksilla ?kompuroiden pitäisi kait itseasiassa pudota pois juurikin 2500-2600 rpm kohdalla ja turbojen hoitaa homma siitä eteenpäin. kuulostaisi että turbot ok jos 2600 - 3900 koneet on pirteät ja mennään eikä meinata..
Itsellä on ollut yhdellä KAD300:lla haasteita juurikin liukuunlähdössä n 4500kg painoisella siten että saisi kierrokset niin ylös että turbo vaikuttaisi.
homma on joskus niin herkkää että siihen vaikuttaa
- ihmisten määrä ja istumapaikka (ei saa olla perässä)
- mukana oleva kuorma (vesi, jätevesi, polttoaine ja muut kamat) täydet nestetankit lisäävät minulla kuormaa n. 800 kg
- pohjan likaisuus
- vastainen tuuli
- korkeat kuomut (ilmanvastus)
jne. jne.
sitten kun pääsee liukuun, koneella ei ole mitään ongelmaa viedä venettä rivakasti.
Olen samaa mieltä että noilla koneilla veneesi pitäisi kyllä nousta liukuun jos koneet on kunnossa. Selvitä käyvätkö kompressorit liikkeellelähdössä 1500 rpm -> 2500 rpm välillä lainkaan, niiden pitäisi toimia juuri alemmilla kierroksilla kunnes turbo ehtii mukaan. - KAD300
ja tässä yksi vanha ketju samantyyppisestä ongelmasta
http://keskustelu.suomi24.fi/t/11914748/volvo-kad-44-ongelma
- FrankZane
Älä niitä trimmejä alas paina, silloin tuossa vauhdissa vaan jarrutat entisestään liukuunnousua ! Vedenvirtaus vielä niin vähäistä, ,että vaan haittaa moisella teet. Nosta trimmilevyt yläasentoon ja vetolaitteet ihan alas. Kiihtyminen voi alkuun olla suht hidasta, kunnes turbo tulee mukaan n. 2500 kierroksen kohdalla.
- Hiljaista.konehuoneessa
Ilman trimmien alas säätöä, ei plaaniin lähdetä ollenkaan. On siis pakollinen kuvio.
Perälaitteitahan ei siis ole, kun on KAMD moottorit, eli akselivetoiset.
Mikäli turbo tulee n. 2500 kierroksen kohdalla mukaan, eli juuri silloin kun tämä väline lähtee menemään, tarkoittanee siis sitä etteivät toimi kompressorit.
- a41xxxxxxx
Tässä on joitain kytkentäkaavioita.
http://www.slaattevik.com/manualer/volvo_Elektrosystem.pdf - Aasiantuntija
Kytkekää ne lelut pois veneistänne, se auttaa paljon! Yksi sanoo että trimmejä ei ole, toinen sanoo että älä paina trimmejä alas silloin ja silloin. Kun "turbo tulee mukaan" eivät toimi kompressorit toimi jne. Mutta jos ne "turbot" eivät ole juurikin niitä kompressoreja, mitkä niitä sitten ovat?
Kyseisessä moottorissa on kaksi ahdinta (kompressoria), mekaaninen ja pakokokaasukäyttöinen (= turbo). Ajatuksena on, että mekaaninen kompressori syöttää siihen saakka kunnes pakokaasupaine antaa tarvittavan syötön turbolle, jolloin se kykeytyy pois. Aloittajan ongelmana on se, että on ollut idiootteja, jotka ovat "fiksuina" kytkeneet mekaanisen kompressorin pois käytöstä ja sillä tavoin vahingoittaneet moottoria.
- Hieman.korjausta
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Kyseisessä moottorissa on kaksi ahdinta (kompressoria), mekaaninen ja pakokokaasukäyttöinen (= turbo). Ajatuksena on, että mekaaninen kompressori syöttää siihen saakka kunnes pakokaasupaine antaa tarvittavan syötön turbolle, jolloin se kykeytyy pois. Aloittajan ongelmana on se, että on ollut idiootteja, jotka ovat "fiksuina" kytkeneet mekaanisen kompressorin pois käytöstä ja sillä tavoin vahingoittaneet moottoria.
Sen verran asiasta, kopressorien poiskytkeminen ei vahingoita moottoria mitenkään. Alakierroksilla ei vaan ole puhtia, jota nähtävästi tarvittaisiin tuon aloittajan veneen ripeämpään liukuun nostoon.
- kad300
Samaa mieltä, mekaanisten ahtimien poiskytkeminen ei vahingoita konetta. Jenkeissä varsin yleistäkin ja syy on se että halutaan säästää mekaanisten ahtimien kytkimiä, jotka saa helposti kärähtämään jos ajaa jurruttaa koneen kierrokset ko. ahtimien toiminta-alueella pitkiä aikoja. (kalastus yms. hidasajotarpeet). Seuraus vain se että alavääntö puuttuu ja liukuun nousu ei onnistu tai on hidasta.
- Hiljaista.konehuoneessa
kad300 kirjoitti:
Samaa mieltä, mekaanisten ahtimien poiskytkeminen ei vahingoita konetta. Jenkeissä varsin yleistäkin ja syy on se että halutaan säästää mekaanisten ahtimien kytkimiä, jotka saa helposti kärähtämään jos ajaa jurruttaa koneen kierrokset ko. ahtimien toiminta-alueella pitkiä aikoja. (kalastus yms. hidasajotarpeet). Seuraus vain se että alavääntö puuttuu ja liukuun nousu ei onnistu tai on hidasta.
No . . . prkle !!
Nyt toinen moottori ei enää kerrä kuin n. 2400 rpm. ja siihen nousevat kierrokset kiukkuisesti kummassakin moottorissa, ja sitten jämähtää toinen kone noille kierroksille.
Kopukat nähtävästi toimivat kuten koneissa kuuluukin.
Toinen moottori kiertää n 3900 rpm, eli sen mitä kuuluukin.
Alkaa pinna palamaan Volvoiluun . . .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv302836- 1432696
- 1372227
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?1162153Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.131910Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161781450Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu311246Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo951214Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891182Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno381138