Pätkä uutisesta.
Suomen Kuvalehti toimitti syksyllä 2016 PRH:lle Kittilää koskevaa aineistoa arvioitavaksi, ja PRH käynnisti alustavan selvitystyön aineiston perusteella.
SK:n uutisoinnin rohkaisemina muutamat Pyhäjärven kaupungin päättäjät ovat tehneet PRH:lle ilmoituksen kaupungin tilintarkastuksesta, josta vastaa myös BDO Audiator Oy – ja vastuullisena tilintarkastajana on toiminut Simo Paakkola.
Pyhäjärvellä seitsemää kuntapäättäjää ja yhtä viranhaltijaa vastaan on nostettu jo syytteet virka-aseman väärinkäyttämisestä.
Kaupunginjohtaja Tita Rinnevaaran virkasuhteen lainvastainen päättäminen on aiheuttanut Pyhäjärven kaupungille erittäin merkittävät korvausvastuut, mutta Paakkola katsoi vuoden 2016 tilintarkastuskertomuksessa, että Pyhäjärvelläkin on hoidettu hallintoa ”pääsääntöisesti lain mukaisesti”.
PATENTTI- ja rekisterihallituksen laillisuusvalvonnan johtava asiantuntija Pasi Horsmanheimo korostaa, että PRH ei voi tiedottaa eikä kertoa keskeneräisistä tutkinta-asioista sivullisille.
”Sen voin kertoa, että kyseiset BDO Audiator Oy:tä koskevat tutkinta-asiat ovat vireillä PRH:ssa. Tutkinta-asioissa selvitellään Kittilän ja Pyhäjärven kuntien tilintarkastusta. Tutkinta-asiaa voidaan tarvittaessa laajentaa myös kuntien tytäryritysten tilintarkastukseen”, Horsmanheimo selvittää.
https://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/kittilan-tilintarkastaja-keksi-ihan-uuden-lausuman-hallintoa-paasaantoisesti-hoidettu-lain-mukaisesti/?shared=974163-eeb0e912-4
Suomen Kuvalehti toimitti syksyllä 2016 PRH:lle Kittilää koskevaa aineistoa arvioitavaksi, ja PRH käynnisti alustavan selvitystyön aineiston perusteella.
SK:n uutisoinnin rohkaisemina muutamat Pyhäjärven kaupungin päättäjät ovat tehneet PRH:lle ilmoituksen kaupungin tilintarkastuksesta, josta vastaa myös BDO Audiator Oy – ja vastuullisena tilintarkastajana on toiminut Simo Paakkola.
Pyhäjärvellä seitsemää kuntapäättäjää ja yhtä viranhaltijaa vastaan on nostettu jo syytteet virka-aseman väärinkäyttämisestä.
Kaupunginjohtaja Tita Rinnevaaran virkasuhteen lainvastainen päättäminen on aiheuttanut Pyhäjärven kaupungille erittäin merkittävät korvausvastuut, mutta Paakkola katsoi vuoden 2016 tilintarkastuskertomuksessa, että Pyhäjärvelläkin on hoidettu hallintoa ”pääsääntöisesti lain mukaisesti”.
PATENTTI- ja rekisterihallituksen laillisuusvalvonnan johtava asiantuntija Pasi Horsmanheimo korostaa, että PRH ei voi tiedottaa eikä kertoa keskeneräisistä tutkinta-asioista sivullisille.
”Sen voin kertoa, että kyseiset BDO Audiator Oy:tä koskevat tutkinta-asiat ovat vireillä PRH:ssa. Tutkinta-asioissa selvitellään Kittilän ja Pyhäjärven kuntien tilintarkastusta. Tutkinta-asiaa voidaan tarvittaessa laajentaa myös kuntien tytäryritysten tilintarkastukseen”, Horsmanheimo selvittää.
https://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/kittilan-tilintarkastaja-keksi-ihan-uuden-lausuman-hallintoa-paasaantoisesti-hoidettu-lain-mukaisesti/?shared=974163-eeb0e912-4
Vastaukset 65
Vanhimmat
Jo minä ihmettelin makaako prootrollit koomassa vai krapulassa kun ko. lehtijuttua ei alkanut näkymään suoli 24lla? Ilmestyi kuitenkin jo eilen ko. artikkeli..
