Päivitän tilani minäkin

ruuneek

Rollaattori on lähes pakkokäytössä kun kuntoni on huonontunut. Tämän loppukuljettimen istuin antaa huilausmahdollisuuden tarvittaessa..

Diabetekseni olen saanut lähes parannettua insuliinipistoksilla, jotka piikitän navan seudulle aamuisin.

Nyt odottelen vaan rollaattoritansseja alkavaksi.

Kivaa kesää, joka lopulta saapui!

8

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiitos samoin Sinulle,..☕️
      Olihan iloinen yllätys kun olit "päivittänyt" olemassaolosi ! 🙂 sitä kun on huoli ja kaipaakin nähdä tuttuja nimimerkkejä.
      Onhan elämä opettanut Sinut jo varhain omatoimiseksi, hienoa kun selviät piikityksistäkin.
      Oon niin iloinen täällä kuin "3 markan heppa", ja alkoi sävelkavalkaadi soida mielessäni :

      🌿🌷☔️Sä kuulut päivään jokaiseen,
      sä kuulut aamuun ja iltaan,...

      PS. Muuten onpa nuo isot pihvitomaatit ihania, voileivälle iso mehevä viipale, hiven suolaa ja mustapippuria päälle kevätsipuleineen,..namuski 😀 heippa!

    • Diabeetikko

      Ei. diabetes parsne insuliinilla, se pitää vain sokeriarvot aisoissa mutta hyvä niinkin.

    • Lorenaa

      Näin sitä käy jokaiselle kun ikää tulee jos ei muuta niin oppii hitaammin kävelemään, tämä käy jok`ikiselle kun mittariin tulee lisävuosia. Rollaattori tai kävelykeppi ovat oivia apuälineitä. Joillakin tulee lievää huimausta silloin on kävelykeppi tai rolla tarpeen.
      Ei hätää kun edes ne auttavat.

      Viime syksynä olin Kristina Cruises Rheinin jokiristeilyllä serkkuni kanssa, hän liikkuu rollaatorin kanssa. Koska liikkuminen oli epävarmaa ja kuntokaan ei kestänyt trampata pitkin teitä, risteily oli sopiva hänelle. Laivan kansilla voi tehdä "happi-hyppelyitä", satamissa käyd' lyhyellä jalottelu matkalla.

      Totesin "laivaristeilyt" ovat oiva tapa matkustaa, nähdä maailmaa vielä ikääntyneenäkin. Palvelu oli erinomaista, 2 pääateriaa välillä voi jossakin vaikka maissa ollessa kahvitella baareissa. Ei ole yksitoikkoista, maisemat vaihtuu laivan kulkiessa, tuttavia tulee risteilyväestä.
      En tuntenut ahdistavalta olla laivalla, ohjelmaa riitti. Yksi pointi tärkeä, Kaveri on oltava vaikka turvana matkalla, se olin minä tällä matkalla serkulleni. Se oli nyt sellainen matka, nähdä Rheinin varrella kauniita, vihreitä maisemia, pysähdykset kaupunkipaikoilla antoivat liikkumis vapautta.

      Vaikka olenkin ollut aikaisemmikin risteilymatkoilla, jokainen matka on ollut hyppäys uusiin maisemiin. Jouluristeily muinoin Las Palmas-Gomerran saari, Kap Verde- Dakar- Hki, Matka jolla näin eka kertaa Etelän Ristin taivaalla. Ruuneperi kyllä tietää mikä ja mistä muodostuu näkymä joulupimeälle taivaalle.

      • Lorenaa

        Tässä linkki Kristina Cruises matkoista:

        https://www.kristinacruises.com/

        Mukava on katsella ajankuluksi vaikka matkamainoksia. Rikkautta, rakkautta, kaverien huomioon ottamista kaikille tasapuolisesti !


    • Oma maa mansikka, muu maa mustikka. Kyllä se oma pihakin on lämmin ja hyvä ulkoilualue.
      Kun seikkailee valintamyymälään ja taiteilee ostoksensa kotiin, on se jo aika risteily monellekin. Tuulettuu sitä siinäkin.
      Hyvä kesää, joka nyt vihdoin meidätkin on tavoittanut.

