Reilu puoli vuotta sitten aloin saamaan joka yö kouristuskohtauksia/kramppeja käsiin. "Veti kämmentä sisäänpäin", sormet kouristelivat ja tuntui kovaa kipua. Herättyäni kohtaukseen sain sen loppumaan venyttelemällä ja käsiä sekä sormia taivuttamalla. Aamulla kaikki käden lihakset olivat kipeitä ja kipuja on ollut siitä saakka. Lisäksi sormenpääni ovat herkistyneet.
Kävin neurologilla ja sain lääkkeeksi rivatrilin, jota olen syönyt iltaisin 0,5 - 1mg annoksella ja kourisrukset pienenivät huomattavasti ja joinain viikkoina niitä ei ole ollut ollenkaan. Ennen lääkitystä MRI, joka oli puhdas.
Nyt olen tajunnut benzojen vaarat ja vähentäny lääkitystä ohjeen mukaan. Nyt lääkitys tasola 0.25mg pv. Huomasin, että kourisrukset palaavat ja mietin onko olemassa mitään lisätutkimuksia, joita voisi tehdä, uskallanko purkaa rivatril lääkityksen ja onko tilalle joku vaarattomampi lääke. Neurologiaika on varattuna.
Onko kenelläkään kokemuksia vastaavasta ja/tai ehdotuksia miten asiassa kannattaisi edetä?
Onko epilepsiaa?
8
291
Vastaukset
- Syöty
Mitkä benzojen vaarat ovat ? Liioitellaan aivan turhaa niitä. Rivatrilia söin 15v lapsesta alkaen ja hyvin meni menee edelleen toisten lääkkeiten kanssa hyvin. Epilepsiadiagnoosi tulee aikanaan varmasti jos se on.
- Liisu.k
Syötkö edelleen rivatrilli? Minkälaisella annoksella ja päivittäin vai satunnaisesti? Tieto auttaisi ymmärtämään tilannettani
- Syöty
En syö enään epilepsiaan söin vuosikausia rivatrilia pitkäaikaiskäytössä lääkkeet tuppaavat menettämään tehonsa ja pitää kokeilla toisia lääkkeitä.
- iloinenkänkkäränkkä
Kouristuskohtauksia/kramppeja voi tulla monista syistä.
Miten (ihmeessä) sun tutkimukset on edenneet ? Neurologille asti ?
Olitko ensin esim. terveyskeskuksessa yleislääkärillä ?
En todellakaan söisi bentsoja, jos vähemmän koukuttavaa ja vähemmän haittaa aiheuttava lääke löytyisi.
Tuntuu oudolta koko juttu. Mikä on diagnoosisi ?
Itsellä on ollut aika kovia kramppeja raajoissa, käsissä ja jaloissa.
Syyt oli ihan muualla, ei yhtään mitään neurologista.
Mitä labrakokeita sulta on otettu ?- Epilepsiaasairastava
Minä kyllä joudun syömään joka päivä bentsoksi laskettavaa klopatsaamia yhtenä lääkkeenä. Nimenomaan epilepsian vuoksi. Ei ole tullut mieleenkään jättää ottamatta.
- pavelK
Ei vaikuta epilepsialta.
Koska menet neurologille ? - Liisu.k
Diagnoosia ei ole muuta kun roskakori diagnoosi "tension neck" . Fysioterapiassa käynyt noin 20 kertaa, lihakset hyvässä kunnossa. Kaikki perusverikokeet otettu kortisoli, natrium, kalium, kalsium, kilpirauhasarvot. Kaikki ok. Pään MRI, kaularangan MRI, ENMG tehty, MS-tauti ja Parkinson pois suljettu neurologin testeillä. Neurologille pääsin tuöterveyshuollon kautta. Alkoholia en käytä enkä muita lääkkeitä. Terveet elämäntavat ja ruokailutottumukset.
Kun mitään ei löytynyt niin lekurissa varovasti puhuivat konversiohäiriöstä. Tosin en ole päässyt EEG mittaukseen ja mietin kuuluisiko päästä. Oli syy mikä tahansa niin loppupeleissä lekureilla ei taida olla muita hoitokeinoja kun määrätä joku lääke ja mietin tosiaan on rivatril se oikea pitkässä juoksussa. Mielellään ottaisin jonkun ei betson, joka pitäisi kouristukset/krampit loitolla. Neurologille on varattu aika huomiselle.
Iloinen känkkäränkkä, mistä sun kouristukset/krampit johtuvat? Mitä lääkkeitä? - Epilepsiaasairastava
Ei kuulosta minunkaan mielestäni mitenkään epilepsiaan viittaavalta. Siis ainakaan nuo kädet.
Mitä muuten tarkoitat kouristuskohtauksilla? Epileptikon kouristuskohtaus on symmetrinen ihan koko vartalon tai koko toisen puolen siitä todella voimakas kouristelu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1495119Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv822724Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?851727Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91196- 48934
- 66902
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu122883- 21883
Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N75862Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23808