Miksi kotien tuholaiset

lutikkatorit888

lutikat ja muut tekstlituholaiset ovat lisääntyneet sivistysvaltiossamme?

Siksi, koska kukaan ei tarkista eikä sen koommin seuraa, kuinka likaisia ja tuholaistenmunilla kyllästettyjä tuotteita KIRPPUTOREILA myydään.

Vaikka itse myisitkin itse puhtaita ja siistejä tuotteita, niin se ei tarkoita ettetkö vois saada lutikoita tai muita tuholaisia kotiisi. Muutama , jopa yksi lutikka pääsee mukanasi helposti asuntoosi vaikkapa kiipustamalla kasseihisi, koreihisi taikka vaatteisiisi ym., jolloin se munii kotiisi ja lutikkapoppoo valtaa asuntosi.

Tiedän ihmisiä, jotka kantavat kirppiksille roskiksista ja jätelavoilta sateessa kastuneita kangashuonekaluja ym.

3

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JuuKuinMyös

      Kyllä ne leviää vaatteissa ja tarttuu luonnossa... pikkupaskiaisia kun ei huomaa. Samoin väiveet, luteet, täit sun muut loiset.

    • tuulenhuuhtomaperse

      On niin kalliita ne sohvatkin ostaa uutena, että moni sitten hakee jostain kierrätyskeskuksesta tai kirppikseltä nekin. Hinta oo ku 10 rosenttia uuden hinnasta ja kaupan päälle saa torakat ym. ötökät. Saapahan sitten tuntumaa siitä, millaista oli elää köyhänä entisessä Neuvostoliitossa.
      Samahan se on autojenkin kanssa. Vanhoja paskoja parsitaan kasaan niin kauan kuin pystytään pohjaan uutta saumaa hitsaamaan ja romikselta haetaan palikoita vaihtomoottoreita myöten. Jossain kohtaa tulee sitten se eteen, kun ei enää kannata.

    • kirpppu

      Paljon kirppiksillä kiertäneenä näkee kyllä, mikä on puhdasta. Se on tosiaan harmi, että lutikat voi tulla puhtaankin vaatteen mukana. Likaisilta kirppiksiltä ei tarvitse ostaa mitään. Jos on likaisia vaatteita ja tavaroita pöydissä, voi lähteä poiskin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      249
      45419
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      34
      11278
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      215
      10916
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9731
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8548
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      230
      6539
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3230
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2269
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      39
      1807
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1540
    Aihe