Onko make..vanilla muka lukutaitokin? Eipä uskoisi!
Et muistanut peukuttaa omaa viestiäsi PRO-TEDRAIKAS oleppa jatkossa tarkempi. Niin ja ota nappisi harhat puskee pintaan jo aamusta.
Saman olen pannut merkille.Make..van vastailee eri nimierkeillä japeukuttaa välittömästi kun hänestä mainitaan negatiivisessa mielessä.Hänen käyttämistään nimimerkeistä ON vain make..van rekisteröity koska hän pystyy peukuttamaan.Tee koe;kirjoita omaksi nimimerkiksi make..van,tulee vain ieto että se on käytössä.
Nytkin tuli muutamassa sekunnissa punainen peukun kuva make..van ON asialla!!!!Päivystää!!
Saako kysyä mistä sinulle on tullut tuollainen pakkomielle makevanista joka on samanlainen henkisesti häiriintynyt nuori elämästä syrjäytynyt nettirunkkari peräkamarinpoika kuin sinä itsekkin?
Itseäsikö tarkoitit kun kirjoitit että make..van on..........henkisesti sairas....-häiriintynyt......syrjään vetäytynyt.....nettirunkkari.....peräkamarin poika,ainakin kirjoituksestasi pääsee siihen käsitykseen!?!??En suinkaan ole ainoa joka on kyllästynyt sinun lapsenomaisiin kirjoituksiin Olet saanut aikalailla palautettakin!Ota opiksesi.Älä aina räkytä muiden kirjoituksia!
”Hallintoa on pääsääntöisesti hoidettu lain mukaisesti”
Samanlainen "innovaatioinen" järjenvastainen terminologinen sanahirviö eli aivopieru kuin mm =
-Puhun niin totta kuin osaan
- Muunneltua totuutta
- Ei peruta jätetään toteuttamatta
- Vaihtoehtoinen totuus.
Pyhäjärvi alkaa päästä jo suurempiin piireihin "pääsääntöisesti lakia noudattaen".
Joo. .ja hankkeen alullepanijoina samat jotka vähän aikaa sitten vaati lakienvastaista eroa kuntayhtymästä minkä esti samat joita vastaan lakien vastaisen ehdotuksen laatijat ammatikseen käräjöivät.
Niinpä niin, "kun muuta mahdollisuutta ei ollut, mentiin pääsääntöisesti lakia noudattaen".
Että+kehtaattekin+vehkeillä.+Mitä+tämä+on?+Kaupungissamme+on+ollut+viraton+johtaja,+tilit+olleet+tytäryhtiössä+tarkastamatta+useat+vuodet,+Laittomasti+toimien+estetään+kaupunginjohtajan+paluu+virkaansa,+maksetaan+veroeuroillamme+ulos,+maksetaan+käräjöintiä,+lakipalveluita,+entäs+miten+selvitellään+laittomat+päätökset+virattoman+johtajan+esittelyt+ja+vielä+sokerina+pohjalla+Selänteen+lääkäripalvelujen+kalleus,+sekä+en+malta+olla+puuttumatta+Selänne+eroon.+Tainnee+olla+puppua,+että+ei+ollut+ero+mahdollista.+Väkiluku+ei+ole+täyttänyt+Kärsämäen+eron+jälkeen+ehtoja+ja+on+ollut+syömähampaana+61+%+osuudella+koko+ajan.+Kallis+balanssi,+tainnee+olla+vain+maakunta+asian+takia+ja+soten+syntymisen+tarkkailun+takia+yhtäköyttäyhdistyksenä.
