Eilen (12.6.2017 minulta kysyttiin, että Ollaanko Ahjolan päiväkotia yksityistämässä? En osannut vastata kysyjälle, kun en ollut kuullut mitään asiasta. Päiväkodin johtaja oli kertonut samana aamulla asiasta työntekijöille.Kysyin asiasta valtuuston kokouksessa ja vastaus oli myönteinen. Ahjolan päiväkotia on kaupunki yksityistämässä. Kaupunginjohtaja kertoi, että viime vuonna valtuustossa tehty päätös vaikuttaa asiaan? Täytyy sanoa, että Haapavedellä ei osata muuta kuin kieroilla. Viime vuonna keskustelimme yksityisen päiväkodin tulemisesta Haapavedelle ja siitä, mitä mieltä asiasta olemme. Itsekin totesin, että ei siinä mitään, kyllä se käy. Totesin myös, että yksityinen päiväkoti on aivan eri asia, kuin yksityinen vanhainkoti (Esim. Attendo), sillä päiväkodeissa lasten vanhemmat näkevät toiminnan joka päivä lapsia viedessä ja tuodessa ja pystyvät tarkkailemaan sen toimintaa ja tekemään päätöksen, pitääkö lapset siellä vai vaihtaako päiväkotia. Vanhusten hoitopalveluissa on aivan eri tilanne, varsinkin heidän kohdalla, jotka eivät pysty itse enää vaikuttamaan asiaan. Yksityisen päiväkodin tulemisessa Haapavedelle oli ajatuksena ilman muuta, että tulija rakennuttaa itselleen omat tilat ja lisää palvelutarjontaa, ei se, että kaupunki yksityistää palveluita. Yksityisen tänne tuleminen on aivan eri asia kuin kaupungin omien tilojen yksityistäminen. Yksityistämisestä ei ole ollut mitään puhetta valtuustossa. Sitä en olisi kannattanut. Näenkin asian takana olevan perinteisen haapavetisen toimintatavan. Tarkoituksella harhaan johtamisen. Taustalla ovat Haapaveden talousvaikeudet. Kaupunki haluaa eroon työntekijöistää säästösyistä ja sen takia ulkoistaa palvelut. Sama ajatus johti vanhusten hoitopalveluiden yksityistämiseen Attendon myötä. En edes epäile, miten tässä tulee käymään. Suurimman puolueen keskustan toimesta asia tullaan viemään läpi. Jaa-äänet kuuluvat totuttuun tapaan valtuustosalissa. Niin kuin moni muukin asia, menee tämäkin ei-toivotulla tavalla. Yksityinen päiväkoti on tervetullut Haapavedelle lisäämään tarjontaa ja vaihtoehtoja, mutta ei tällä tavalla, että kaapataan kaupungin tilat ja toiminta. Tulen äänestämään tätä toimintaa vastaan.
Ilkka Repo
Kaupunginvaltuutettu
perussuomalaiset
Haapavesi
Ilkka Repo
Kaupunginvaltuutettu
perussuomalaiset
Haapavesi
Vastaukset 39
Vanhimmat
Missä asiaa on valmisteltu?
lapset ja vanhukset kärsii nyt molemmat avuttomat
just ne joita varten hyvinvpintivaltio joskus rakennettiin
Ihan hyvä, että puututaan ylisuuriin julkisen sektorin henkilöstömääriin. Veronmaksajana en halua ylläpitää tehotonta toimintaa. Oli se sitten lakisääteistä tai ei.
Epäilen suuresti " ylisuurista " henkilöstömääristä tässä asiassa. Minä ainakin veronmaksajana ajattelen ensisiaisesti lapsenetua kun keskustellaan päiväkodista jonne lapseni vien. Outoa toimintaa kepuilta tämä yksityistämisvimma jota harrastetaan. Epäilen myös toiminnan kannattavuutta pitkällä aikavälillä, ei hyvä suunta.
Ei voi olla totta. Tämä on TODELLA järkyttävä uutinen. Toivottavasti tämä esitys menee nurin. Entäs sitten kun yksityisessä päiväkodissa on hoitomaksut paljon korkeammat, miten kaupungin talous nousee yksityistämisen avulla koska kaupungilta joudutaan hakemaan ns.kuntalisää jotta saa päivähoitomaksun maksettua, lisä tosin on sen verran pieni ettei sekään paljon auta.Miten käy ahjonlan päiväkodin hoitajien. Miten huolehditaan riittävä hoitaja määrä onnimanniin kun lapsimäärä kasvaa? Nykyisessä hoitaja määrässä olisi jo nyt petrattavaa. kaikilla ei ole varaa pitää lapsia yksityisessä päiväkodissa. Tässäkin taas poljetaan pienituloiset suohon kun ammattiliitot ja kikyt on jo viennyt palkasta kaiken mitä irti saa. Miten tässä elää ja käy työssä kun palkka ei riitä mihinkään. Eipä ole kovin ruusuinen tulevaisuus Haapavedellä. Vaikuttaa riistokaupungilta.
