Katuvankka Lieksasta

Lieksa palstan ongelma on se, että täällä kiistellään jonninjoutavasta maidon ja piimän kaatamisesta lattialle. Elämä on. Ihmiset aikansa elävät. Vaikka uuninpankko onkin mielestäni hieman liian suvaitsevainen, on hän siinä oikeassa, että asioista olisi keskusteltava, ei henkilökohtaisiin syytöksiin mennen. On monta tapaa tuoda asiansa esille. Ei tarvitse ottaa silmätikukseen henkilöä.

Aitoa suvaitsevaisuutta on olla kaikille meille kohteliaasti käyttäytyvä. Väitänpä näin, että ääriajattelijatkin oppivat keskustelemaan kohteliaasti, jos vain on omaa tahtoa. Ja ääriajatuksetkin voi ilmaista sääntöjen puitteissa, jos oikein yrittää. Se olisi mielestäni tyylikästä keskustelua ja mielipiteiden vaihtoa tällä palstalla.

10

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä, parempi ja paras, on ajatuksissamme. Mielenkiintoista, tuleeko tästä intellektuellia? Eli älykästä keskustelua ja mielipiteiden vaihtoa, monimuotoisuuden kera.

      Herätevirtaa tästä.
      http://rasisti.fi/

    • saavillinen

      Ohhoh. Ossaiskoon esimerkiks uuninpankko kommetoida tai joku viissaampi?

      • Nou comment. Katuvankka kirjoittaa täyttä asiaa.


      • Kiitos vastauksestasi. Vaikka tahtoni ja mieleni pyrkiikin monenmoiseen etenevään, katson sen nyt sopivaksi, olla suuremmin, tässä ”ryhtitietilassani” pitempiä kommentoimatta.

        Kaikenmoinen lukeminen avartaa ihmisen mieltä. Kuvien katselu avartaa. Sarjakuvien, elokuvien, ja ennen kaikkea aito keskustelu, maisemien, ihmisten katselu ja tulkinta mielen erikoismuotoisissa tiloissamme, näkevillä silmillämme, kuulevilla korvillamme, on oivallista elämää. Kovin minua harmittaisi jos joku aisteistani puutteellinen olisi.

        Olkaamme. Eläkäämme. Kesä on aluillaan, ja siksi ajattelin kuunnella seuraavaksi Tapsaa.

        https://www.youtube.com/watch?v=nARegxaf6Y8

        PS. Ajatelkaa ja kuunnelkaa myös sanoituksen merkitystä.


    • super.ihmisiä

      Me hurskastelijat olemme mielestämme oikein ylivertaisia.

    • yritetään.ymmärtää

      Rasset on huonosti käyttäytyviä moukkia, joilla on alhainen koulutustaso.

      • lukenut.lähimmäinen

        Tällä tavoin haukkumalla parannamme maailmaa, sekä ilmaisemme suvaitsevuutemme.


    • sivusta.seuraaja

      Palstoille ilmestyy aika usein vähä-älyisiä häiriköitä, joilla ei ole mitään kerrottavaa keskusteluun vaan tarkoituksena on pelkkä häiriköinti. Näitä ylläpito ei poista.

      • ei.poista

        Näitä hauhau, räks,räks, rasse, rasse räksytyksiä vähän joka ketjuun.


    • pois.turha.täyttö

      Lieksan kunnan keskustelupalstalle kopioidaan turhaan ulkomaiden uutisia. Lieksalaiset osaavat lukea netistä uutiset itsekin ilman tarpeetonta keskustelupalstan täyttämistä. Luen vain Lieksaa ja lieksalaisia koskevia asioita. Ulkomaiden ja ulkopaikkakuntien asioihin en koske pitkällä kepilläkään. Suurin osa aloituksista ja viesteistä tällä palstalla on täysin tarpeettomia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      67
      2287
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      228
      2200
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1498
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      22
      1302
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      21
      1252
    6. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1200
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      122
      1186
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      969
    9. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      969
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      77
      922
    Aihe