Uskaltaako arvostella enää leffoja

MihinMaailmaMenossa

Uskaltaako sitä enää arvostella elokuvia täällä kun on alkanut kuulema maailmalla tulemaan ihmisille copyright valituksia elokuva arvosteluista?.

3

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arbitteri

      Ei elokuvan arvostelu sinänsä copyright oikeuksia loukkaa.

      Ehkä joku sellainen Youtube-kanava kuin Cinemasins on eri juttu kun käyttävät leikeltyjä otoksia elokuvista, mutta en oikein ymmärrä miten copyright vaikuttaisi muka oikeuteen kirjoittaa elokuvasta arvostelu.

    • KriittistäLukutaitoaHei

      Ei liity elokuvista kirjoittamiseen. Koskee fair use -käyttöä eli elokuva-arvosteluihin liitetyn kuvamateriaalin käyttöoikeuksia. Kärjistetyimmillään: käyt elokuvateatterissa katsomassa ensi-iltaelokuvan ja kuvaat siitä piraattiversion kännykkäkamerallasi, jonka materiaalin liität kokonaisuudessaan tai klippeinä elokuvasta kirjoittamaasi "arvosteluun." Teksti ok, ko. kuvamateriaalin käyttö ei.

    • BogBoomers

      Ehkä ei. Täällä näyttää olevan tuo kusipäinen tekoälysovellus nykyään tarkkaan vartioimassa pilkkujen paikkaa sun muuta arvosteluissa. On poistanut suoraan useita tekemiäni arvosteluja täältä.

      Sitä en ole vielä oikein selvittänyt miten se tekoäly(ttömyys) toimii. Ilmeisesti kuitenkin mitä raaempi alkuperäinen leffa sen todennäköisemmin se poistuu.

      Tekemäni Alien Covenant-arvostelun se jostain syystä salli. Ehkä kannattaisi perustaa oma blogi johon koota kaikki arvostelut ja sitten vain linkata tänne kusipäätekoälyn ihmeteltäväksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1509
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      67
      1295
    3. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      229
      1262
    4. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      204
      1256
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1070
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1029
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      969
    8. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      943
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      85
      873
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      818
    Aihe