Hienoa+että+asiat+alkaa+aueta.+me+kuntalaiset+vaadimme+jo+tietoa+asioista.
Soten+synnyttäminen+uusiin+puihin+on+kallis+reitti,+asia+ois+hoidettu+yksinkertaisesti+edullisimmin+ja+uskottavimmin+siten+että+valtiovalta+olisi+ottanut+vastuun+erikoissairaanhoidon+kustannuksista.+ei+muuta+ja+asia+olisi+kondiksessa.+Maakuntahallinto+toteutuneeko,+ei+kuitenkaan+niin+suurta+menetystä+että+kannattais+kenenkään+itkeä+asian+puolesta.
Montako työntekijää aijot palkata ja kasvattaa Pyhäjärven verotuloja?
Vihdoinkintuta kirjoitti täyttä asiaa.
Verovaroja käytetään uskomattomasti omien etujen tavoitteluun eikä siihen näy loppua tulevan.
Toivottavasti syksy tuo hyviä uutisia.
Nyt+puhutaan+kaupungin+veroeurojen+käytöstä,+ja+tilintarkastuksesta.+Ei+yksityisten+työllistämisestä.+Joten+elä+sotke+asioita+vaan+opi+ymmärtämään+mihin+yhteiset+veroeuromme+hupenevat+ja+saako++tilintarkastaja+jatkossakin+todeta+,+että+pääsääntöisesti+on+noudatettu+lakia+jne.+Kyllä+meillä+kuntalaisilla+on+oikeus+vaatia+100+%+lain+kunnioittamista+ja+noudattamista.+Ja+valtuutettujemme+asiallista+ja+lain+mukaista+toimintaa+joka+koskee+kaikkia+luottamushenkilöitä,+eikä+vaan+heilata+vähän++sinne+päin+ja+tehdä+järettömiä+päätöksiä+hyvä+veli+sopimuksin.
Oli ne tosiaan aikoja kun kymmeniä hallinnon päätöksiä oikaistiin hallinto-oikeudessa. Kaikki valitukset meni silloin läpi! Huh huh! Sanotaan näin että, 180 astetta on saunassa liikaa, mutta Pyhäjärven kaupungille "elintärkeitä" muutoksia hallinnon hoitamisessa!
Tilanne tänään. Pyhäjärven päätökset ovat olleet pääsääntöisesti oikeita ja laillisia. Ja valittajien valitukset ovat tulleet pääsääntöisesti hylätyiksi, siis lain vastaisia.
Ei valitukset ole lainvastaisia jos ne hylätään (kalliita tosin meille veronmaksajille)! Nykyhallinnon päätökset on sen sijaan olleet laillisia kun valitukset on hylätty!
Mitä järkeä on valittaa, kun se tulee kalliiksi kaikille niin veronmaksajille mutta myös valittajita peritään rahaa. Jonnekin ne rahat virtaa. Ei ainakaan pyhäjärvisten taskuihin. Jossakin pääsääntöinen tasku kuitenkin on. Valittaminen kannattaa lopettaa.
Vaikka valitus ei tuota tulosta, niin syyttäjä saa lisää paukkuja..
Tussarin paukut sen kun tussahtaa.
Joko lentokenttäyhtiön tilintarkastus on suoritettu?
Suomen Kuvalehden kirjoituksessa Patentti ja rekisterihallituksesta ilmoitettiin, että myös kuntien tytäryhtiöt voivat joutua tarkastuksen kohteiksi.
Pyhäjärvellähän on sekä Lentokenttäyhtiö että vesi ja viemäri tytäryhtiö, jotka joutaisivat tarkastuksen kohteiksi ja sitä kautta myös Mustaparran alueen liittymät johtavalle viranhaltijalle ja hänen suvulleen.
Tytäryhtiön tarkoitus ei ole pimittää kuntalaisilta verovaroin rahoitettujen toimenpiteiden toteutusta.
