Älä ajele neuro-erilaisuuden karvoja! Ole aito AS!

Breda

Luin juuri uudesta ilahduttavasta trendistä, kehopositiivisuudesta. Se mm. kehottaa ihmisiä luopumaan teennäisestä karvojen sheivaamisesta ja hyväksymään itsensä sellaisena kuin on.

Autisminkirjoisena ihmisenä näen, että kehopositiivisuuteen verrattava idea on ollut kasvava trendi myös neurobiologisesti erilaisten keskuudessa. On jo pitkään puhuttu ns. neurodiversiteetistä eli siitä, että pitäisi yleisesti hyväksyä ahtaan ja yksipuolisen neurotyypillisyyden lisäksi myös neuro-erilaisuus, jonka piiriin mm. me autisminkirjolaiset kuulumme.

Otsikoin tämän: Älä ajele neuro-erilaisuuden karvoja! Ole aito AS!

Neuro-erilaisuus autisminkirjoon kuuluvissa ihmisissä on tavallaan näkymätöntä, se näkyy ihmisestä huonosti ulospäin. Mutta se on todellisuudessa suurta erilaisuutta, jonka esim. jokainen AS-ihminen huomaa joka päivä. Sen huomaa sitä voimakkaammin, mitä enemmän on ns. normaalia enemmistöä edustavien ihmisten parissa, erityisesti niiden parissa, joille erilaisuus on vierasta ja joiden tiedot erilaisuudesta ovat vähäiset, negatiiviset, ennakkoluuloiset, väärät, pelokkaat, irrationaaliset tai puuttuvat kokonaan. Ne, joille neuro-erilaisuus on hyvin vierasta, helposti ajautuvat siihen, että "neuvovat", jopa "kehottavat", neuro-erilaisia, esim. AS-ihmisiä, niin sanotusti ajelemaan itsensä paljaaksi kaikesta siitä erilaisuudesta. Tuloksena on normaaliuden teeskentelyä, siis fuulaamista, puhdasta feikkaamista! Kukaan viisas ihminen ei voi sellaista pitää järkevänä! Sellainen pahentaa AS-ihmisten masennusalttiutta. Kuka ajatteleva ihminen voi tosissaan sellaista kannattaa! Ei kukaan!

Miksi "erilaisuuden karvat" muka pitäisi ajaa! Lopettakaa heti kaikenlainen "erilaisuuden karvojen" ajelu! Hyväksykää synnynnäinen neurobiologianne! Rakastakaa itseänne 100 %:sti! Vastustakaa päättäväisesti kaikkia niitä ahtaita normimuotteja, joihin teitä yritetään tunkea!

3

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • assihautaanasti

      Itse ajoin alapääkarvoituksen ihan helpottaakseni oloa näin kesäisin (tukalat olot muuten). En tiedä muusta karvoituksesta enw. En saanut käsitystä mitä hait tuolla "oikealla" karvojen ajelulla. Itse koen että etlän tämmöisenäkuin olen, kelvatkoon kelle kelvatkoon. Pärjään mie yksinni. Ois mukava vaihtaa pari sanaa OIKEAN as-naisen kanssa, jotka tunnetusti ovat älykkäitä. T AS-mies vm. kahenkympinpäälle

      • vertaistukee

        Onhan tää muutenki jotenki huvittavaa että jokaiselle pitäs olla diagnoosi "neuro-assi-normi" jotain siltä väliltä. Meneee yli. Asperger ja nt-ihminen vielä menee koska heillä on yleensä niin erilaiset ajatusmaailmat yms. Muttta että aletaan vääntää tiaknoosia joka sorttiin nii voe että, ei ollu enne vanahaa..oltii hommissa pelllolla. Ei sillon diagnoosia mietitty.Vaikka läpi historian on ollu hulluja ja outoja ja mitä lie. Paitsi että monella assilla toi herkkyys saattaa tehdä elämästä hanklaa. En tarkoita nyt tunne herkkyyttä vaan ylipäätää.


      • Assissi

        Aspergeria ei ole diagnosoitu (vielä), mutta jos omaan päähäni on luottamista niin hyvin todennäköisesti minulta tuo ominaisuus löytyy. Jos ei haittaa, ettei sitä ole minulla todettu, niin kerro toki vaikka kik jossa voi ottaa yhteyttä :) t. Nainen alle kahenkympin


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      85
      1808
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      82
      1650
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      49
      1322
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      47
      1255
    5. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1162
    6. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      115
      1126
    7. Teki mieli

      Huutaa meidän nimet tänne, niin ei jäisi epäselvyyttä. Ikävä sinua urpo.
      Ikävä
      39
      925
    8. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      59
      912
    9. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      23
      911
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      23
      893
    Aihe