Uskaltaako sitä enää arvostella elokuvia täällä kun on alkanut kuulema maailmalla tulemaan ihmisille copyright valituksia elokuva arvosteluista?.
Uskaltaako arvostella enää leffoja
MihinMaailmaMenossa
3252
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei elokuvan arvostelu sinänsä copyright oikeuksia loukkaa.
Ehkä joku sellainen Youtube-kanava kuin Cinemasins on eri juttu kun käyttävät leikeltyjä otoksia elokuvista, mutta en oikein ymmärrä miten copyright vaikuttaisi muka oikeuteen kirjoittaa elokuvasta arvostelu.
Ei liity elokuvista kirjoittamiseen. Koskee fair use -käyttöä eli elokuva-arvosteluihin liitetyn kuvamateriaalin käyttöoikeuksia. Kärjistetyimmillään: käyt elokuvateatterissa katsomassa ensi-iltaelokuvan ja kuvaat siitä piraattiversion kännykkäkamerallasi, jonka materiaalin liität kokonaisuudessaan tai klippeinä elokuvasta kirjoittamaasi "arvosteluun." Teksti ok, ko. kuvamateriaalin käyttö ei.
Ehkä ei. Täällä näyttää olevan tuo kusipäinen tekoälysovellus nykyään tarkkaan vartioimassa pilkkujen paikkaa sun muuta arvosteluissa. On poistanut suoraan useita tekemiäni arvosteluja täältä.
Sitä en ole vielä oikein selvittänyt miten se tekoäly(ttömyys) toimii. Ilmeisesti kuitenkin mitä raaempi alkuperäinen leffa sen todennäköisemmin se poistuu.
Tekemäni Alien Covenant-arvostelun se jostain syystä salli. Ehkä kannattaisi perustaa oma blogi johon koota kaikki arvostelut ja sitten vain linkata tänne kusipäätekoälyn ihmeteltäväksi.