Daalioiden pelastaminen

Lumenpukkaaja

Ostin puutarhalta daalioita, olivat komeasti kukassa. Saivatkohan kylmää vai toinko ne liian pian aurinkoon, kun olivat kasvihuoneessa, kun ostin.? Nyt kaikki kukat joko kuolemassa tai haalistuneet, muuten kasvit virkeitä ja nuppujakin on. Leikkaanko kaikki kukat pois ja istutan isompaan rukkuun? Lannoitus?

3

541

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Daalioita-pakkassuojanut

      Olivatko daaliaruukut yön taivasalla ja lämpötila vain muutama aste plussan puolella?
      Tällöin ne ovat paleltuneet.
      Paleltuneet osat pois ja odottele kuinka kasvu jatkuu.
      Aurinko ei daalioita tapa jos muistaa kastella.

    • dahliat

      Hyvin aikaisin ovat daaliasi olleet kukassa. Jos kasvit ovat elossa, ei tähän mennessä tulleita kukkia kannata surra. Latvoakin vielä ehtii, jos odottaa kukkimista myöhäiskesällä. Daaliahan rakastaa aurinkoa ja lämmintä, mutta vaatii paljon kastelua ja lannoitusta. Auringon porotus saattaa haalistaa daalian kukkia, mutta toisaalta auringossa se niitä eniten tekeekin.

      Itse tein tänä vuonna sen virheen, että laitoin daalian juurakot esikasvatukseen kookosmultaan. Se on OK kylvöihon ja taimikasvatukseen (ja maan kuohkeuttamiseen), mutta ei daalialle. Sille se on ihan liian laihaa. Kasvi oli ihan kalpean kellanvihertävä. Vaihdoin tavalliseen kukkamultaan ja vähitellen väriäkin alkoi tulla.

    • Lumenpukkaaja

      Kiitos vastauksista.
      Siirsin daaliat yhteen isoon ruukkuun ja leikkasin kaikki kukat pois, nuppuja jäi paljon. Käytin kesäkukkamultaa. Toivon, että elpyvät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      271
      10927
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      76
      3001
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      84
      2680
    4. 88
      2540
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      151
      2252
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      268
      2130
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1461
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1425
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      132
      1331
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      35
      942
    Aihe