Kaiken muunkin kaupungin toiminnan voisi yksityistää, tehokkuus paranis ja veromarkat säästyis
Tuohan nyt on yksi päivän parhaista uutisista. HIenoa, että yksityistetään, silloin toimintaan tulee paljon pirteyttä ja tehokkuutta.
Kumma, ettei repo osaa vastata kysymykseen olipa se mikä tahansa, sentään valtuutettu, liekö enää persuissa vai joko uudessa rintamassa.
Täsmennäppä mihin kaipaat vastausta. Minusta tuntuu että Repo jos kuka vastaa kysymyksiin. Muilta saa vastausta hakea.
Onko haapaveen persuryhmä kutistunu yhteen?
Jussiinko?
Pitäjähän on konkurssikypsä.
Nyt pitää raakasti puuttua rakenteisiin. Kyläpopulistit vastuuseen, mutta EI.
Kepulandiassa kaikki niin kuin ennenkin. Sama saakelin tuhlaripolitiikka jatkuu.
Vastuuvapaus myönnetään, vaikka syvällä uidaan.
Tämähän on pahemmassa jamassa, kuin kriisikunnat kaiken kaikkiaan.
Nyt lopettakaa kyläpolitikointi ja tehkää ROHKEITA päätöksiä.
Nyt pitää koskea rakenteisiin tai hakea liitosta.
Turha hakea syytä Valion venäjäkaupasta.
Minä en ainakaan laita lapsiani yksityiseen päiväkotiin! Sopiiko tosiaan kaikki lapset onnimanniin vai aikooko kaupunki taaaas perustaa uusia ryhmiksiä? Todella mielenkiinnolla odotan näyttääkö kaupungin päättäjät esimerkkiä ja laittavat omat lapsensa yksityiseen päiväkotiin?? Taas tulee työttömiä lisää kun päiväkodin henkilökunta potkitaan yksitellen pois, sitäkö päättäjät haluavat? Jokainen meistä tietää että sopimusvaiheessa luvataan kaikki, mutta parin kk päästä aloitetaan yt-neuvottelut. Ihan turhaan uskotellaan muuta.
Hyvä Ilkka. Tässä asiassa olen samaa mieltä. Vaikka kylpyläsaari jutussa olen erimieltä, nyt kun on innokkaita yrittäjiä siinä niin ollaan sen puolella. Tuo vähän vipinää tänne takapajulaan.
Siis kylpysaaressa on yksi uusi yrittäjä, Siltala Mika, muut ovat renkiä ja piikoja, yrittäjällä on y-tunnus.
Tietääkseni tämä henkilö ei ole ollut mukana kilpailutuksessa. Miten hän voi olla silloin yrittäjänä?
Ymmärrys hoi
Se vain on niin, että YT neuvotteluja tulee käydä !!
Pelkästään populistisesti narisemasta jostain muutaman tonnin tai kympin avustuksesta ei nousta.
Nyt tarvitaan rakennemuutosta ja satojatuhansia tai enemmän säästökohteita.
Se mikä tuo toimeliaisuutta pitäjään ei ole säästökohde. Ne on nyt ne kunnalliset palvelut.
Yhteistyö, rakenteet.
Joo, mutta tiedäthän sinä persut. Niin ja loikkarit.
Joo. Lisätään liikuntamenoja ja kulttuurimenoja ja leikataan sairaanhoitoa, vanhustenhoitoa ja lastenhoitoa. rakennetaan pärejuttuja ja toreja. Meneekö tämä oikein.
Se tässä nyt huolestuttaa, että näemmä valtuustossa ei ymmärretä yksityistämisen ja ulkoistamisen eroa. Sulavasti sekaisin ne menevät usein toimittajiltakin.
mikään ei yksityistämällä parane. suomessa on jo maailman paras varhaiskasvatus ja terveydenhuolto.
vain pitkäkyntinen kokoomus haluaa syödä veronmaksajien rahat, mistä lähtien sitä on sanottu yrittämiseksi?
kokomus saakoon pas.asen lopun.
