Miten mahdollista sivistysvaltiossa

15

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • räyhräyh

      Minä veikkaan, että suurin osa niistä kaatuilijoista lähtee lahkosta aikuistuessaan. Eipä lestojen määräkään kasva, vaikka synnyttävät hiki hatussa.

    • tieteenharrastaja

      Eihän tuo hyvältä tunnu, ja jotakin pitäisi sitäkin vastaan keksiä.

      Lukumääräisesti paljon isompi ongelma lienevät silti vanhempien kännäysjuhlat kotona lasten nähden. Mitähän niille voitaisiin tehdä?

      • TH. Eks millään opi? Uskomasi evoluutio rullaa omalla painollaan. Se on sillai rentoo menoo, ettei siinä ole tunteita, ajatuksia, tahtoa eikä pyrkimystä. Ai miks? Koska siinä on PELKKÄÄ ainetta. Logiikkaa voi harjoittaa.


      • tieteenharrastaja
        yurki1000js kirjoitti:

        TH. Eks millään opi? Uskomasi evoluutio rullaa omalla painollaan. Se on sillai rentoo menoo, ettei siinä ole tunteita, ajatuksia, tahtoa eikä pyrkimystä. Ai miks? Koska siinä on PELKKÄÄ ainetta. Logiikkaa voi harjoittaa.

        Oikaisu käsitykseesi:

        "..ettei siinä ole tunteita, ajatuksia, tahtoa eikä pyrkimystä."

        Noita on silti kaikilla ihmisillä, vaikkei niitä biologisess evoluutiossa olekaan.


      • tieteenharrastaja kirjoitti:

        Oikaisu käsitykseesi:

        "..ettei siinä ole tunteita, ajatuksia, tahtoa eikä pyrkimystä."

        Noita on silti kaikilla ihmisillä, vaikkei niitä biologisess evoluutiossa olekaan.

        Et ole looginen. Henkimaailman juttu. Rehellinen ateisti: "Evoluutiota ei ole, mutten voi uskoa Jumalaan." Henkimaailman juttu.


    • exmultinikki

      Olen aina ihmetellyt jos kristilliseen tilaisuuteen myydään pääsylippuja.
      Tuohon aloittajan linkittämään Nouse Suomi 2017 - tapahtumaan pääsi sisään maksamalla 30 euroa/ päivälippu
      Tosin kahden päivän lipun sai sitten jo 40 eurolla.
      http://missiomaailma.mycashflow.fi

      Tämän lisäksi tapahtumassa kerättiin kolehti useita kertoja päivässä eri puheenvuorojen ja musiikkiosuuksien aikana ja niiden lomassa.
      Lahjoitukset kerättiin valkoisiin, väh. "10 litran" ämpäreihin.

      Tämäkään ei vielä riittänyt.
      Pääsymaksun ja ämpärikolehdin lisäksi lavalta muistutettiin aika ajoin kuinka muutenkin voi tehdä lahjoituksen Herran työn hyväksi.
      Kerrottiin mm. maksupäätteistä ja käden ylösnostamisella sai itselleen tositteen 'maksulupauksesta' jonka sai suorittaa hiukan myöhemmin haluamanaan ajankohtana jos ei sattunut olemaan massia päällä tilaisuuden aikana...

      • Tuolla transsikaatuilulla taidetaan siis tehdä ihan hyvää tiliä. Ehkä tuokin pastori Maldonado haluaa uuden nopean auton.


      • Kaskas, kylläpä tulee taivaspaikalle hintaa...


      • Saataisiinkohan otolliset ohikulkijat katsomaan jos luvattaisiin ilmaisia ämpäreitä?


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      200
      4746
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      205
      3427
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      121
      2952
    4. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      156
      2932
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      44
      2860
    6. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      13
      2297
    7. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      52
      2288
    8. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      74
      2203
    9. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      55
      2035
    10. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1995
    Aihe