Sattumaa vai ei?

tinkaus

Onko olemassa sattumia? Onko niin, että tietyt ihmiset ilmestyvät elämään hyvästä syystä ja tiettyyn aikaan? Liittyykö karma jotenkin asiaan?

4

319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Guidance

      Voi olla myös johdatustakin.

    • Brina

      Ei ole olemassa mitään koskaan sattumalta! Kaikella on syynsä, mutta jokainen voi vaikuttaa seurauksiin oman tietoisuutensa tason sallimissa rajoissa. Vedämme puoleemme juuri sellaisia ihmissuhteita, tapahtumia ja kokemuksia joita juuri tässä hetkessä tarvitsemme, eli jotka ovat tärkeitä tietoisuutemme kasvun suhteen (karmamme aina oikeudellisessa ohjauksessa).

      • Karmanpyörre

        Mikä on syynä jos pieni lapsi kuolee syöpään tai onnettomuudessa? Mikä karma tapauksessa?


    • Miten oikein on tuon karman lain kanssa asia? Itse olen käsittänyt, että se olisi vasta tulevaisuudessa käyttöön otettava lainalaisuus. Lueskelin Sri Isopanisadin toisen luvun loppupuolta ja siinä mainitaan: Karma, Akarma, Visakarma. Ja kun niitä kuvaillaan tuli mieleeni aivan kristinuskon kolme sitovaa tai päästävää voimaa: Evankeliumi itsessään, Johanneksen Jumalan poika eli lähes ahimsa oppi, Pietarin lankeemukseen taipuvainen persoona.

      Voin olla täysin väärässä, mutta sain sellaisen mielikuvan , että tulevaisuudessa evankeliumi muodostaa karman lain perustan.

      Itse olen vastaan tuota seikkaa sillä pidän enemmän juutalaisten toorasta ja jopa Simeonin heimon usein tuomista Sananlaskuista, joista jotkut ovat lain kaltaisia. En lainkaan pidä Johanneksen Ilmestyskirjan loppuun merkitystä kirouksesta: Joka muuttaa tämän ennustusten kirjan sanoja........ jne. On hyvin vastenmielistä jos evankeliumi on Karman lain perusta.

      Itse sain syövän nenään kun yritin matkia tooran lakia: sitokaa käteenne ja pankaa otsallenne merkki. Laitoin langan silmälaseihin, joka hankas nenään syövän. Galatalaiskirje kiroaa Mooseksen lain noudattajat.

      Onnettomuksiini syynä on ollut vauhdin hurma ja kilpailu muiden lasten kanssa sekä piittaamattomuus liikennesäännöistä. Ihan luonnollinen asia.

      Evankeliumi on jumalan hulluttelua ja kuitenkin se on jonkinlainen luonnon perusvoimia kuvaavaa. Koskaan en pääse eroon surusta, jos tuollainen hulluttelu valitaan joskus Karman lain perustaksi.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      66
      2382
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      65
      1115
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1077
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      77
      803
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      650
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      648
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      615
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      27
      571
    Aihe