Käyttäjätilin luominen

33o3o3o3po3p3p3

Eipä olekkaan niin yksinkertaista kuin että mene ohjauspaneelin ja luo uusi tili.
Windows 7 tuo oli ihan selkeetä miten se tehdään. Tilin suojaus, perhe, lisää käyttäjä ja mitä tuolla nyt olikaan, kysyy jotain sähköpostia tjsp..?? ei missään saa luotua uutta tiliä, pitää olla siis pääkäyttäjä koneella.

No KAIPPA tuo nyt selviää mutta kuitenkin..

6

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opiosanktio1

      Jos haluaa luoda uuden käyttäjätilin pitää olla kirjautuneena Microsoft-käyttäjätilillä (ei paikallisella tilillä) sisään. Lisää uusi perheenjäsen ja luo hänelle oma sähköposti. Muuten tiliä ei voi luoda.
      Jälkeenpäin kirjautumisen voi muuttaa tapahtuvaksi paikallisella tilillä ellei halua käyttää Microsoft tiliä kirjautumiseen. Noidattamalla esiin tulevia ohjeita asia pitäisi onnnistua.

    • apinaetgorilla
      • kuten_aina_aiemminkin

        Käynnistys -> Windowsin valvontatyökalut -> tietokoneen hallinta -> paikalliset käyttäjät ja ryhmät

        Käyttäjien ja ryhmien tekeminen ja hallinta on pysynyt täsmälleen samanlaisena jo NT4:sta lähtien. Win10:ssä ei ole mitään pieniäkään muutoksia verrattuna mihin tahansa aiempaan windows-versioon.


    • monimutkainen_windows

      Windows on kovin monimutkainen.

      • Anonyymi

        paskahan w10 on!


    • Anonyymi

      """Windows on kovin monimutkainen."""

      Se on kuin vanha teatteri: esiintyjät on takahuoneessa, monen verhon takana.

      Vanhat systeemit näyttävät olevan kätkettynä uuden verholiittymän taakse. Sieltä ne putkahtelvat esiin, jos onnistut oikea nappulaa painamaa. Jos et, olet vaikeuksissa.
      Ja vakoilu, se on pääasia. Puheet huaweista on silkkaa harhautusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      2127
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      2042
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      13
      1561
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      62
      1372
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      50
      1339
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      855
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      90
      727
    8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      717
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      33
      688
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      40
      653
    Aihe