Olen katsellut Motonetin Solar 90 -paneelipakettia, joka oli mainittu myös ET-lehden jutussa vuonna 2015. Sen lisäksi pitää tietysti ostaa akku. Mutta en saanut selvyyttä siitä, miten laitteiston käyttö oikein tapahtuisi. Meillä mökillä olisi tarkoitus ladata sillä puhelimien ja tablettien akut, ei muuta. Hyvää olisi, jos myös kannettavan pc:n akku olisi sillä ladattavissa, mutta siihen luultavasti tarvitaan invertteri, koska verkkolaite on vain 230 V lähdölle, ja verkkolaite tuottaa 19 V latausjännitteen.
Onnistuuko esim. puhelinakun lataus ilman akkua sillä laitteistolla? Onko pakettiin kuuluvassa lataussäätimessä USB-lähtö? Kaikenlaisia pistorasioita on mainittu, mutta mihin se puhelin kytketään? Myyjät eivät osanneet kertoa.
Aurinkopaneeli ilman akkua?
11
3225
Vastaukset
- mikä_maksaa
Etkö viitsi Motonetin sivulta käydä ihan itse katsomassa kaipaamasi tiedot??
- Mökkihessu
Motonetin sivulta ei näitä tietoja löydy, eikä myyjä tiedä. Tiedätkö sinä enemmän?
- arvasinko
En mutta kerro hyvä syy mikset voi ladata ko laitteita auton Usb-latauspaikoista ja/tai tupakansytyttimestä?
Niin tietenkin; varmaankaan ei ole sitä autoa !!- Jaakko_M
Niinpä, ja vaikka auto olisikin niin autolla on myös hankala ajaa saareen mökille.
- Mökkihessu
Tätä autossa lataamista on harrastettu iät ja ajat, mutta kun näitä laitteita on aika paljon, neljä aikuista ja niiden puhelimet ja koneet. Toivoin, että täällä joku olisi ostanut tuon Motonet-paketin ja voisi kertoa, mitä muuta pitää hankkia akun lisäksi. Ehkä käyn uudestaan liikkeessä ja puhuttelen toista myyjää.
- 2000a
Akun tietty hommaat ja siihen vaikka muutaman euron tupakansytytinpistokkeen jossa myös usb,gigantista löytyy latauslaite joka toimii akku virralla ja antaa sen 19v ulos
- Jaakko_M
Kyllä siihen jonkinlainen akku kannattaa kytkeä ihan senkin takia, että säätimelle on jotain kuormaa, kun aurinko kunnolla paistaa. Jos akkua ei ole kytketty säätimeen, on mahdollista, että säädin vaurioituu.
- laitalinkkiä
Mikäs laite siellä giantissa on ,joka antaa 19v ?
- 2000a
En ole itse tarvinnut mutta kaveri haki joskus että saa autossa läppärin toimimaan,eli soittemalla selviää
- Voivituncaptchapalapeli
http://www.motonet.fi/fi/tuote/900208/Lyijyhyyteloakku-12V-72-Ah
Miksi et hanki jotain tuollaista pientä teollisuusakkua niin ongelma on ratkaistu.
Motonetista saa 35 eurolla 300w invertterin jolla voi ladata pc:n tai katsella telkkaria. - näin_nähtynä
Älkää nyt viitsikö, aloituksen tekeminen taitaa olla tärkeämpää kuin itse asia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod225564- 324900
- 292814
- 342374
- 372078
- 152028
En ole koskaan kokenut
Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka191657- 121611
- 231512
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons291489