melahäntävesilisko

tintta

voiko täysikasvuiselle (6v) jäpikälle hankkia kaveriksi mini otuksen, vai tuleeko se syödyksi? samaa lajia olisi tarjolla, vaan kovasti olivat vielä pieniä..jannu on elänyt poikavuosien jälkeen yksikseen.niin, ja allas on 100 litrnen, 80 cm leveä..

2

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zuuls

      Mahtuisi kyllä juuri se kaksi melahäntää, mutta tuo kokoero on kyllä osittain huono, jos sinulla on esim. n.15cm tämä aikuinen ja sitten tulokas olisi esim.5cm tai alle niin on siinä kyllä mainitsemasi riski olemassa mielestäni. Jos aikuinen olisi sanotaan siinä n.5cm isompi tai siitä vain parisen senttiä päälle uskoisin, että riski pienenisi heti.

      Toisaalta en näe syytä miksi et voisi ottaa, koska voithan kasvatella pikkuista toisessa altaassa hiukan isommaksi? Itse altaaseen voisit tietysti suunnitella piilopaikkoja mihin pikkuinen aina pääsisi sitten pakoon, jos haluaisit koittaa samassa altaassa eloa, mutta varautuisit siihen, että pienempi pitää ehkä siirtää, kun ei näistä eläimistä osaa ikinä sanoa 100% hyväksyykö ne tulokkaan heti ja jos tulokas on paljon pienempi niin nahinoissa voi käydä pahasti.

      Tuo on minun mielipiteeni, mutta kehottaisin vielä kyselemään tuolta herppi.netistä, koska siellä on enemmän tietopohjaa varmastikkin tästä asiasta. Eli kysy vielä sieltä mitä kokeneemmat ovat mieltä ja lajiin enemmän perehtyneet. :)

      http://www.herppi.net

    • Shame

      Minulla on täysikasvuinen juuri moisen lajin edustaja eikä minulle tulisi nykyisin edes mieleen hankkia sille varsinkaan pienempää kaveria..
      Nuorempana (kyseisellä eläimellä on ikää n.12v :D) hankin sille pienemmän kaverin ja kas kummaa, parin päivän päästä oli kaveri kadonnut..
      En siis suosittele, mutta jokainenhan tekee oman valintansa. Ennemmin katselisin ilmoituksia, jos jossain joku myy täysikasvuisia otuksia uuteen kotiin :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      214
      18082
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3855
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      44
      2207
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      285
      1571
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      71
      1533
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      166
      1456
    7. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      145
      1443
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      124
      1399
    9. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1334
    10. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1121
    Aihe