Itsensä arvostaminen

KohtiRealismia

Nyt se tapahtuu, alan tehdä töitä minäkuvan muuttamiseksi positiivisemmaksi. Tavoite on realistinen kuva itsestä niin että voin vihdoin lopettaa tuntemasta ahdistusta siitä kuka ja millainen olen.

Miten sen voi tehdä?

En usko että pelkkä päätös riittää. Mulla on lähes 40 vuoden kokemus itseni paskana pitämisestä, sitä ei yhdellä vittuuntuneella päätöksellä muuteta. Mitä keinoja on olemassa? Siis konkreettisia tapoja siihen että voi muuttaa ajattelutapojaan? Netin listat on ympäripyöreitä lässytyksiä, kaipaan ideoita siitä miten pysäytän vahingollisen ajattelun ja muun itseruoskinnan.

Mä tein äsken varovaista listaa ns. hyvistä ominaisuuksista joita mulla on sanottu olevan ja jokainen kohta tuotti lievän fyysisen epämukavuuden tunteen ja selittelyn päässä. Ne on kuitenkin varmasti mun ominaisuuksia ja niistä saisi ja voisi olla ylpeä jos osaisi.

Mun selvät kipukohdat on ulkonäköni, jota vihaan ja kaikenlaisten virheiden tekeminen. Omia valokuviani vihaan hillittömästi ja virheistä tunnen itsensävahingoittamishalun synnyttävää ahdistusta vuosia tapahtumien jälkeen. Miten tästä kierteestä pääsee eroon?

2

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • WorldView

      En tiedä. Ehkä ei sittenkään ole niin kovin syytä miettiä sitä.

    • Anonyymi

      Älä lopeta itseruoskintaa, pysyt terveempää ruoskimalla omaa typeryyttäsi, kritiikin itseänsä kohtaan on oltava 99%, 1% säälivaraa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      24
      4736
    2. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      88
      3734
    3. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      48
      3135
    4. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      54
      2677
    5. Mitä haluaisit sanoa

      Nyt kaivatullesi?
      Ikävä
      206
      2621
    6. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      51
      2609
    7. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      32
      2410
    8. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      152
      2338
    9. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1955
    10. Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa

      Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok
      Maailman menoa
      108
      1549
    Aihe