Ennen yhtiöittämistä kaikki oli avointa mutta nyt voidaan salailla sen kun keretään.
Hyshys.
Joko kirjanpito on saatu muovikassista kansioihin? Vai onko kassikin vielä hukassa?
Meinaa pojat istua yhteensyssyyn 4-vuotiskauden.
Virkarikokseen syyllistynyt pitäisi pidättää toimesta.
Onko joku syyllistynyt?
ainakin syyttäjä on lehtitietojen mukaan lähettänyt asian käräjäoikeuden tutkittavaksi.
Syyttäjä ei ole tehnyt "syyttämättäjättämispäätöstä"
Eli ei ole tuomiota joten kukaan ei ole syyllistynyt virkarikokseen!
Ketään ei voi täällä syyttää rikoksista, joita hän ei ole tehnyt ja saanut niistä tuomioita. Joka sellaiseen syyllistyy, tekee itse rikoksen.
Kuntalaki 85 §:
"Virheellinen menettely luottamustoimessa
Luottamushenkilö hoitaa tointaan virkavastuulla ja häneen sovelletaan rikoslain (39/1889) virkarikoksia koskevia säännöksiä.
Jos luottamushenkilön voidaan todennäköisin perustein epäillä syyllistyneen toimessaan virkarikokseen tai muuten menetelleen siinä velvollisuuksiensa vastaisesti, kunnanhallituksen on vaadittava asianomaiselta selitys sekä tarvittaessa ilmoitettava asiasta valtuustolle. Asiasta on viipymättä tehtävä rikosilmoitus, jos kysymyksessä on ilmeinen virkarikos.
Valtuusto voi tutkimuksen tai oikeudenkäynnin ajaksi pidättää luottamushenkilön toimestaan. Ennen valtuuston kokousta voi pidättämisestä väliaikaisesti päättää valtuuston puheenjohtaja. Pidättämispäätös voidaan panna täytäntöön heti."
Kuka on valtuuston puheenjohtaja ja onko hän myös tutkimuksen alainen?
Lapsellisia "vihjauksia"! Valtuusto tosiaan "voi" pidättää luottamusmiehen toimestaan, mutta kun se voi myös jättää pidättämättä! Tässä tapauksessa ei ole YHTÄÄN syytä miksi pitäisi pidättää!! Epäilykset kohdistuu tapahtumiin mitä ei KOSKAAN enää tule eteen Pyhäjärvellä, EI KOSKAAN! Ja vaikka tuomioitakin tulisi (maks. sakkoja) niin silti ne ei vaikuta seuraavan valtuustokauden edustuskelpoisuuteen!
Etiäpäin kirjoittaa todellista asiaa. Ensin on tutkittava ja sitten vasta ruvetaan hutkimaan. Kenestäkään ei voi tehdä rikollista. Tuomiot antaa oikeuslaitos sen jälkeen, kun on saanut valmiiksi omat selvittelynsä ja tutkinut asiat. Jos tuomioita tulee, niiden laadulla on suuri merkitys esteellisyyksiä ajateltaessa. Jokohan on tullut aika lopettaa ihmisten syyttäminen ja leimaaminen rikollisiksi ilman aihetta.
Tai muuten menetelleen siinä velvollisuuksiensa vastaisesti, kunnanhallituksen on vaadittava asianomaiselta selitys sekä tarvittaessa ilmoitettava asiasta valtuustolle. Onko ilmoitus jo tullut?
"...voidaan todennäköisin perustein epäillä syyllistyneen...". Epäily riittää siihen, että tutkimuksen ja oikeudenkäynnin ajaksi voidaan "luottamushenkilö pidättää toimestaan"?
85 § (29.12.2016/1484)
Virheellinen menettely luottamustoimessa
Luottamushenkilö hoitaa tointaan virkavastuulla, ja häneen sovelletaan rikoslain (39/1889) virkarikoksia koskevia säännöksiä.
