Sanokaa, että jollain muullakin on tällainen 15-v. teini kotona. En kestääääää!
- ajatuksiin ei mahdu kuin mopo
- ja puhelin
- ei muista välttämättä syödä, vaikka kasvuvaihe menossa
- nukahtaa valot päällä, ei aina vaihda yöasuakaan, tuskin pesee hampaitakaan
- enimmäkseen pahalla tuulella
- yleisin vastaus on "En tiedä."
- ei auta/ tee kotitöitä, jos tekee, niin vain äärimmäisen pakon ajamana
- inhoaa perheenjäsenten kanssa ruokailua, ei siedä syömisääniä
- inhoaa äitinsä ilmeitä, eleitä, ääniä, näyttää ahdistuksensa selvästi
- jättää tavarat lojumaan
- käyttää tiettyjä, samoja vaatteita
- paksuja huppareita helteellä, ei missään tapauksessa shortseja
- ärsyyntyy äidin jatkuvasta komentamisesta
Ja listaa voisi jatkaa loputtomiin.
Miten tuota jaksaa aikuiseksi saakka katsella?
Taantunut teinipoika
3
340
Vastaukset
- kfkfkk
oh shit tunnistin itseni
- Etooainoa
No ihan luin että oonko mää tämmöstä johonki kirjoittanut kun en itse muista. Eli juuri näin on eletty pari vuotta eikä muutosta vielä kuulu eikä näy.
Ei hän minusta kuulosta mitenkään erityisen taantuneelta, vaan pelkästään murrosikäiseltä. Monet murkkuikäiset teinipojat ovat mieleltään vielä melkein täysin lapsia.
Toivottavasti pojalla on elämässään myös muita aikuisia, kuin äiti. Tämä ei todellakaan ole mikään loukkaus, mutta on kiistämätön fakta, että monen tuossa iässä olevan teinimurkun mielestä omat vanhemmat ovat maailman tyhmimpiä ihmisiä ja heidän sanomansa asiat ärsyttävät kaikkein eniten - olipa puhe miten asiaa tahansa.
Herkkyys tietyille äänille voi tietysti viitata myös johonkin "kirjaindiagnoosiin", mutta voi tietysti olla myös pelkästä murkkuiän ärtymyksestä johtuvaa.
Teinin kanssa eläminen voi olla henkisesti hyvin haastavaa, mutta jos sitä ihmistainta ei vanhemmat kasvata, niin tuskin häntä kasvattaa kukaan muukaan. Sinun ei tarvitse yrittää olla lapsesi kaveri ja joskus esimerkiksi talouden sääntöjen noudattamiseen "ohjaaminen" saattaa vaatia aika brutaaleja toimenpiteitä.
Olet juuri itse kertonut, millä poikaasi voi pyrkiä vaikuttamaan: puhelin ja mopoilu. Voit ihan hyvin kertoa pojalle, että bensa, mopon osat ja puhelimen nettiliittymä eivät ole mitään teinin perusoikeuksia ja ne on ansaittava esimerkiksi kotitöitä tekemällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt631247- 1071203
Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa146906Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv64873- 75848
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel109712- 58711
Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto103672- 43606
- 78601