Miten konttilaivalla voi osua sotalaivaan?

Jurristikko

Viikonloppuna 222 m pituinen konttilaiva ACX Crystal törmäsi 155 m pituisen ohjushävittäjä U.S.S. Fitzgeraldin styyrpuurin kylkeen. Sotalaiva oli vähällä upota, 7 kuoli hukkumalla hytteihinsä kun rahtilaivan bulbi repi auki vedenalaisia rakenteita.

Miten tämä on mahdollista? Törmäys tapahtui kyllä keskellä yötä 1:30 paikallista aikaa, mutta olosuhteet olivat muuten hyvät tai normaalit. Rahtilaiva aivan ilmeisesti ais-jäljen perusteella ajoi autopilotilla, törmäys käänsi kurssia 90 astetta ja sitten takaisin. Hirmuinen hässäkkä tietysti molemmissa aluksissa, konttilaivan miehistö (20) herätettiin, ja komentosillaltahan ei voi edes nähdä keulan vaurioita, joten niiden tarkastus ja oma laivan pinnalla pysymisen varmistaminen oli esisijaista. Reilun puolen tunnin kuluttua laiva kääntyi ja palasi törmäyspaikalle.

Hätäsanoma konttilaivasta lähetettiin 2:25, ja nyt tutkitaan että miksi ei aikaisemmin. Toisaalta ei kerrota tai kyseenalaisteta pahasti vaurioituneen sotalaivan hätäsanoman viivästymistä.

Ainahan vikaa on molemmissa kun törmäillään, mutta miten tämä törmäys oli edes mahdollinen. Sotalaivan komentosillalla on yölläkin porukkaa enemmän kuin rahtilaivan yksi tai kaksi. Toisaalta tutkan olisi pitänyt antaa törmäysvaarasta hälytys myös ACX Crystalissa, mutta jospa USA kokeili uutta häivelaivatekniikkaa, sota-aluksen mörkö ilman kulkuvaloja ja tutkahäivejärjestelmä joka estää laivan näkymisen muille? Mielikuvituksellista??? No on, mutta niin ovat kaikki muutkin vaihtoehdot sille miksi törmäys on tapahtunut? Vai olisiko sotalaivassa tehty pikku moka - jospa kurssit olivat samaan suuntaan ja konttilaiva ohittava alus - ja törmäysvaaran ollessa ilmeinen hävittäjä olisi tehnyt väistöliikkeen väärään suuntaan??? No ei tämäkään kuulosta ammattimaiselta. Mutta miten ihmeessä sotalaivan päälle pääsee ajamaan - eihän se tuolla ankkurissakaan ole voinut olla, eihän?

Tässä konttilaivan ais-jälki, sotalaivalla ais ei tietenkään ollut päällä. mutta kai niillä ais-vastaanotin on (minullakin on huviveneessäni) ja muutamat tutkat, joten ei voi käsittää? Onko kellään mitään spekulaatioita tapauksen syistä?

https://www.nytimes.com/interactive/2017/06/18/world/asia/path-ship-hit-uss-fitzgerald.html?hp&action=click&pgtype=Homepage&clickSource=story-heading&module=first-column-region&region=top-news&WT.nav=top-news&_r=0

0

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

        Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
        Maailman menoa
        83
        4473
      2. Olit ihan

        Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
        Ikävä
        24
        3238
      3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

        Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
        Maailman menoa
        39
        2904
      4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

        "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
        Maailman menoa
        117
        2707
      5. Kaipaamasi miehen nimi?

        Ja maakunta tai kaupunki?
        Ikävä
        16
        2590
      6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

        se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
        Maailman menoa
        17
        2549
      7. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

        Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
        Ikävä
        43
        2517
      8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

        Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
        Maailman menoa
        113
        2285
      9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

        TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
        Suomalaiset julkkikset
        14
        2075
      10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

        Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
        Maailman menoa
        28
        1727
      Aihe