Kokoomukselle potkut persuuksille

Kokoomus ja sen vapaavuoriko ne päättävät hallituksesta, sen kokoonpanosta ja toimikauden pituudesta. Jo on suuret luulot luupäillä, sano.

Jos kokoomukselle ei kelpaa itsenäinen perussuomalaisten puolue, jonka puheenjohtaja on fiksu ja karsimaattinen, eikä niele orpon tuputtamia "kokoomuksen arvoja", niin sopii lähteä lätkimään.

Tilalle voi ottaa muita ja on mistä valita.

Kokoomus voi mennä rauhassa sopimaan linjaristiriitojaan oppositioon. Sieltä on hyvä räksyttää.

Se on warmaa, että Sipilä ei hajoita hallitusta, sano.
9127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Viimekädessä näistä päättää eduskunta jonka luottamusta hallitus nauttii.

Äänestä
  • Ei eduskunta sitä päätä, jos joku puolue päättää lähteä hallituksesta.

    Äänestä

  • sieltäkukaanedeslähde kirjoitti:

    Ei eduskunta sitä päätä, jos joku puolue päättää lähteä hallituksesta.

    Ei mutta hallituksen luottamuksesta se päättää. Sitä ei tee keskustan puoluetoimisto.

    Äänestä

  • OikeistoSosDem kirjoitti:

    Ei mutta hallituksen luottamuksesta se päättää. Sitä ei tee keskustan puoluetoimisto.

    Tuskin tähän nettilässytykseen mitään kepun puoluetoimistoa kannattaa sekoittaa.

    Ja kieltämättä tarkkaan avausta luettuani huomaan avaajan olevan oikeilla jäljillä. Tosin minun piti ensin käydä hieman lukemassa kokkareiden kommentteja ennen kuin osasin yhdistää asioita. Hieman tunnekuohun vallassa näyttää avaus kenties tehdyn, mutta sellaiseenhan saattaa sortua jopa pääministerimmekin. Ja polvihousupoika Alexhan sortui jopa valehteluun hallintarekisterilakiin liittyen. Mitäs Stubbille nykyisin muuten kuuluu, kun ei ole miehestä juuri mitään kuulunut? Ja persujen kuulumisethan tiedetään, niistä ei tarvitse edes kysellä. Heikoissa kantimissa on kannatuslukemat.
    Ja sinä kerrot omat kuulumisesi kyselemättäkin jostain syystä. Mitä juttua milloinkin. Uskoo kuka uskoo.

    Äänestä

"Kokoomus voi mennä rauhassa sopimaan linjaristiriitojaan oppositioon. Sieltä on hyvä räksyttää."

Soinilta voi kysyä neuvoja, jos ei "Zyclon Bee" kumppaneineen tarpeeksi osaa räksyttää. Soinilla on kokemusta populistisesta räkyttämisestä. Siihen jotkut jopa uskoivat ja tuli tilipäivä, tuli jytky.
Mutta sitten alkoi takkuamaan, kun olisi pitänyt tehdä muutakin kuin räksyttää. Edes VVM:n salkkua ei Soini uskaltanut ottaa, vaikka se poliittisen käytännön mukaan juuri hänelle olisi kuulunut. Sitä saa mitä tilaa ja uuteen persunousuun menee aikaa, vaikka kansalaisten poliittinen muisti toki onkin lyhyt.

Tässä poliittisen historian siipien havinaa.
https://yle.fi/uutiset/3-8437224

Äänestä
  • uudet vaalit,,,pelottaaa isoja poikia.Persut voittavat,satavarmasti.!!!!
    vaikka yle valhemedia kaikkensa mustamaalaa persuja.

    Äänestä


Kokoomus ei tietenkään yksi voi sanella asioita, mutta raaka totuus on kumminkin se, että ainoa koalitio, jossa Halla-ahon johtama PS olisi hallituksessa, on tämä nykyinen pohja. Jos se kaatuu, niin ainakin PS joutuu oppositioon, josta se ei kovin helposti hallitukseen tule nousemaan. Kokoomuksen tilanne on suhteessa tätä parempi olematta kuitenkaan hyvä: SoTe kun olisi saatava viedyksi maaliin. Sehän ei onnistu muulla kuin tällä nykyisellä pohjalla.

Se, että halla-aholainen PS voisi toimia hallituspelin vaakamestarina ja heittää Kokoomuksen ulos jääden itse hallitukseen, ei ole realistiselle pohjalle rakentuva. Halla-aholaisten kanssa ei noin yleisesti ottaen haluta tehdä yhteistyötä. Sama tilannehan on Ruotsissa Ruotsidemokrattien osalta. Eli kun Halla-aho puhuu siitä, että Kokoomus on maalamassa itsensä nurkkaan, niin suhteessa paremmin tuo ilmaus sopi PS:n jo päättyneelle puoluekokoukselle. Se valitsi eristäytymisen ja pitkäaikaisen opposition, kun toisinkin olisi voinut valita. Tietenkään ei ole hirveän todennäköistä, että tuo oppositioaika alkaisi aivan välittömästi, mutta seuraavien eduskuntavaalien jälkeen yhteistyöasemien karuus varmaan selviää PS:n kentälle.

Äänestä

Kokoomukselta on tullut erittäin naurettavia ulostuloja koskien Halla-ahon valintaa. Kokkeliväen mukaan he eivät voi olla samassa hallituksessa persujen kanssa, jos Halla-aho toimii puheenjohtajana :D

Voi vittu sitä tekopyhien ja kukkahattujen määrää, joka nyt on kokoomuksessa! Taitavat pitää itseään vähintäänkin pyhimyksinä, vaikka nykyisestä ja ex-kokkeliväestä löytyy pahoinpitelijä, rattijuoppo, näpistelijä, asiakirjaväärentäjä ja ties mitä.

Kokoomuksella ja keskustalla on nyt hyvä hetki suksia vittuun koko eduskunnasta. Heillä ei ole osaamista ja niin ollen ei myöskään mitään annettavaa. Halla-ahon sanoin: "Vanhoilla puolueilla ei ole halua ja kykyä käsitellä nykyajan ongelmia". Voiko sitä tuon paremmin ja osuvammin sanoa!?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SuomeniMaa kirjoitti:

Kokoomus ja sen vapaavuoriko ne päättävät hallituksesta, sen kokoonpanosta ja toimikauden pituudesta. Jo on suuret luulot luupäillä, sano.

Jos kokoomukselle ei kelpaa itsenäinen perussuomalaisten puolue, jonka puheenjohtaja on fiksu ja karsimaattinen, eikä niele orpon tuputtamia "kokoomuksen arvoja", niin sopii lähteä lätkimään.

Tilalle voi ottaa muita ja on mistä valita.

Kokoomus voi mennä rauhassa sopimaan linjaristiriitojaan oppositioon. Sieltä on hyvä räksyttää.

Se on warmaa, että Sipilä ei hajoita hallitusta, sano.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu