Siemenestä kasvanut omenapuu - tekeekö hedelmää?

Proluonto

LLöysin noin 10 vuotta sitten metsän reunasta pihapiirin lähialueelta n. 20 sentin pituisen omenapuun taimen. Siirsin sen lämpöiseen ja aurinkoiseen paikkaan muiden uusien omppupuiden lähelle. Jäniksiltä suojasin talvella, muuten taimi sai kasvaa kaikessa rauhassa. Tänä keväänä se oli varttunut jo yli kaksimetriseksi, tuuheaksi ja hyvänvoivan näköiseksi puuksi. Päätin vähän seikata sitä muotoonsa. Voi mikä ihanuus! Puu päätti kukkia, kukkia juuri pahimpien lumisateiden, raekuurojen aikaan. Kukki kyllä vielä säiden lämmettyäkin vaan pörriäisiä en nähnyt ainuttakaan, muurahaisia kylläkin. Onko totta vai tarua, että "siemenestä kasvanut omenapuu ei tuota hedelmää". Näin "ammuvainaanaikana" kerrottiin. Saattaa olla että kylmistä säistä johtuen pölyttäjiä puulla ei ole vieraillut, mutta voiko muurahaiset hoitaa pölyttäjien tehtäviä vai vievätkö loputkin elinmahdollisuudet kukalta? Paikkakunta on Mikkeli.

7

860

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eetuvert

      Ei tuota kuin vanhana joitakin talviomenoita. Pitää ympätä siihen haluamasi omenapuun oksa.

      Joku aikoinaan väitti, että voi ympätä omenapuunoksan muihinkin puihin kuin omanapuihin ja se tuottaa hedelmää.

      En tuosta ole aivan varma.

    • Proluonto

      OK - kiitos kovasti tiedoista. Elikäs vanhat perimätiedot näyttäisi sitten pätevän. Jään kuitenkin kovasti innoissani odottelemaan vaikka niitä talviomppuja. Tuota ymppäystä pitää ihan vakavasti harkita, kun puu muuten on hyvin vantterarakenteinen. Minä en ole saanut ainoastakaan ns. kääpiökasvuisesta omppupuusta omppupuuta. Joka ikinen kuolee viimeistään kolmantena vuotena. Normaalit omenapuuntaimet kylläkin kasvavat ja tuottavat satoa.

      • poltinkarva

        Siemenistä kasvatetut omenapuut tuottavat yleensä pieniä ja happamia omenia. Mutta joissakin harvoissa puissa saattaa kasvaa hyviä herkkuomenia. Monet vanhat Suomessa kasvavat omenapuukannat ovat alunperin siemenestä itsekseen kasvaneita. Esimerkiksi Lavia-omenapuun emo on löytynyt Lavian kansakoulun pihalta.
        Pienen puun ollessa kyseessä, niin itsekin voi toimittaa kimalaisen virkaa.


    • jenniina1111

      Kun siemen muodostuu, on siinä geeniseos kummastakin vanhemmasta eli siitä puusta, jossa omena kehittyy ja siitä, josta siitepöly tuli. On aivan onnen kauppaa, miten geenit ovat sekoittuneet. Kahdesta hyvästä omenapuusta voi tulla paljon huonompi tai hyvällä tuurilla samantapainen tai parempi.

      Kun sattumalta on saatu hyvä omenapuu kasvetettua siemenestä, sitä lisätään suvuttomasti tai varttamalla, jolloin alkuperäisen puun geenit eivät muutu ja omenat ovat samanlaisia. Uusia erilaisia omenapuita voidaan yrittää siemenistä risteyttämällä haluttuja vanhempia. Sitten vaan odotetaan ja toivotaan, mitä tulee.

      Vaikka omenapuusi ei sitten tuottaisikaan hyviä omenoita voi se olla upean näköinen ja hyvä pölyttäjä muille. Onhan sillä vielä kiva historiakin. :)

    • Anonyymi

      Siemenestä kasvatetut puut ovat yleensä hyviä pölyttäjiä. Maku ja koko voivat olla aivan mitä tahansa, mutta puut tuottavat yhtä lailla satoa, kuin vartetut lajikkeetkin. Omenapuu on aina kaunis, joten ei sen niin välliä ole, onko omenoitten maku herkullinen - ainahan niistä voi tehdä omenahilloa, tai jos oikein pahoja ovat, viedä eläimille ruoaksi talvella.
      Ihan tuurista kiinni omenan perintötekijät siemenkasvatuksessa. Vähän kuin ihmisilläkin, kun joku saattaa muistuttaa eniten isoisoisää, jolla oli pitkät kädet ja muotopuolikasvot, eikä pituutta ollut varressa kuin 160 senttiä.

      • Anonyymi

        Siemenomenapuut voivat olla hyvin herkkiä saamaan kasvitauteja, esimerkiksi omenaruven. Voimakkaasti ruven saastuttamasta puusta ei saa satoa, ei edes hillo-omenia.
        Omenaapuun kasvu satoikään kestää useita vuosia. Mielestäni kannattaa valita ja ostaa puutarhaliikkeestä muutama omenapuun taimi kuin kasvattaa siemestä kasvanutta omenapuuta.


    • Anonyymi

      Sellainenkin villi tapaus nähty että ei tehnyt satoa, koska kukista puuttui terälehdet, ei löytänyt pölyttäjät, oli tarkoitus testata pensselipölytystä mut kaatoivat puun enneku kerkesin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      33
      3154
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      44
      1569
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      19
      991
    4. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      32
      969
    5. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      59
      943
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      22
      938
    7. Tuli vain mieleen

      että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -
      Ikävä
      37
      850
    8. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      36
      803
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      793
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      48
      709
    Aihe