Jos on syytä epäillä, että luottamushenkilö on toimessaan syyllistynyt virkarikokseen tai muuten menetellyt siinä velvollisuuksiensa vastaisesti, kunnanhallituksen on vaadittava asianomaiselta selitys sekä tarvittaessa ilmoitettava asiasta valtuustolle. Asiasta on viipymättä tehtävä rikosilmoitus, jos kysymyksessä on ilmeinen virkarikos.
Valtuusto voi tutkimuksen tai oikeudenkäynnin ajaksi pidättää luottamushenkilön toimestaan, jollei hän ole itse ilmoittanut vetäytyvänsä luottamustoimesta. Ennen valtuuston kokousta voi pidättämisestä väliaikaisesti päättää valtuuston puheenjohtaja. Pidättämispäätös voidaan panna täytäntöön heti.
Valtuuston on luottamushenkilön toimessaan tekemäksi epäiltyä virkarikosta koskevan esitutkinnan tai oikeudenkäynnin ajaksi pidätettävä luottamushenkilö toimestaan, jos se on kunnan päätöksenteon uskottavuuden ja luotettavuuden turvaamiseksi välttämätöntä ottaen huomioon epäillyn rikoksen vakavuus, mahdollinen toistuvuus ja muut seikat. Pidättämispäätös voidaan panna täytäntöön heti.
Kunnan viranomaisen valmistellessa 3 tai 4 momentin mukaista päätöstä sillä on oikeus saada esitutkintalain (805/2011) 3 luvun 6 §:ssä tarkoitettu ilmoitus esitutkinnan aloittamisesta luottamushenkilön tekemäksi epäillystä virkarikoksesta.
86 §
Rikollinen menettely luottamustoimen ulkopuolella
Jos luottamushenkilö on asetettu syytteeseen rikoksesta, jonka laatu tai tekotapa osoittaa, ettei hän voi toimia luottamustehtävässään sen edellyttämällä tavalla, valtuusto voi oikeudenkäynnin ajaksi pidättää hänet toimestaan. Pidättämispäätös voidaan panna täytäntöön heti.
Jos luottamushenkilö vaalin toimittamisen jälkeen on lainvoimaisella tuomiolla tuomittu vankeuteen vähintään kuudeksi kuukaudeksi, valtuusto voi erottaa hänet luottamustoimestaan. Päätös pannaan täytäntöön heti.
KETÄÄN EI OLE TUOMITTU . Meillä on nyt uusi valtuusto, jolle kansa on antanut tukensa. Nyt eletään tätä päivää. Harhaan johtavalle kirjoittelulle on vihdoinkin pantava piste.
On tämä merkillistä. Kaupungin luottamushenkilöjohtoon (korkeimpaan) ollaan nimittämässä henkilöä.
Kun valtuusto valitsee puheenjohtajaansa sen tulee huomioida edellä tänne siirretty
Kuntalain 85 ja 86 §;t. Mikäli toisin tehdään, mihinkäs valtuutettu syyllistyy? Sama koskee myös hallituksen puheenjohtajan valintaa, kuten hallituksen jäsenten valintaa.
Uudistunutta valtuustoa viedään tukiäänestyksellä "törkysavottaan pimennetyin lyhdyin ja tahallisesti" samoilla vahvoilla esityksillä, kuten tekivät vuoden 2013 helmikuussa, syyllistymiskytkökset ovat olemassa.
Tietenkin virkarikosvastuut niistä saamatta /ottamatta eli kysymys-on suuren luokan kysymys -avoinna noviisit äänestävät "ken on joukossa ovelin"--liittäen itsensä tutkinnan seuraavaan vaiheeseen.
Näin 2/2013 vetäisivät ssilloiset uudet valtuutetut kelkalla käräjöintejä kohti, kannattaisiko varoa nyt erehtymästä varmoina syyttömyyttään vakuuttelijoita?
