Itse huomaan että hiukseni välillä tuntuvat varsin tuuheilta ja näyttävätkin tuuheilta ja paksuilta. Välillä taasen tuntuvat ja näyttävät ohkasilta. Tällaisessa jutussa voi olla ns. hyvä tai huono päivä. Itse olen kaljuuntunut jo varmaan 15 vuotta vaikka minoksidiililla olenkin tilannetta saanut hyvin korjattua. Finaa en ole käyttänyt enää vuosiin enkä tule enää kokeilun jälkeen käyttämään sivuoireiden takia.
Kysymys siis miten tuon tuuheuden tunteen ja näöllisen ominaisuuden saisi pysyväksi ominaisuudeksi? Mitään tököttiä, lakkaa jne en hiuksiin käytä, hiukseni ovat pitkät. En jaksa uskoa että se pelkkää kuvittelua on kun tunne on ihan erilainen kun letistä ottaa kiinni toisena päivänä kuin toisena, samoin visuaalinen olemus. Hiusten pesulla lienee jotain tekemistä asian kanssa, mutta en ole oikein löytänyt pysyvää yhteyttä siihenkään. Pesen hiukset lähes päivittäin.
Tuuheuden tuntemus?
2
146
Vastaukset
- jepulistajoo
Hius on sisältä ontto, joten hiuksen kosteus vaikuttaa paksuuteen länsimaisessa (tai tällaisessa siperialaisessa karvahatun alla muhineessa hiustyypissä). Eiköhän suositus pestä tai kastella hiukset parin päivän välein perustu juuri tähän. Ilman kosteusprosentti vaihtelee, joten hiustilanne voi vaihdella paljonkin. Sama muuten näkyy itselläni ihossa, olen keski-iässä. Eli iho on hehkeimmillään kosteilla kesä- tai syyskeleillä, ja talvella se on kuiva ja ryppyinen, vaikka mitä tekisi.
- Outo_tilanne
Olen havainnut että hiukset näyttävät ja tuntuvat tuuheammilta kun pesusta on kulunut useampi päivä (hieman likaiset). Minulla ei päänahka rasvoitu ja sen mukana hiukset, joten jos on hiukset rasvoittuu, tämä "konsti" ei toimi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on1209935- 1039795
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä349101- 217901
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776284Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist585488Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?104952Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.304802- 394438
- 404425