en tiennyt mihin osioon tämä keskustelu kuuluisi, mutta jospa joku osaisi siihen täällä vastata...
mitä tarkoittaa että kiinteistöllä on kiinnityksiä? jos ostettavalla talolla on esim. 30000eur kiinnityksiä..
kertokaa viisaammat!
mitä tarkoittaa että kiinteistöllä on kiinnityksiä? jos ostettavalla talolla on esim. 30000eur kiinnityksiä..
kertokaa viisaammat!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kiinteistö on velan panttina, rasitustodistuksesta selviävät kiinnitykset ja muut kiinteistöön kohdistuvat rasitukset. Jos ostat kiinteistön, vastaat velasta kuin omastasi. Samoin, jos sinulle lohkotaan osa kiinteistöstä. Pantinhaltija voi anomuksesta vapauttaa osan kiinteistöstä.
Korjauksena edelliseen: jos ostat kiinteistön johon kohdistuu kiinnityksiä, se ei välttämättä tarkoita sitä että kiinteistö olisi luoton vakuutena. Se voi olla, mutta on myös hyvin mahdollista että se ei enää ole. Eivät ne kiinnitykset katoa kun luotto on maksettu, ellei niitä erikseen kuoleta.
Eli siis kun kiinteistöön haetaan kiinnitystä, siitä saadaan kiinnitystä vastaava panttikirja. Jos kiinteistökiinnitykset ovat luoton vakuutena, nämä panttikirjat ovat jonkun pankin tai muun luotonantajan hallussa. Jos sinä saat kaikki panttikirjat haltuusi, ei kiinteistö ole missään vakuutena.
Ja vaikka kiinteistö olisi vakuutena luotossa: sinä kiinteistön ostajana et vastaa velasta kuin omastasi: ainoastaan ostamani kiinteistön osalta. Jos velkaa ei makseta ja panttina on kiinnitykset sun kiinteistöösi, niin kiinteistö voidaan myydä altasi pois. Mitään ylimeneviä osuuksia, joita ei kauppahinnasta saada, sinä et joudu maksamaan ellet satu olemaan se velallinen.