Täällä taas! Enpä olisi uskonut..

eräs_gaijin

Sainpas minäkin lopulta kokea taudin aktivoitumisen enkä malttanut olla palaamatta vanhaan suojasatamaani. Kouristuksen kymppivuotispäivää ehdin melkein viettää, niin eikö tuo mörkö herännyt ja ärhäkkäämpänä kuin koskaan aiemmin. Marraskuussa kaksi piuha irti-tapausta kahden viikon välein, sitten lääkkeennosto, nykinää, nykinää..ja perjantaina sitten kolmas työpaikan pihalle. Asfaltti oli kovaa!
Liian huoletonta elämää tuli toki vietettyä. Viikot pitkää päivää, liian vähän palautumista, lyhyitä yöunia. Pomoja ei juuri kiinnostanut kun kerroin olevani aivan liian väsynyt ja loman tarpeessa ja ne vähätkin syyslomamahikset jäi pitämättä..viikonloppuisin tuli valvottua mutta stressiltä huonosti nukuttua. Kyllä nyt harmittaa, voin kertoa. Onneksi uusi työnkuva ja uusi kokenut pomo, jota hieman kiinnostakin. Pelko perseessä koko ajan mutta täytyy jaksaa hymyillä ja odottaa uutta hyvää kautta.
Nyt onneksi (?) saikulla, pääosin niskajumin vuoksi mutta taisi työterveyslekuria vähän säälittää mustelmilla ollut kallo ja nassukin :) Näin pahasti en aiemmin olekaan kolhinut ja lisäksi työläppäri ei selkeästi tykännyt madamen elopainosta ja päätti irtisanoutua tehtävistään.

Hyvää kesän alkua kaikille kohtalotovereille!

3

391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sielunpienisisko

      Voi ei miten ikävää. Tämän sairauden kanssa yksi suurimmista vaikeuksista onkin juuri tuo, kun ei koskaan tiedä milloin taas mennään..
      Ihana lukea kuitenkin, että olet pystynyt säilyttämään asenteesi, kaikesta huolimatta.
      Rentouttavaa kesää myös sinulle ja parempia päiviä toivotellen! :)

    • salleeni

      Tämä on ihan hyvä paikka välillä käydä. Minäkin olin pitkään poissa, kun en lähimmäiseni epilepsiakuoleman vuoksi jaksanut kenenkään muun elämästä ja voinnista kiinnostua. Nyt näköjään selailen taas täällä. Sinnitellään eteenpäin.

    • Samoinmyös

      Samoja kokemuksia kuin aloittajallakin. Liikaa vauhtia, kun meni hyvin. Sitten kohtaus ja paha isku päähän. Lääkenoston jälkeen pääsin taas normiarkeen kiinni. Toivottavasti ei tule takapakkia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      81
      4492
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      122
      4177
    3. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      45
      4142
    4. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      175
      3354
    5. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      60
      2643
    6. 180
      2604
    7. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2587
    8. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      35
      2582
    9. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      68
      2459
    10. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      43
      2132
    Aihe