Sattumaa vai ei?

tinkaus

Onko olemassa sattumia? Onko niin, että tietyt ihmiset ilmestyvät elämään hyvästä syystä ja tiettyyn aikaan? Liittyykö karma jotenkin asiaan?

4

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Guidance

      Voi olla myös johdatustakin.

    • Brina

      Ei ole olemassa mitään koskaan sattumalta! Kaikella on syynsä, mutta jokainen voi vaikuttaa seurauksiin oman tietoisuutensa tason sallimissa rajoissa. Vedämme puoleemme juuri sellaisia ihmissuhteita, tapahtumia ja kokemuksia joita juuri tässä hetkessä tarvitsemme, eli jotka ovat tärkeitä tietoisuutemme kasvun suhteen (karmamme aina oikeudellisessa ohjauksessa).

      • Karmanpyörre

        Mikä on syynä jos pieni lapsi kuolee syöpään tai onnettomuudessa? Mikä karma tapauksessa?


    • Miten oikein on tuon karman lain kanssa asia? Itse olen käsittänyt, että se olisi vasta tulevaisuudessa käyttöön otettava lainalaisuus. Lueskelin Sri Isopanisadin toisen luvun loppupuolta ja siinä mainitaan: Karma, Akarma, Visakarma. Ja kun niitä kuvaillaan tuli mieleeni aivan kristinuskon kolme sitovaa tai päästävää voimaa: Evankeliumi itsessään, Johanneksen Jumalan poika eli lähes ahimsa oppi, Pietarin lankeemukseen taipuvainen persoona.

      Voin olla täysin väärässä, mutta sain sellaisen mielikuvan , että tulevaisuudessa evankeliumi muodostaa karman lain perustan.

      Itse olen vastaan tuota seikkaa sillä pidän enemmän juutalaisten toorasta ja jopa Simeonin heimon usein tuomista Sananlaskuista, joista jotkut ovat lain kaltaisia. En lainkaan pidä Johanneksen Ilmestyskirjan loppuun merkitystä kirouksesta: Joka muuttaa tämän ennustusten kirjan sanoja........ jne. On hyvin vastenmielistä jos evankeliumi on Karman lain perusta.

      Itse sain syövän nenään kun yritin matkia tooran lakia: sitokaa käteenne ja pankaa otsallenne merkki. Laitoin langan silmälaseihin, joka hankas nenään syövän. Galatalaiskirje kiroaa Mooseksen lain noudattajat.

      Onnettomuksiini syynä on ollut vauhdin hurma ja kilpailu muiden lasten kanssa sekä piittaamattomuus liikennesäännöistä. Ihan luonnollinen asia.

      Evankeliumi on jumalan hulluttelua ja kuitenkin se on jonkinlainen luonnon perusvoimia kuvaavaa. Koskaan en pääse eroon surusta, jos tuollainen hulluttelu valitaan joskus Karman lain perustaksi.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      136
      6268
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      57
      4406
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2928
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      59
      2881
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1885
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1554
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1486
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      38
      1465
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      31
      1281
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1171
    Aihe