Alaikäiset tärisivät ja kaatuilivat julkkispastorin messussa Espoossa – Lapsiasiavaltuutettu: Hämmentävää, surullista, vakavaa
http://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005241092.html?utm_campaign=tf-HS&utm_term=1&utm_source=tf-other&share=c0da65a28edd48c2cc9864f35af8dce8
http://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005241092.html?utm_campaign=tf-HS&utm_term=1&utm_source=tf-other&share=c0da65a28edd48c2cc9864f35af8dce8
Vastaukset 10
Vanhimmat
Näin katkelmia kyseisestä tilaisuudesta. Itseäni ei kosketa sen tyyppinen uskonnon harjoittaminen. Koen Jumalan läsnäolon voimakkaimmin hiljaisuudessa. Lapsiasiavaltuutetun ei tarvitse huolestua näistä nuorista. He aikanaan ymmärtävät mistä on ollut kyse. Enemmän olisin huolissani niistä lapsista, jotka hoitavat viikonloppuisin humalaisia vanhempiaan. Eivätkä saa edes ruokaa kotona.
Näinkö se nyt on Mirja Ojares ja Markus Korhonen, että tämän päivän rukouspalvelu on kaatamista kättä huitomalla ja siunaus ilmalentoa taaksepäin? Kovin on köykäistä ja surullista!
Köykäiset ovat myös väitteet Pyhän Hengen kosketuksesta. Samaan lopputulokseen pääsevät aidot viihdetaiteilijat ilman satuilua jostakin yliluonnollisesta. Rehellisyys on tuntematon käsite näille humpuukipastoreille.
Kyllä Pyhä Henki kaataa ihmisiä (minua ei ole vielä kaatanut), olen kuullut monien ihmisten kokemuksia siitä. Se voi ei-uskovaisesta tuntua järkyttävältä ja dramaattiselta, mutta kun ihmiset on herätyskokouksessa, siellä Pyhä Henki toimii.
Rock-konserteissa toimii joku muu henki, jos joku kaatuu, vaikka pullon henki .
Se kaatumisen mekanismi on tasan sama niin julkkispastoreiden kuin muidenkin viihdetaiteilujoiden tilaisuuksissa. Hypnoosiksikin sitä kutsutaan.
Vakavissaan ei kannata julkisuudessa puhua mistäön Pyhän Hengen kosketuksesta. Tekee vain itsestään naurunalaisen. Omissa piireissään uskovaiset saavat kertoilla satujaan ihan rauhassa. Siellä ei olla niin kovin tarkkoja asioiden todenperäisyydestä.
Teet tietosi vähintään kyseenalaiseksi, kun et tiedä kuka on Pyhä Henki.
Pyhä Henki on uskomukseen perustuva abstrakti olio. Muuta siitä (hänestä) ei tiedetä. Kukin voi tietenkin mielessään kuvitella Pyhälle Hengelle vaikka millaisia ominaisuuksia. Todellisuus ja kuvitelmat eivät tässäkään tapauksessa korreloi millään tavalla keskenään.
Vai millaista tietämystä tarkoitit?
Raamattu puhuu paljon Pyhästä Hengestä, monet ihmiset ovat kokeneet Pyhän Hengen muuttavan voiman, myös minä 8 vuotta sitten,; asiasta on paljon kirjoja ja todistuksia.
Se on Jumalan Voima., jota ei-uskovaiset eivät voi ymmärtää
Pyhän Hengen pilkkaaminen on synti, jota ei Raamatun mukaan anneta anteeksi.
Pyhän Hengen päätehtävä on kirkastaa Jeesusta Kristusta. Hän näyttää myös maailmalle todeksi synnin , vanhurskauden ja tuomion ja monia muitakin Pyhän Hengen tehtäviä on Raamatun mukaan. Maldonadon kohdalla korottui vain hän itse. Hämmästyttää aina miten lähes olematon on Sanan osuus näissä megajuhlissa. Uskohan tulee Sanan kuulemisesta, evankeliumista!
valvotaan, olen täysin samaa mieltä kanssasi! Kannattaa jokaisen tätä lukevan miettivän todella tarkkaan, kenen käsien alle menee rukoiltavaksi. Muistakaa sekin, että jos ihminen rukoillessa kaatuu, niin se ei ole mikään merkki siitä, että Pyhä Henki nyt toimisi. Raamatusta ei voida löytää tällaista kaatuiluasiaa.