Valinnat tulevat eteen, äänestykset tutkitaan ja hutkitaan myös, koska ne liittyvät kiistattomasti mitä ilmeisemmin ykköspaikoille tuleviin päävalittuihin ja synkän paljon puhuttuun tutkintavyyhteen.
Nyt tulikin sitten "riitaan.tarvittiin.27" täyttä asiaa. Kannattaa uusi valtuusto todella olla tarkkana.
Kuka nyt puuttuu kuvasta?
narsismiin kuuluu syyttää toisia omista virheistä. narsisti haalii ympärilleen hovin, joka sokeasti tukee pelon kautta johtajaansa. mitä muuta kuin narsistin vouhkaamista pyhäjärvellä ollut? yksi helvetin suurella egolla oleva ihminen pyörittää hovinsa kanssa palettia ja kansa maksaa. jos yrität kritisoida tai epäillä, niin hulluksi tuomitaan. ja kitkutellaan ja jarrutetaan kaikkea tutkimista niin, että asiat vanhenee. ja syytetään kritisoijia että eipä sekään valitus tuottanut tulosta - miten se tuottaa tulosta kun kirjoitellaan satuja virallisiin lausuntoihin? kun kupla puhkeaa, niin jospa asiat alkaa selkeytymään. ja kokoajan kansa maksaa ja maksaa. mitä pikemmin asiat selvitetään, niin sitä pienemmillä vaurioilla selvitään. lopettakaa nyt helvetissä se vehkeily ja kantakaa vastuu - se vastuu mikä teille kuuluu! ai niin - eihän narsisti näe omassa toiminnassaan mitään väärää - pitää jopa narsismiutta oikeana ja hienona piirteenä itsessään......... voihan.......
Rauhotu Irja! Kaikki menee lain mukaan!!
Olet väärässä. Proolaiset eivät pyöritä asioita. he itkevät, valittavat ja sekoittavat.
Rauhoittukaa kesänviettoon, kerätkää mietiskellen syyskäräjille voimia ja viisautta. Ainakin teidän, joiden tehtävänä oli nyt tasoittaa tie valtataivaaseen kultaisilla vakuutteluilla eli toistaiseksi voimissaan vielä olevien "tientasoittajien" pitää tosissaan etsiä tehokkaampia välineitä syksyyn mennessä; PR, KS, JT, AK, LL, LS, PL, ER, TP, TR jne!
Onhan heitä monia muitakin, mutta tuossa muutama taitava seli-seli-selittäjä, joiden mitään kaihtamaton taitavuus on uponnut äänestäjiin, kuin lämmin veitsi voipalleroon.
On syytä muistaa, että KETÄÄN ei ole tuomittu. Uudessa valtuustossa istuvat ne henkilöt, joihin äänestäjät ovat luottaneet ja antaneet äänensä. Sitä luottamusta ei kukaan, ei edess 24 :n "tuomarit" voi ottaa heiltä pois. Vasta tiomioiden jälkeen voidaan ryhtyä toimenpiteisiin, jos aihetta on. Kukaan ei tiedä tuomioiden laatua. koska ketään ei ole tuomittu. Jos muuta väittää valehtelee ja johtaa harhaan. Mahdollisten tuomioiden laatu määrää kaiken jatkotoimen. Ne voivat olla myös VAPAUTTAVIA, kuten usein tapahtuukin.
On parasta toimia lain mukaan. Jos ruvetaan tekemään esteellisiä omilla päätöksillä, siinä vasta rikos syntyykin.
Ettäköön työ lopeta kaekenkarvasta neovomista. Valtuusto ossoo tehä valihtemiset oekeen laen mukkaan. Jos lähtis itältä ottamaan neovvot, linnaan joutus ja neovon antajat naoras ja näättäs teille pitkee nennee. Kuhan muistatta, että tuomijoeta ei ou.
Odotellaan kaikessa rauhassa.
