Katuvankka Lieksasta

Lieksa palstan ongelma on se, että täällä kiistellään jonninjoutavasta maidon ja piimän kaatamisesta lattialle. Elämä on. Ihmiset aikansa elävät. Vaikka uuninpankko onkin mielestäni hieman liian suvaitsevainen, on hän siinä oikeassa, että asioista olisi keskusteltava, ei henkilökohtaisiin syytöksiin mennen. On monta tapaa tuoda asiansa esille. Ei tarvitse ottaa silmätikukseen henkilöä.

Aitoa suvaitsevaisuutta on olla kaikille meille kohteliaasti käyttäytyvä. Väitänpä näin, että ääriajattelijatkin oppivat keskustelemaan kohteliaasti, jos vain on omaa tahtoa. Ja ääriajatuksetkin voi ilmaista sääntöjen puitteissa, jos oikein yrittää. Se olisi mielestäni tyylikästä keskustelua ja mielipiteiden vaihtoa tällä palstalla.

10

280

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä, parempi ja paras, on ajatuksissamme. Mielenkiintoista, tuleeko tästä intellektuellia? Eli älykästä keskustelua ja mielipiteiden vaihtoa, monimuotoisuuden kera.

      Herätevirtaa tästä.
      http://rasisti.fi/

    • saavillinen

      Ohhoh. Ossaiskoon esimerkiks uuninpankko kommetoida tai joku viissaampi?

      • Nou comment. Katuvankka kirjoittaa täyttä asiaa.


      • Kiitos vastauksestasi. Vaikka tahtoni ja mieleni pyrkiikin monenmoiseen etenevään, katson sen nyt sopivaksi, olla suuremmin, tässä ”ryhtitietilassani” pitempiä kommentoimatta.

        Kaikenmoinen lukeminen avartaa ihmisen mieltä. Kuvien katselu avartaa. Sarjakuvien, elokuvien, ja ennen kaikkea aito keskustelu, maisemien, ihmisten katselu ja tulkinta mielen erikoismuotoisissa tiloissamme, näkevillä silmillämme, kuulevilla korvillamme, on oivallista elämää. Kovin minua harmittaisi jos joku aisteistani puutteellinen olisi.

        Olkaamme. Eläkäämme. Kesä on aluillaan, ja siksi ajattelin kuunnella seuraavaksi Tapsaa.

        https://www.youtube.com/watch?v=nARegxaf6Y8

        PS. Ajatelkaa ja kuunnelkaa myös sanoituksen merkitystä.


    • super.ihmisiä

      Me hurskastelijat olemme mielestämme oikein ylivertaisia.

    • yritetään.ymmärtää

      Rasset on huonosti käyttäytyviä moukkia, joilla on alhainen koulutustaso.

      • lukenut.lähimmäinen

        Tällä tavoin haukkumalla parannamme maailmaa, sekä ilmaisemme suvaitsevuutemme.


    • sivusta.seuraaja

      Palstoille ilmestyy aika usein vähä-älyisiä häiriköitä, joilla ei ole mitään kerrottavaa keskusteluun vaan tarkoituksena on pelkkä häiriköinti. Näitä ylläpito ei poista.

      • ei.poista

        Näitä hauhau, räks,räks, rasse, rasse räksytyksiä vähän joka ketjuun.


    • pois.turha.täyttö

      Lieksan kunnan keskustelupalstalle kopioidaan turhaan ulkomaiden uutisia. Lieksalaiset osaavat lukea netistä uutiset itsekin ilman tarpeetonta keskustelupalstan täyttämistä. Luen vain Lieksaa ja lieksalaisia koskevia asioita. Ulkomaiden ja ulkopaikkakuntien asioihin en koske pitkällä kepilläkään. Suurin osa aloituksista ja viesteistä tällä palstalla on täysin tarpeettomia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2014
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      128
      895
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      138
      701
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      626
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      597
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      537
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      533
    10. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      66
      527
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      526
    12. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      36
      492
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      470
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      106
      447
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      437
    18. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      434
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      10
      412
    Aihe