Mulla on läjä videoita ja jokaisesta niistä thumbnail sheet. Nyt olisi tarvetta ohjelmalle, joka halutessa poistaa sekä videon että kyseisen videon thumbnail sheetin. Kenelläkään tiedossa moista ohjelmaa? Windows tai Linux.
ohjelma hakusessa
määenooropotti
6122
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Valitset tiedostot ja poistat ne, eikö se muka riitä?
varmaan riittäis jolleen haluaisi säilyttää jotain videoita. Sehän tässä olikin ideana ellei muuten valjennut.
Jos nimetty samalla tavalla niin etsintäohjelmalla voi hakea kuvat ja videot yhtäaikaa ja poistaa sitten, päiväyksen mukaan voi myös etsiä. Hankalaahan niitä kuvia on käyttääkin jos aivan eri nimet. Tai sitten poistaa kaikki kuvat ja tekee säilytettäville videoille uudet kuvat.
ei tuo etsintäohjelma ole mikään ratkaisu. Kuvilla ja videoilla on erona vain pääte. Muuten samat nimet. Eilen perkasin n. 600 video/kuvatiedostoa ja niistä 66 videota halusin säilyttää edelleen. Video-tiedostoja on vielä paljon jäljellä, joten kysymäni kaltainen ohjelma olisi tervetullut apu.
Jos ovat etsintäikkunassa yhtä aikaa ja katsoo sen kautta niin helppo poistaa samaan aikaan. Tietysti voi halutessaan pistää kaikki samaan kansioon aakkosjärjestykseen ja lopuksi poistaa parittomat kuvat tai etsiä tuplienhakuohjelmalla ja poistaa sieltä parittomat.
Onko videot ja kuvat samassa kansiossa? On helppo tehdä vaikka for looppi jossa käydään videot läpi ja jos vastaavaa kuvaa ei löydy niin poistetaan se. Näin riittäisi vain kuvien poisto. locate löytää nopeasti tietostoja. Loopin voi tehdä myös mediasoittimelle esim mplayerille. Katselet vähänaikaa ja sitten kysytään poistetaanko vai säilytetään. Joku tuollainen löytyy varmaan googlella,