No kerrohan Ilkka mikä olisi sinun tarjoama vaihtoehto sille, että julkisen sektorin menoja on kutistettava? Tutkimusten mukaan yksityinen sektori tuottaa yhtä hyviä palveluita tehokkaammin ja edullisemmin kuin julkinen. On hyvä, että Haapavedelläkin se on hoksattu. Palvelut säilyvät hyvänä, mutta menot pienenevät, kun vaihtoehtona on kriisikunta, jonka syömävelka vain kasvaa. Tämä johtaa väistämättä säästötoimenpiteisiin, leikkauksiin, palvelujen heikkenemiseen, eikä niiltä irtisanomisiltakaan vältytä (mm. koulujen lakkautukset). Perheet, jotka päätyisivät yksityiseen päiväkotiin, saisivat kaupungilta palvelusetelin joka pienentäisi perheen omia hoitokustannuksia. Näin ollen se ei olisi myöskään iso kustannuskysymys. Monesti yksityiset palveluntarjoajat pystyvät tarjoamaan mm. Liikunta-, kieli tai -musiikkipainotteista varhaiskasvatusta. Palvelujen on oltava hyvät, jotta ne olisivat myös houkuttelevat ja kilpailukykyiset. Onhan yrityksen tarkoitus on saada tästä myös elanto.
mihin uskosi perustuu ?
luuletko yksityistä palveluntarjoajaa hyväntekeväisyydeksi? voi naiviuden määrää!
kaikkialla missä terveydenhuolto on yksityistetty kustannukset ovat nousseet ruotsista tuodaan jo suomeen keskoset, kun ei ole hoitopaikkoja
yksityiset hoitavat vain nääs terveet ja tuottavat.
yksityisissä laitoksiss on alhaisin hoitaja
mitoitus ja heikoimmat pätevyysvaatimukset.
miten ne muuten voittoa tuottais.
suomalaiset on tutkimusten mukaan valmiit maksamaan lisää veroja kunhan hyvät palvelut säilyvät.
tämmösiä Haapaveen kaltasia konkurssipesiä ei yksityistämenen pelasta se on lapsellista kuvitellakaan. velaksipelaajia koko populaatio.
En kyllä suostu maksamaan mitä vain toisten lasten päivähoidosta.
En ole itsekään hoidattanut kakaroitani toisten (kunnan) kukkarosta.
Onko siis Haapaveelläkin näitä oligarkkeja jokka aikoo kaapata itelleen julkisen omaisuuden?
Yksityistetään jäähalli ja kulttuurikirnu. Kaupunki myy jäähallin 3 miljoonalla ja kirnun miljoonalla. Kaupungin menot pienenee ja palvelut paranee
kukahan uskoo tuohon hölynpölyyn mitä kirjoitat tietämättömyydestä, minä ainakaan en tuohon usko, henkilö joka istuu hallituksessa ei voi olla tietämättä mitä päätöksiä on valmisteilla, saattaahan olla että olet nukkunut asiaa käsitellessä olisit ottanut siellä asiaan kantaa silloin se olisi ehkä huomioitu
Ei ole sinullakaan oikeaa tietoa. Ilkka ei istunut hallituksessa vaan valtuustossa. Asia päätettiin hallituksessa.
Ei kiinnosta kun muutin jo oikeaan kaupunkiin sieltä.
no hyvä vaan että yksityistetään niin saadaan laatua paikkakunnalle. Lasten päivähoito on kaameassa tilanteessa ihme ettei kukaan ole vielä ollut aluehallintovirastoon yhteydessä kohtelusta mitä lapset päivän aikaan saavat.
Yksityistämisen jälkeen saatkin sitten olla yhteydessä itse presitenttiin
päinvastoin, silloin ainakin kohtelu on normaalia eikä lasten kiusaamista väsyneiden naisien toimesta
yksityistäminen vie laadun alas
Käy lukemassa kaupungin sivuilta hallituksen esityslista. Sieltä löydät tätä asiaa koskevasta kohdasta lausunnon, että on useita halukkaita jotka ovat valmiita rakentamaan, ostamaan tai vuokraamaan tilat. Miksi siis ei valita vaihtoehtoa, että yrittäjä rakentaa omat tilat ja näin lisää valinnan mahdollisuutta?
Summa kaikesta.
Valtuutetut on lampaita, jotka nuijivat pöytään mitä vain.
Nyt ryhtiä. Tehkää töitä laaja- alaisesti.
Mahdollisuuksia on, vai onko päättäjät/ kaupunki niin yhteistyökyvytön, ettei
muut enää huoli?
Helmestä meinattiin tehdä alueen napa ja mitenkäs kävi?
Ei auta kirjoitella KP24 palstalla, että joku kyseli..
Mielestäni hååpåvedellä on riittävästi keskosia ilman, että niitä naapurista tuodaan. Semmoisia henkisiä keskosia on omastakin takaa,.
Asiasta kolmanteen, loikkasiko jussikin vai onomvakaa hallawamies? Ilkan kantahan lienee selvä..
Kukaan kuullut miten asian kävi kokouksessa. . Ihmeen hiljaista on asian tiimoilta
Menikö myyntiehdotus läpi?
Asia jäi pöydälle lisäselvityksiä varten.