Pressanvaalit -82

Kuka muistaa pressanvaalitentin -82. Minä muistan. Koivisto oli kaikkein surkein, änkytti, sekoili ja pyöritteli vain käsiään. Tunsin myötähäpeää. Mutta silti äänestin häntä, niin kuin moni muukin - hän voitti. Mitä tämä kertoo äänestyskäyttäytymisestä tai meistä ihmisistä yleensä? Toimiiko myös PS vaaleissa?
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Höpö höpö. Nuo vaalit jäivät mieleen siitä, että kokoomuksen Harri Holkeri tuijotti tv-kameraa joltain esiintymiskurssilta saaneen ohjeen mukaan. Te sitä kuitenkin aivan liian intensiivisesti eli homma meni yli laidan ja muistutti enemmän komista tuijotuskilpailua kuin rentoa esiintymistä.

Johannes Virolainen oli mokannut mahdollisuudet kinasteluun Kekkosen kanssa. Samoin Virolainen oli jopa antanut epäsuoran tuen Koiviston valinnalle asettumalla hänen kannalleen kysymyksestä hallituksen erosta jota Kekkonen vaati. Koivisto ja Virolainen tajusivat että kyse oli presidenttipelistä, koska he tiesivät mikä Kekkosen todellinen kunto.

Vaalit jäivät mieleen siitä, että Kovistolta tivattiin toistamiseen millainen sosialisti hän oikein oli? Berstainilainen oli vastaus. Liike on kuulema tärkeää, ei päämäärä, jonka seurauksena Kari piirsi Koiviston istumaan kiikkustuoliin. Koiviston suhde sosialimiin tuli hyvin esille myös hänen presidenttitoimissaan, siten että sitä ei näkynyt.

Koiviston valitsi todella kansa. Hän oli ylivoimainen vaaleissa. Yksi syy olisi se, että Kekkosen varjosta oli päivänpolitiikassa ryvettyneiden vaikea nousta esiin uskottavaksi tekijäksi. Koivisto ei ollut koskaan ollut kansanedustaja, joten hän asettui tätä kautta ohi muiden ehdokkaiden, Funteeraus oli hänen tavaramerkkinsä ja jostakin se on "kömpelöä esiintymistä" niin se on valitettavaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Thinkert kirjoitti:

Kuka muistaa pressanvaalitentin -82. Minä muistan. Koivisto oli kaikkein surkein, änkytti, sekoili ja pyöritteli vain käsiään. Tunsin myötähäpeää. Mutta silti äänestin häntä, niin kuin moni muukin - hän voitti. Mitä tämä kertoo äänestyskäyttäytymisestä tai meistä ihmisistä yleensä? Toimiiko myös PS vaaleissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu