Mikä ihmeen pieni ja vanha puinen omakotitalo on siellä Kipunanpistosta lähtevän pyörätien varressa. Asuuko siellä kukaan ja jos asuu niin kuka tai ketkä vai onko kyseessä autiotalo? Monesti olen kulkenut talon ohitse mutta koskaan en ole siellä eläämä nähnyt. Mielessä on käynyt jos tietäisi omistajan, niin ostaisi sen pois ja purkaisi talon ja rakentaisi siihen uuden omakotitalon. Tosi hyvällä paikalla, ei naapureita ihan lähellä, mutta kuitenkin lähellä palveluja.
Kumma autiotalo Kipunanpiston päässä
Jouni-markus
3228
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
En ole aivan varma, mutta vahnempani taisivat kertoa että se ois joku alkoholisteille tarkoitettu talo jonka omistaa kunta. En ole varma eli jos muut tietää enemmän niin voi kertoa.
Se on purettu.
Aikanaan se on ollut kunnan omistama talo. Se, että talo on ollut alkoholisteille osoitettu pitänee paikkansa. Ainakin siinä on asunut juoppoja 80-ja 90-luvuilla. Kunnalla vissiin on ollut muutama muukin vastaavanlainen talo, kuten Mutkala Vesijärvellä.