    • Ramoona_

      Kesä ja tanssi kuuluvat ehdottomasti yhteen, minä odotan juhannusaaton laituritansseja haitarin säestyksellä. Täällä on myös tapana karkeloida piirissä juhannussalon ympärillä, kaikenikäiset ja -kuntoiset lähtevät mukaan. Suomen 100-vuotissynttäreiden kunniaksi on julistettu valtakunnallinen tanssiinkutsu ihan kaikille. Siihen kutsuun mahtuu rollaattoritanssit, pyörätuolitanssit ja vauvatanssitkin. Kehotuksena on videoida tanssitapahtumat ja jakaa tuokiot muiden kanssa, ilon saa kiertämään ja innostamaan. Mallia saimme telkkarin välityksellä, kun hiljattain Helsingissä vierailleille Pohjoismaiden päämiehille ja -naisille esitettiin ison porukan tanssi kadulla presidentinlinnan edessä. Sadekaan ei menoa ja tanssin iloa häirinnyt.

      https://www.suomitanssii.fi/

      Risteillä voi tosiaan vaikka missä, voi päästä vaikka istumaan risteilyaluksen kapteenin pöytään, meillä risteilijäksi on sanottu pöydässä kiertävää hitukippoa. Luontoretkiä järjestetään myös apuvälineillä liikkuvien ehdoilla, jos mieli halajaa kotipihaa tai lähipuistoa edemmäksi.
      17.6. on kehotus yöpyä ulkona, rakastua kesäyöhön. On tarjolla joukkoleiriintymisiä armeijan teltoissa, voi nukkua vaikka puussa riippukeinussa tai omalla parvekkeella. Kesäyöhon voi varmasti rakastua, aistia sen valo, tunnelmat ja tuoksut , kuulla yölaulajien haikeat sävelet. Kesäyönä on otollista myös rakastua. :)

      Suloista suvea !

      • "17.6. on kehotus yöpyä ulkona, rakastua kesäyöhön. On tarjolla joukkoleiriintymisiä armeijan teltoissa, voi nukkua vaikka puussa riippukeinussa tai omalla parvekkeella. Kesäyöhon voi varmasti rakastua, aistia sen valo, tunnelmat ja tuoksut , kuulla yölaulajien haikeat sävelet. Kesäyönä on otollista myös rakastua. :)"

        Sinä sanoitkin asian, joka tuli mieleeni tästä ulkona yöpymisestä. Kerran oli sellaisella retkellä, jossa oli iso teltta ja siinä tulipesä ja porukka juovuksissa, joten otin kamani ja ison jätesäkin turvaksi ja menin metsään nukkumaan. Hitsi, että oli minusta sitten kuviakin otettu!D

        Nuoruudessa, silloin ammoisina-aikoina usein vietimme yön saaressa pelkällä kalliolla ja katsoimme auringon nousua, mutta aikuisiällä pistin herätyskellon soimaan, että varppina nousen sen taas katsomaan.

        Vaika olen vilkas karjalais luonne, niin hiljaisuutta rakastan ja nykyisin muistelen sitä talvea koirani ja eväiden kanssa Pääsiäisenä jäällä, kun mistään ei kuulunut mitään! Se oli jotenkin uskomaton kokemus pääkaupunkiseudun kiireisiin.

        Samoin tulee mieleeni sekin Juhannus, kun äskettäin menimme mökille sinne maalle ja se hiljaisuus, mutta se luonnon raikkaus, mikä siellä oli? En ollut huomannut, mitä saastetta vedän henkeeni kaupunki ympäristössä?


      • Joo, minuakin kiehtoo oleilu luonnossa, sen omia ääniä kuunnellen: milloin tuulen kuiskintaa kuusikossa, aaltojen sihinää niiden vetäytyessä takaisin kalliorannalta, ja lintusten viserrystä! Aina sään salliessa olen hakeutunut luonnon helmaan, en vain yksin uskalla mennä metsään, muuta kuin rantakahviloiden läheisyyteen. Iki kiitollinen olen terveydentilani sallivan tutustumisen Espoon pitkään rantareittiin.

        Tuo "Rakastu kesäyöhön" Nuuksiossa 17.6 saunoineen, yöpymisineen ja aamiainen Haltian ravintolassa houkuttaa minuakin.

        Juuri tulin tarkastus käynniltä Jorvista, ja seuraava käynti on kesän jälkeen vasta lokakuussa.

        Kyllä oli hyväntuulinen ja charmikas mieslääkäri, pitkä hoikka n 70 v.
        Flirttaili niin estottomasti kanssani, ohjaili kumartaen kuin ranskalainen herrasmies britsiä kohden , ja sanoi: ---- Pusero ja rintaliivit pois,..housut saat pitää,...tällä kertaa hah! (((😄))) peevelin mies!

        Hauskutteli nauraen vielä lähtiessäni: " olemmehan vielä kirjeenvaihdossa, ja tapaaminen sitten syys/lokakuussa,..

        voihan nenä 😂,.. kun labran tuloksia tarkoitti lähetettäväksi ens'viikolla.
        Mutta kaikenkaikkiaan upea kohtelu 🌷


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2171
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2012
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      387
      1663
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1631
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1082
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      905
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      889
    Aihe