Eduskunta ja hallitus vaihtoon

Nyt tarvitaan uudet vaalit, että saadaan eduskunnan voimasuhteet vastaamaan kansan tahtoa. Ja hallitushan vaihtuu siinä samalla. Neljän suuren hallitus edustaisi yli 70 % äänestäjäkuntaa ja hallituspuolueet olisivat SDP, KOK, KESK ja VIHR.
4120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Muuten hyvä, mutta kokoomus ja demarit eivät mahdu samaan hallitukseen. Punamulta olisi paras ja toteutuukin, kunhan SDP kasvaa suurimmaksi. Nykyisellä kansan kurjistumistahdilla siihen ei mene vuottakaan kun SDP on suurin. Seuraavat eduskuntavaalit näyttävät suunnan, eli johdetaanko maatamme tasa-arvoon vai helvettiin.

Äänestä
Aloittaja

Nyt näyttää hyvälle:

Eduskuntaryhmien voimasuhteet (päivitetty 13.6.2017):

Keskustan eduskuntaryhmä: 49 kansanedustajaa
Kokoomuksen eduskuntaryhmä: 37
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä: 35
Eduskuntaryhmä Uusi vaihtoehto 20
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä: 17
Vihreä eduskuntaryhmä: 15
Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä: 12
Ruotsalainen eduskuntaryhmä: 10
Kristillisdemokraattinen eduskuntaryhmä: 5

Eduskuntaryhmä Uusi vaihtoehto 20 edustsjaa, PS 17 edustajaa. Hyvältä näyttää. Jos UV korvaa hallituksessa PS:n, on hallituskriisi hoidettu parhaalla nyt mahdollisena olevalla tavalla.

Seuraavien edarivaalien suurin on SDP ja vasta siitä alkaa Suomen paluu kohti kansalaisistaan ja luonnostaan huolehtivaa sivistysvaltiota. Tämä toki edellyttää kokoomuksen lemppaamista oppositioon.

Äänestä

Perse menee ruvelle jos ripuloi liikaa. Uusi vaihtoehto hallitukseen olisi hätäratkaisuna anustapin luokkaa. Aluksi märkä kakka pysyisi sisällä, mutta aikaa myöten peräsuoli halkeaisi, vääjäämättä.

Persut ulos, tilalle ruotsalaiset ja kristilliset ja piste.

Äänestä

sipilä.pois.se.on.tarpeesi.rosvonut.ihmisiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_99852 kirjoitti:

Nyt tarvitaan uudet vaalit, että saadaan eduskunnan voimasuhteet vastaamaan kansan tahtoa. Ja hallitushan vaihtuu siinä samalla. Neljän suuren hallitus edustaisi yli 70 % äänestäjäkuntaa ja hallituspuolueet olisivat SDP, KOK, KESK ja VIHR.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu