Miksi parittomilla kymmenillä nopeusmittari?

Korvankaiku

Ainakin mun vanhassa Peukeotissa. Ei meinaa tottua, kun ei ole ne tutut ...60,80,100, joihin voisi tähdätä ajamisen - vaan väliviivat. Onko Ranskassa eri rajoitukset tms??

5

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nolimitsii

      Siell ajetaan 70,90,110 aika urpoa hommoo

      • RMB54

        Ruotsissa myös parittomat kympit.


      • Ei_ikinä_saksalaista

        Sais ottaa ranskasta mallia nopeuksien suhteen! Vai kehtaako joku olla toista mieltä?


      • RMB54
        Ei_ikinä_saksalaista kirjoitti:

        Sais ottaa ranskasta mallia nopeuksien suhteen! Vai kehtaako joku olla toista mieltä?

        Samaa mieltä. Suomessa Kuitenkin parittomina esiintyy 30, 50 ja 70 km/h. Miksi siis ei jatkuisi samana välinä 110 km/h saakka.
        Aikoinaan 1970-luvulla, kun ei ollut pääteillä nopeusrajoituksia, käytettiin esimerkiksi Juhannuspäivinä 110 km/h kattonopeutta.


    • Nyttemmin_takavetomies

      Minulla oli 406 vuosimallia 1996. En muista vuotta, jolloin malliin tuli facelift, mutta siinä herätti heti huomiotani parittomiin kymmeniin muuttunut nopeusmittarin jako; omassa mittaristossani oli numeroilla merkitty parilliset kymmenet. Ilmeisesti valmistaja oli saanut liikaa palautetta ranskalaisilta autoilijoilta, jotka halusivat jaon noudattavan sikäläisiä rajoituksia, eikä kustannussyistä halunnut asentaa autoihin erilaisia mittaristoja eri vientimaiden mieltymysten mukaisesti.

      Ranskalaisella on taipumusta ajatella ranskalaisittain eikä niinkään kansainvälisesti.

      406:sta jäi kuitenkin positiiviset muistot. Pidin autoa melkein 17 vuotta ja mielikseni pidinkin, viimeiset vuodet tosin kakkosautona. Tietääkseni auto on edelleen ” still going strong”, 21. vuosi täyttymässä syksyllä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1078
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      982
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      893
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      773
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe