Taas tuli todistettua, että ainoastaan vajaaälyiset ostavat itäautoja.
Koko päivän on satanut, välillä rankastikin. PKS liikenteessä bongasin 0 kpl datsuneita, 0 kpl Köyhien Ihmisen Autoja ja vain 3 kpl tollolootia (2x varis, 1x patteriprius), jossa paloi takavalot. Valtaosa tojolootistakin siis vajaaälyisten käsissä.
Sinällään hyvin yllättävä havainto. Auringon paistaessa melkein joka ainoassa datsun kasvaimessa, anjoviiksessä ja variksessa palaa homovalot ja sen tahattomana sivutuotteena myös takavalot. Vaan kun sataa kaatamalla ja maantienopeuksissa autot nostavat taakseen melkoisen sumupilven.... nyt itäautoilijat ajavat perse pimeänä. Varmaan toivovat, että rekka ajaisi perään ja lopettaisi kärsimykset.
Koko päivän on satanut, välillä rankastikin. PKS liikenteessä bongasin 0 kpl datsuneita, 0 kpl Köyhien Ihmisen Autoja ja vain 3 kpl tollolootia (2x varis, 1x patteriprius), jossa paloi takavalot. Valtaosa tojolootistakin siis vajaaälyisten käsissä.
Sinällään hyvin yllättävä havainto. Auringon paistaessa melkein joka ainoassa datsun kasvaimessa, anjoviiksessä ja variksessa palaa homovalot ja sen tahattomana sivutuotteena myös takavalot. Vaan kun sataa kaatamalla ja maantienopeuksissa autot nostavat taakseen melkoisen sumupilven.... nyt itäautoilijat ajavat perse pimeänä. Varmaan toivovat, että rekka ajaisi perään ja lopettaisi kärsimykset.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Asiasta yriti kirjoittaa mutta uskottavuutesi lähti siinä vaiheessa kun aloit esittämään ennakkoluulojasi ja vääristyneistä mielikuvistasi eri automerkeistä. Kun kirjoituksen alkuun heti lyö köyhyyskortin pöytään on kirjoittajan uskottavuus menetetty. Valottomia autoja löytyy ihan jokaisesta merkistä ja eri hintaluokista. Homokorttia et vielä ehtinyt vetää hihasta. Seksuaalinen suuntautuminen tuntuu olevan yksi suurimmista tekijöistä joka vaikuttaa kuljettajan tekemisiin. Näin ainakin tällä palstalla yritetään esittää. Varallisuus ja kateus heti perässä.
Voi toki olla, että automerkeissä on eroja siinä, miten ajovaloautomatiikka toimii.
En tosin menisi vannomaan. Oman kokemuksen mukaan tänään oli melkeinpä kaikki yleisimmät merkit edustettuina valottomissa. Tiedä sitten, oliko kaikilla edes automatiikka päällä... Pahimmilla ei syttynyt edes tunneliin ajettaessa.
> Valottomia autoja löytyy ihan jokaisesta merkistä ja eri hintaluokista
Köyhyytesi on paitsi taloudellista, niin myös henkistä laatua. Itäautolla ajaa EVVK jengi, joka ei tekniikasta mitään ymmärrä eikä paljoa säännöistäkään piittaa.
Itäautojen varustelu on mallia karvalakki. Päiväajovalot on, koska ne ovat nykyään pakolliset, mutta hämäräkytkinautomatiikkaa, joka sytyttäisi lähi- ja takavalot edes pimeän tullen, ei useimmissa itäautoissa ole. Tämän näkee siitä, että ani harvaan itäautoon syttyy takavalot tunneleissa.
Paremmissa/kalliimmissa autoissa on sentään tämä hämäräkytkin ja fiksuimmat osaavat ottaa sateenkin huomioon. Yhdessäkään autossa ei taida automatiikka olla niin fiksu, että se osaisi kirkkaallakin säällä sytyttää takavalot saati takasumuvalon, jos märästä tien pinnasta nouseva vesisumu heikentää näkyvyyttä, mutta sää on muutoin kirkas.
Itäautoissa tai ns. järkiautoissa (harmaat "lika ei näy" skodavaginadatsunit eli liene edes nopeusmittaria, minkä voi päätellä siitä, että nämä ajavat järkähtämättä 70-80 km/h niin 40 kuin 100 km/h rajoituksillakin. EVVK auto, kunhan liikkumaan pääsee. EVVK säännöt, kunhan ei tule sakkoja. Siihen riittää, kun jarruttelee peltipoliisien kohdalla.
Itäautojen kuskit eivät ole järjen jättiläisiä. Niille on ihan turha vilkuttaa pitkiä sen merkiksi, että olisi syytä laittaa lähi/takavalot päälle. Ei mene jakeluun.
Ensimmäinen asia mitä autokauppiaat alkavat heti toitottamaan on tämä, että ajovalot ajattelevat itse?
Voi hyvät hyssykät, ja niinpä varsinkin naiset ajavat pimeillä autoilla kelissä kuin kelissä...
Niinpä, koska ne toimivat itsellään. Tosin poikkeustilanteissa eivät toimi optimaalisesti ja kuljettajan pitää itse huolehtia valot päälle.
Poikkeustilanteita:
- Tihuttaa
- Sataa vettä
- Sataa lunta
- On sumua
- Ajetaan tunneliin (yleensä syttyvät jossain vaiheessa tosin)
- Tienpinta on märkä
- Aurinko paistaa alhaalta
Viimeinen taitaa olla sellainen, että laki ei velvoita laittamaan ajovaloja päälle, mutta terve järki sen tekee.
Huomiovalojen käytölle on kuitenkin rajoituksensa. Tieliikennelain 36 § mukaan moottorikäyttöisessä ajoneuvossa on aina ajon aikana käytettävä ajovaloja tai huomiovaloja. Saman pykälän mukaan ajovaloja on käytettävä jokaisessa ajoneuvossa, kun sitä kuljetetaan tiellä pimeän tai hämärän aikana taikka näkyvyyden ollessa sään vuoksi tai muusta syystä huonontunut.
Tämä on ehkä hieman epäselvästi sanottu, mutta se tarkoittaa, että pimeässä tai hämärässä tai näkyvyyden ollessa huono huomiovalojen käyttö on kiellettyä, eli on käytettävä ajovaloja- Ajovaloja käytettäessä taas etu- ja takavalojen (eli seisontavalojen) pitää palaa. Esimerkiksi perjantain lumiryöpyssä siis huomiovaloilla ajaminen oli lain vastaista. Kuitenkin huomattavan monet ajoivat noissa olosuhteissa autoilla, joissa peräpää oli aivan pimeänä.