Mistähän ihmeen tuomioista täällä höpötetään! Jos nuo 8 virkarikossyytteessä olevaa tai osa heistä saa "tuomion", on se maksimissaankin VAIN sakko (todennäköisesti pienempi kuin Proolaisten valituksista määrätyt korvaukset)! Siis sakko siitä että noudattaa Pyhäjärvisten tahtoa kaupunginjohtaja-asiassa! Ei hirveästi lotkauta hallinnon hoitamista! Vaikka syyte olisi (ja saisivat tuomion) törkeästä virka-aseman käytöstä, niin siltikään sillä ei olisi mitään vaikutusta luottamustoimen hoitamiseen seuraavalla (=nykyisellä) valtuustokaudella!!!!
Just. noin. Sen kertovat jo kuntavaalien tuloksetkin. Asiat on olleet selvill'ä äänestäjillä. Täällä sivulliset yrittää sotkea, minkä ennättäät.
hävytöntä toimintaa, en muuta sano. miten ilkeättekin? tarkoitusperäisesti valehdellen, syyttäen aina toisia omista virheistään. pitää kyllä olla hävytön, kun noin häikäilemättömästi käytetään hyväksi yhteisiä varoja omien tarkoitusperien eteenpäinviemiseen.
jospa laki löytyisi näillekkin hyväkkaille!
Kansan syvien rivien äänet on annettu vaaleissa. Niissä valittu valtuusto aloittaa työnsä kesäkuussa. Toivotaan tavanomaista ja hyvää hallintotapaa päätöksiä tehtäessä.
Tiällä näättää vellovan vualien jäläki maeningit.
Ennustus, katsottu likakaivosta. Kohtalokas virhe oli monella mennä valkeaan valhelankaan, paskakaivon pinnalla pyöri valkea vaahtokierre ja muuan kökäle siellä ponnahteli pinnan alle.
Semmoiset on ennustusmerkit, että valitus-ja käräjäkierre ei lopu vankasta syystä,siitä että äänestäjät viis välittivät muusta vaaleissa kuin korvasyyhyn potaskasta, ja nyt vaahtomyllerys jatkuu Pyhäjärven verovaroilla muutaman pinnalla pidetyn pökäleen takia.
Suurin virhe oli virkavapaus poislähtevälle. Siinä likakaivoa riittää.
Virhe oli virkaanpaluun estäminen ilman valtuuksia. Ja toisekseen mikäs vika palkattomassa virkavapaudessa oli??
Väitätkö "Verojamakseleva" että mikäli nyt tulisi samanlainen tilanne kuin vuonna 2012, niin "muitta mutkitta" myönnettäis eronneelle kaupunginjohtajalle "palkaton virkavapaus" ja johtajasopimus jäisi voimaan? Luulisi vihoviimeisenkin jo ymmärtävän kuinka tyhmä päätös oli muuttaa ero virkavapaudeksi!!!!
Enhän minä niin väitäkään. Ihan vain totesin, että oli virhe estää paluu virkaa hoitamaan virkavapaalta. Palkaton virkavapaahan oli molemmin puolin yhteisymmärryksessä sovittu ja laillinen. Jos em. episodi olisi jäänyt tapahtumatta ja olisi ollut selkeä tuki kaupunginjohtajalle, niin vahvasti oletan, ettei kaupungin talous ei olisi nyt miinusmerkkinen. "kuinkas.kävikään" kyselee "jostakin syystä" asian vierestä.
Voi että kun soinismi on vahvaa pyhäsalamen p.o.ssa sen isoissa pojissa, valtaa pitää olla, että saapi edustaa itseään, todella monella tapaa fiksumpien seurassa.
Veikko Tikkanenko hakenut Kuhmon kunnanjohtajan virkaa. Olis kiva nähdä kaikkien hakijoiden nimet.
Joo, ei ne ota Kuhmoon, ei ei. Liekö höperyydessään hakenut?